Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 11

31 Mart - 7 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Cambridge Analytica skandalıyla çok zor günler geçiren Facebook yeni bir sorunla karşı karşıya. 2016’da başkan yardımcısının çalışanlara gönderdiği bir mesaj ortaya çıktı. “Ne pahasına olursa olsun büyüme istendiği” belirtilen mesajın ortaya çıkmasının ardından şirkette gitgide büyüyen bir hayal kırıklığı ve paranoyanın hakim olduğu öne sürüldü.

Yine Facebook. Messenger uygulamasındaki yazışmaları takip ettiğini kabul etmek zorunda kalan platform, söz konusu skandalda kişisel verileri çalınan kullanıcı sayısının 50 milyon değil, en az 87 milyon olduğunu da açıkladı.

“Aslında başka bir ülkenin seçimlerine müdahale etmek kulağa çok sofistike gelse de kullanılan yöntemler oldukça amiyane. Sahte haber içerikleri üretmek ve bunları troller üzerinden kitlelere yayarak insanları kutuplaştırmak işin özü. Sonrasında iş, bu insanları sosyal ağlar üzerinde organize ederek sokaklarda karşı karşıya getirmeye kadar gidiyor.” Bu sözler Y&R New York‘tan Bediz Eker‘in “Tek suçlu Facebook mu?” başlıklı yazısından.

Kriz anlarında insanlar olayları çok çabuk kavrayamıyor ya da güvenilir bilgiyi bulacak kaynakları seçemiyor. Yayın yasakları gibi nedenler de bunun bir parçası. Doğru bilgiyi edinmek zor oluyor, bu yüzden de ilk bulunan bilgi kırıntısına sarılıyor insanlar. Yanlış bilgi hem duygusal tatmin sağlıyorlar hem de öfkelerini, üzüntülerini paylaşmak için bu yanlış bilgiyi kullanabiliyorlar.” Bu sözler de teyit.org Kurucusu Mehmet Atakan Foça‘ya ait. Kendisiyle Ankara’dan serimiz için röportaj yaptık.

Veri güvenliği bugünlerde gündemimizi epeyce meşgul ediyor. Hiçbir merkezi oluşumun verilerinize sahip olmasına izin vermeyen Numa adlı dağıtık sosyal ağ da tam olarak bu konuya parmak basıyor. Ethereum üzerine kurulu, açık kaynak bir sosyal ağ olan Numa, Twitter’ın en çağdaş dağıtık teknolojilerle birleştirilmiş bir versiyonu şeklinde düşünülebilir.

Yeni sosyal medya arayışındaki bir girişim de Are.na. Yaratıcı düşünce ve araştırmalar için herkese açık bir platform yaratmayı amaçlayan uygulama, algoritmalardan ve ‘beğenilerden’ bağımsız, ortak merak ve iş birliğine dayalı bir topluluk oluşmasına katkıda bulunmak istiyor.

Son günlerde markalardan gelen “kişisel verilerin korunması” temalı kısa mesajların sayısının arttığını fark etmişsinizdir. Yahut meslek gereği o mesajları bizzat siz gönderiyorsunuzdur. O “7 Nisan’a kadar” meselesi için açıklayıcı, özetleyici bir mesaj var şurada.

Peki sosyal medya fikirlerimizi nasıl yönlendiriyor?

30 yıldan fazla bir süredir dünyanın en büyük reklamcılık ağı WPP‘yi yöneten Martin Sorrell hakkında soruşturma başlatıldı. Gerekçe görevi kötüye kullanma.

Tuzambarı reklam sektörümüzün, hatta bütün iş dünyasının en ‘havalı’ ofislerinden biriydi diyebiliriz. 2009’da Erginoğlu & Çalışlar tarafından dönüştürülen ve DDB ajanslarına ev sahipliği yapan ofis, pek çok mimarlık yayınının da sayfalarını süsledi. Mülk sahibinin ‘üzerine kat çıkmak istemesi’ sebebiyle tahliye edileceği haberleri gelmişti. Sonrasında bu haberler doğrulandı ve nihayetinde binanın sakinlerinden Tribal İstanbul, Levent’te bir plazaya taşındıklarını duyurdu. 

Bir duyuru da Netflix‘ten geldi. Yılın beklenmedik derecede ilgi gören dizilerinden La Casa De Papel‘in ikinci sezonunun yayına girdiği yine ‘yerel motiflerle‘ duyuruldu. Bu arada Reuters’a göre, Netflix’in Amerika’daki bir açıkhava reklam şirketini satın almak için yaklaşık 300 milyon Dolar‘lık bir teklif yaptı. Teklifin detayları bilinmiyor.

Satın alma demişken de, önceki haftanın en önemli gündem maddesi olan Doğan Yayın Grubu’nun satışıyla ilgili detayların belli olduğunu belirtelim. Yaysat, Posta, Fanatik, DHA, Doğan TV, Kanal D, CNN Türk, Hürriyet ve D Smart Demirören Holding’in oldu. Dergiler, yayınevi ve Slowtürk Radyo satış dışında kaldı. BluTV için ise görüşmeler sürüyor.

Uzun yıllar Hürriyet‘in dijital tarafını yöneten, sonrasında BirGün’de köşe yazarlığı yapan Bülent Mumay, “Dijital Medya Koordinatörü” unvanıyla Cumhuriyet‘e geçti.

Geçtiğimiz yılın başlarında yeniden yapılanan Publicis One‘a bağlı bir araştırma şirketi olan DataWise‘ın yeni genel müdürü Erdem Günay oldu. Günay daha önce Google, GroupM ve Starcom’da görev yaptı.

Özellikle Beşiktaş JK işleriyle gündeme gelen Muhabbet‘in yeni genel müdürü de Burcu Kurtuluş İnselel oldu. İnselel son olarak Y&R İstanbul‘da genel müdür yardımcısı olarak çalışıyordu.

Daha önce farklı ajanslarda reklam yazarlığından kreatif direktörlüğe kadar farklı pozisyonlarda görev alan Gökhan Akça kendi ajansını kurduğunu duyurdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Akça’nın DokuzDoksan adını verdiği ajansı; marka stratejisi, TV, açıkhava, entegre iletişim, kurumsal kimlik gibi pek çok alanda hizmet verecek.

A post shared by DokuzDoksan (@dokuzdoksancomtr) on

Y-Combinator tarafından desteklenen Voicery adlı girişim, yapay zekadan faydalanarak markalara yapay ses üretiyor. Girişim sadece birkaç aylık olmasına karşın yüzlerce sipariş almış. Voicery’nin teknolojisi, markasının bütün ara yüzlerde tutarlı olduğundan emin olmak isteyen şirketler için son derece faydalı olabilir. Yapay zeka, seslendirmecilerin de rızkına ortak olmaya geliyor.

Google, dolaylı da olsa yapay zeka sebebiyle çalışanlarından “uyarı mektubu” aldı. Google, ABD ordusuna yapay zeka temelli geliştirmeler konusunda destek olduğunu doğrulamıştı. Binlerce çalışanı, özetle “Google’ın savaş işinde olmaması gerektiğine inanıyoruz” diyen bir bildiriyi imzalayarak bu talebi yönetime iletti.

FutureBright Group tarafından hazırlanan Farfara Pazarlama’nın yeni konuğu Marka Danışmanı Evrim Kuran. 50 dakikalık podcast “yine olsa yine dinlerim” dedirtiyor. Bana dedirtti en azından.

DPİD tarafından verilen Doğrudan Pazarlama Ödülleri sahiplerini buldu.

WPP tarafından düzenlenen medya ve pazarlama odaklı CoFuture İnovasyon Festivali, pek çok konuşmacıyı ağırladı. Etkinliğin öne çıkan notları şurada. Mesela Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman şöyle demiş: “Biz pazarlamacıların yapması gereken şey içerik üzerinden zaman fakiri tüketiciye ulaşmak, tüketicinin duygularını okumak, tüketicinin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar yapmak, oyunlaştırılmış iletişimi kurgulamak ve insanlarla etkileşim yaratılabilecek işler yapmak.”

Yaklaşan etkinlikleri hatırlayalım:

Marketing Türkiye’nin müşteri deneyimini tasarlamak, yönetmek ve yükselen pazarlama disiplininin nasıl doğru kullanılacağı konularında vizyon yaratmak amacıyla 3’üncüsünü düzenleyeceği Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’18, 24 Mayıs‘ta Bomontiada’da.

Güven” temasıyla gerçekleştirilecek olan Digital Age Summit‘ bu yıl şöyle diyor: “…Ama dijitalleşmenin sonuçlarını konuşurken, çok daha temel bir hikâyeyi gözden kaçırabiliyoruz: Teknoloji geliştikçe güven kavramımız evrimleşiyor, yeni boyutlar kazanıyor.”

Marketing Meetup ve bu yıl ilk kez düzenlenecek olan MarTech Awards 19 Nisan’da Uniq İstanbul’da.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği