Facebook da kendi çipini üretecek

Daha önce Google'da çip üretim ekibine yardımcı olan Shariar Rabii artık Facebook'ta Başkan Yardımcısı ve Silikon Müdürü olarak görev alacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook Inc. kendi yarıiletken teknolojisini geliştirdiğine dair bir sinyal daha verdi. Daha önce Google’da çip üretim ekibine yardımcı olan Shariar Rabii artık Facebook’ta Başkan Yardımcısı ve Silikon Müdürü olarak görev alacak. Bu hamle, Facebook’un tıpkı rakipleri Apple, Google ve Amazon gibi kendi çiplerini üretmeyi hedeflediğini gösteriyor.

Rabii daah önce Google’ın Pixel akıllı telefonlarında kullanılan Visual Core çipin geliştirilmesinde görev almıştı. Facebook’ta ise sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik departmanlarının yöneticisi Andrew Bosworth’ün yönetiminde çalışacağı belirtiliyor. Facebook ve Google sözcüleri konu ile ilgili bir yorumda bulunmadı.

Ekip toplandığı açıklanmıştı

Facebook Nisan ayında çip tasarımı için bir ekip kurduğunu açıklamıştı. Şirketin geliştirdiği çipleri büyük veri merkezlerinde ya da yapay zeka çalışmalarında kullanabileceği düşünülüyor.

Google Pixel telefonları için Apple da iPhone ve iPad’ler için özel çipler geliştiriyor. Teknoloji şirketleri çip için Intel ve Qualcomm gibi üreticilere muhtaç olmamak adına bu tarz çalışmalar gerçekleştiriyor. Apple’ın 2020’de piyasaya süreceği Mac bilgisayarlarında da kendi çiplerini kullanmayı hedeflediği biliniyor.

Donanım-yazılım uyumu için ideal

Facebook, Oculus sanal gerçeklik departmanı ve Building 8 donanım departmanı ile birlikte gelecekte kullanılacak bir dizi cihaz üzerinde çalışıyor. Bu yıl içinde Oculus Go bağımsız sanal gerçeklik başlığını Qualcomm çipi kullanarak üreten Facebook ayrıca kendi adını taşıyan ilk donanımı üretmek için de çalışmalar yürütüyor. Bu cihaz geniş dokunmatik ekranı ile görüntülü sohbet için de kullanılabilen bir akıllı hoparlör olacak.

Cihazın gelecekteki versiyonları Facebook’un kendi işlemcileri ile geliştirilebilir. Şirket ayrıca kendi ürettiği çipler sayesinde ürün geliştirme üzerinde daha fazla söz sahibi olarak yazılım ve donanımının daha uyumlu çalışmasını sağlayabilir.

Özel olarak üretilen çipler şirketin yapay zeka çalışmalarında da faydalı olabilir. Facebook son dönemde yapay zekayı, insanların sosyal medyadaki paylaşımlarının içeriğini anlamak ve nefret söylemlerini ya da şiddet eylemlerinin canlı yayınlanmasını hızla tespit edip engellemek için kullanmaya çalışıyordu. Ancak insan moderatörler bile hangi içeriğin engellenmesi gerektiği konusunda karar almakta çok başarılı değil.

Kaynak: Bloomberg

Facebook Inc. kendi yarıiletken teknolojisini geliştirdiğine dair bir sinyal daha verdi. Daha önce Google'da çip üretim ekibine yardımcı olan Shariar Rabii artık Facebook'ta Başkan Yardımcısı ve Silikon Müdürü olarak görev alacak. Bu hamle, Facebook'un tıpkı rakipleri Apple, Google ve Amazon gibi kendi çiplerini üretmeyi hedeflediğini gösteriyor. Nisan ayında çip üretim ekibi kurduğunu açıklayan Facebook'un böylece birbiriyle uyumlu donanım ve yazılım geliştirmesi daha kolay olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği