Bosch otonom araçların geleceğinde yer edinmek istiyor

Bosch geleceğin sürücüsüz elektrikli araçlarında kullanılacak teknolojilere dair öngörü ve planlarını bir konsept araç üzerinden açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bosch bugün otomobil parçalarının tedariki ve teknolojisinde önemli bir rol oynuyor. Şirket bu rolünü daha da büyüterek, geleceğin sürücüsüz araçlarının üretiminde söz sahibi olmak istiyor. Bosch bu alanda planladığı gelişmeleri açıkladı.

Günümüzün ABD sistemleri ve bujilerinden, geleceğin elektrikli motorlarına, 36 açılı sensör takımlarına ve araç bilgisayarlarına; Bosch araç donanımının geleceğinde önemli bir oyuncu olmak için çok iyi bir konumda. Şirket CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda göstereceği konseptin detaylarını paylaşarak bu alanda ne kadar iddialı olduğunu ifade etmiş oldu.

Yolcular keyfine bakacak

Bosch’un konsept aracı dört koltuklu bir araç. Koltukları birbirine bakacak şekilde tasarlanan aracın ortasında geniş bir boşluk var. Her koltukta bulunan tablet benzeri bilgi-eğlence sistemi aynı zamanda bir ortak çalışma aracı olarak da kullanılabiliyor. Araçta kablosuz internetin yanı sıra, hava durumu ve seyahat bilgisi paylaşıp rezervasyon yapabilen bir asistan hizmeti de bulunuyor.

Kamera sistemleri, yolcular araçtan ayrılırken araçta çanta ya da telefon unutulması durumunda bunu algılayıp uyarı veriyor. Kameralar ayrıca çöpleri ve araçtaki lekeleri de tespit ederek aracın temizlenmesi gerektiğini işaret edebiliyor.

Bosch’un gelecek öngörüsü

Bosch’un planları bunlarla sınırlı değil. Şirket otomobiller için bir dizi dijital sistem geliştirdi. Robert Bosch Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn “Gelecekte yollardaki her araç Bosch’un dijital servislerinden faydalanacak” diyor. Şirketin planladığı teknolojiler şu şekilde:

  • Tamamen anahtarsız dijital erişim hizmetleri müşterilerin akıllı telefonlarını araca giriş için eşsiz birer anahtar olarak kullanacak.
  • Convenience Charging servisi, elektrikli araçların durumunu kontrol edip hava durumu ve trafik verileri ile araçtaki klima gibi sistemlerin ne kadar güç tükettiğini hesaplayarak aracın nerede şarj olması gerektiğini belirleyecek. Sistem şarj istasyonuna erişim saatini tahmin ederek şarj istasyonunda o saat için rezervasyon yapacak.
  • Yol koşulları öngörü servisi, aracı nerede bir laka ya da benzin sızıntısı olabileceğine dair uyaracak.
  • Bosch Road Signature servisi, GPS’ten daha isabetli bir servis olarak otonom araçların konumunu bilecek ve bu konumu birkaç santimetre hata payı ile yayınlayabilecek.
  • Hata öngörü sistemleri aracın önemli parçalarını inceleyerek, herhangi bir hata oluşmadan merkezi uyaracak ve yolcuların yolda kalmasına engel olacak.

Bosch 2025 civarında, tam otonom yolcu servisi tipi taksilerden oluşan geniş filoların yollarda olacağını öngörüyor. İnternet üzerinden yazılım güncelleme sistemi ve iletişim platformu her türlü sistemi bir araya getirerek filo yöneticileri, yolcu servisi operatörleri ve araç üreticilerine; filoların son durumu hakkında canlı bilgiler sunabilecek. Yöneticiler dilerse filodaki her bir araç hakkında tek tek bilgi alabilecek. Bosch ayrıca birbirine bağlı bu araçların veri güvenliği üzerinde çalışması için Escript adında bir yan şirket kurdu.

Bosch gibi bir şirketin, geleceğin ulaşımını dönüştürecek bu tarz servislerin temelini atmak için perde arkasında parçalar ve hizmetler ürettiğini görmek oldukça ilginç.

Kaynak: New Atlas

Bosch bugün otomobil parçalarının tedariki ve teknolojisinde önemli bir rol oynuyor. Şirket bu rolünü daha da büyüterek, geleceğin sürücüsüz araçlarının üretiminde söz sahibi olmak istiyor. Bosch bu alanda planladığı gelişmeleri açıkladı. Buna göre Bosch’un sistemleri otonom araçların yolcuların herhangi bir sorun yaşamadan, kendi işleri ile ilgilenerek bir noktadan diğerine götürmesine imkan verecek. Aracın şarj, tamir ve temizlik gibi işleri Bosch’un sistemleri tarafından gerçekleştirilecek. Şirketin geliştirdiği sistemler ayrıca aracın konumunun uzaktan takip edilmesini, araçların filo halinde seyahat edebilmesini ve yazılımların uzaktan güncellenebilmesini sağlayacak.Yorumunuz: