Facebook büyüme hırsının kurbanı oldu

Facebook çalışanları, şirket içinde giderek büyüyen bir hayal kırıklığı ve paranoya rüzgarının hakim olduğunu söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook yine bir krizle karşı karşıya. Buzzfeed tarafından sızdırılan bir rapora göre, Facebook Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth 2016’da çalışanlara gönderdiği bir mesajda, ‘ne pahasına olursa olsun büyüme istediğini’ söyledi. Çalışanlar bu mesajın ortaya çıkmasının ardından The Verge’e yaptıkları yorumlarda şirkette gitgide büyüyen bir hayal kırıklığı ve paranoyanın hakim olduğunu, sızdırılan bilgilerin bu düşünceleri artırdığını belirtti.

Bir çalışan “Facebook’tan bilgi almak isteseydim, şirkette düşük seviyelerde ya da kontratla çalışanlara ulaşmak, izlenecek en kolay yol olurdu.” şeklinde konuştu.

Bir diğer çalışan da yorumunda “Eğer bu sızıntı olayı devam ederse artık biz de diğer her şirket gibi geniş kapsamlı, ileri görüşlü konuları tartışmaktan çekinen, sadece ortalama fikir ve düşünceleri tartışıp hayata geçiren bir şirkete dönüşeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

The Verge’ün derlediği yorumlara bakılırsa, sızıntının ardından Facebook’u zorlu haftalar bekliyor. Şirketten konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Bütün yorumların olumsuz olmadığını da belirtmekte fayda var. Ancak genel kanı, çalışanların sızıntılar ve olumsuz haberlerden çok rahatsız olduğu yönünde. Ayrıca halkın, şirketin idealleri konusunda yanlış düşüncelere sahip olduğu belirtiliyor. The Verge tarafından ele geçirilen bir başka şirket içi yazıda Andrew Bosworth’ün konu hakkında oldukça kibirli olduğu görüldü:

Sızıntılardan birini gördükten sonra birkaç yıl önce yazdığım ve misyonumuzun insanları buluşturmak ve daima büyümek olduğuna dair bir gönderiyi silmeye karar verdim. Bu konu artık kapandı ve tekrar açan ben olmayacağım. Çünkü, bizim kim olduğumuz ve nasıl çalıştığımız konularını tam olarak bilmeyen toplumun beni yanlış anlamasından korkuyorum.”

Belki bizim gibi sıradan insanlar Facebook’un vizyonunu anlayamıyor olabilir ancak sosyal medya devinin en son varoluşsal krizini nasıl yönlendirdiğini gören ve milyar Dolarlarını bu gelişmelere bağlayan daha bilgili yatırımcılar konu hakkında daha fazla fikir sahibi olabilir.

Facebook, Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketiyle ilgili son skandal ile çalkalanırken, sosyal medya şirketinin pazar değeri çöküşe geçti. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bu skandalın ardından bir özür turuna çıktı. Genç CEO’nun ABD Meclisi’nde önümüzdeki günlerde tanık olarak söz alması bekleniyor. ABD’de sosyal medyanın devlet tarafından düzenlenmesi konusunda talepler daha önce olmadığı kadar öne çıkmış durumda.

Kaynak: Mashable

Buzzfeed, Facebook Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth'un 2016'da çalışanlara gönderdiği bir mesajı sızdırdı. Bosworth mesajında 'ne pahasına olursa olsun büyüme istediğini' söylüyordu. Çalışanlar bu mesajın ortaya çıkmasının ardından The Verge’e yaptıkları yorumlarda şirketle ilgili olumsuz düşüncelerini dile getirdi. Çalışanlardan biri "Facebook'tan bilgi almak isteseydim, şirkette düşük seviyelerde ya da kontratla çalışanlara ulaşmak, izlenecek en kolay yol olurdu." şeklinde konuşurken bir diğeri "Eğer bu sızıntı olayı devam ederse artık biz de diğer her şirket gibi geniş kapsamlı, ileri görüşlü konuları tartışmaktan çekinen, sadece ortalama fikir ve düşünceleri tartışıp hayata geçiren bir şirkete dönüşeceğiz." ifadesini kullandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği