Facebook çalışanlarının Amazon mesaisi

Facebook çalışanlarının Amazon üzerinde Facebook'un yeni görüntülü sohbet cihazı Facebook Portal'ı öven yorumlar yazdığı tespit edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook çalışanlarının Amazon üzerinde Facebook’un yeni görüntülü sohbet cihazını öven yorumlar yazdığı tespit edildi. Facebook, Portal adlı görüntülü sohbet ve akıllı hoparlör cihazını geçtiğimiz Ekim ayında satışa sunmuştu. Cihaz Facebook’un kendi markası ile üretip sattığı ilk donanım olma özelliğini taşıyor.

Yeni cihazın, sahibi hakkında veri toplayarak Facebook’a bilgi sağladığı ve bu bilgilerin kişiye yönelik reklamlar yapılması için kullanıldığı ifade edilmiş, Facebook da bu iddiaları doğrulamıştı.

Yüksek not verenlerin adı Facebook çalışanlarıyla aynı

Şimdi ise Facebook çalışanlarının, cihazın Amazon üzerindeki oylamasını yükseltmek için sahte yorumlar yazdığı ve cihaza 5 yıldız verdiği ortaya çıktı. The New York Times köşe yazarı Kevin Roose, ürünün altına ürünü öven yorumlar yazanların Facebook çalışanları olduğunu fark eden ilk kişi oldu.

Roose attığı tweet’te yorumun ve çalışanların sosyal medya profillerinin fotoğrafını paylaşarak: “Koordine sahte davranış demişken; Amazon’da Facebook Portal’a 5 yıldız veren tüm bu kişilerin Facebook çalışanları ile aynı isme sahip olma olasılıkları nedir?”  diye sordu.

Roose’un da ifade ettiği gibi, böyle bir davranış Amazon’un satıcılara uyguladığı kullanım şartlarına aykırı. Roose’un şüpheleri daha sonra Facebook artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik bölümü yöneticisi Andrew ‘Boz’ Bosworth tarafından doğrulandı. Bosworth Facebook’un çalışanlarına böyle yorumlar yapmalarını söylemediğini. İlgili çalışanlara yorumları silmeleri yönünde talimat verildiğini ifade etti.

Facebook ve Amazon konu hakkında Business Insider’ın yorum taleplerini reddetti.

Kaynak: Business Insider

Facebook çalışanlarının Amazon üzerinde Facebook'un yeni görüntülü sohbet cihazı Facebook Portal'ı öven yorumlar yazdığı tespit edildi. Böyle bir davranış Amazon'un satıcılara uyguladığı kullanım şartlarına aykırı. Facebook artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik bölümü yöneticisi Andrew 'Boz' Bosworth Facebook'un çalışanlarına böyle yorumlar yapmalarını söylemediğini. İlgili çalışanlara yorumları silmeleri yönünde talimat verildiğini ifade etti.

2 Yorum

 • Bana kalırsa, Facebook-Amazon ortaklığı ile yazılmış bu senaryoyu gazeteci arkadaşımız da güzel oynamış.

  Hali hazırda Facebook un yıllardır bilgilerinizi çaldığından bahşediyor. Fakat en başınd üye olarak zaten bunun olası sonuçlarını hepimiz kabul etmiştik.

  Asıl konu kendi emelleri uğruna doğrudan ya da dolaylı başka kesimler için bu bilgileri kullanıyor olmaları.

  Bir çok kez Facebook un bu durumu ile yüz yüze geldik. Fakat biz insanlar o kadar alışmışız ki rahata, kolaya, yumuşacık yastıklara,konforlu alanlara, bu nedenle karşılaştığımız olaylara da bir o kadar tepkisiz, sessiz, kalıyoruz ve çizilen sınırlarımız içinde kendi hayatlarımızı idame ettiriyoruz.

  Böylece ne kader illegal de olsa bazı durumlar, bir çok kez karşılaşılınıyor olunması ve elimizden bir şey gelmediğinin bilincinde olmamız, tepkisiz kalmamıza neden oluyor.

  Gelecek acaba bir beni mi bu kadar endişelendiriyor ?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği