Facebook, Huawei’nin yeni telefonlarında olmayacak

Facebook, Cuma günü yaptığı bir açıklamada platformun yeni üretilen Huawei telefonlarda yüklü olmayacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin yeni ticari yaptırımlarına paralel olarak alındığı belirtilen karara göre Facebook, yeni üretilen Huawei telefonlarda olmayacak, hali hazırda Facebook uygulaması içeren telefonlar Facebook’u kullanmaya ve güncellemelerden yararlanmaya devam edebilecek.

Bu kararla birlikte Huawei en çok kullanılan uygulamalardan birinden daha mahrum kalıyor. Facebook’un kararıyla birlikte Huawei telefonlarda Facebook’un sahibi olduğu Instagram, Messenger ve WhatsApp da yeni Huawei telefonlara önceden yüklü olarak gelmeyecek. Kullanıcılar bu uygulamaları daha sonra kendileri yükleyebilecek. Her bir uygulamanın dünya üzerinden en az birer milyar kullanıcısı olduğu biliniyor.

Huawei giderek yalnızlaşıyor

 • Google da benzer şekilde, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi  Huawei’yle, geçtiğimiz ay bağlarını koparmıştı.
 • Britanyalı yarı iletken ve çip üreticisi şirket ARM de Huawei ile çalışmayacaklarını açıklayan firmalardan. Bu gelişmeyle firmanın gelecekte akıllı telefon çipleri üretimi riske giriyor.
 • İngiltere’nin en büyük cep telefonu operatör ağı EE, Huawei cihazlardaki kullanımını, ‘’durumlar belirginleşene kadar’’ durdurma kararı almıştı.
 • Huawei’nin 2016’da başladığı Windows dizüstü bilgisayar üretimi de resmi internet sitesinden Huawei bilgisayarları kaldırarak bir ön mesaj veren Microsoft’un sessizliğiyle birlikte tehlikeye giriyor.

ABD’nin ticari yaptırımları 15 Mayıs günü başlamıştı ancak hükümet, akıllı telefon ekonomisine zarar vermemek adına Huawei kullanıcılarına son güncellemeleri yapmaları için 90 günlük bir süre vermişti.

Düzeltme: Bu yazının önceki versiyonunda Facebook uygulamalarının Huawei telefonlarda kullanılamayacağı belirtiliyordu. Facebook’un açıklaması uygulamaların yeni telefonlarda yüklü olarak gelmesinin durdurulacağı şeklinde. Kullanıcılar dilerse uygulamaları yine yükleyebilecek.
Kaynak: Yahoo News

ABD’nin yeni ticari yaptırımlarına paralel olarak alındığı belirtilen karara göre Facebook, yeni üretilen Huawei telefonlarda olmayacak, hali hazırda Facebok içeren telefonlar uygulamayı kullanmaya ve güncellemelerden yararlanmaya devam edebilecek. Bu kararla birlikte Huawei en çok kullanılan uygulamalardan birinden daha mahrum kalıyor. Bu, yeni Huawei telefonlarda Facebook’un sahibi olduğu Instagram, Messenger ve WhatsApp’ın yüklü olmayacağı anlamına geliyor. Kullanıcılar bu uygulamaları daha sonra kendileri yükleyebilecek.3 yanıt

 1. Gökhan avatarı
  Gökhan

  Sonradan yüklenebiliyorsa ne gereksiz bir karar olmuş.

 2. Emircan Çetin avatarı
  Emircan Çetin

  Uygulamaların sonradan yüklenebilecek olması sorunu şimdilik görmezden gelmemizi sağlıyor.ileride ne olacağını görebilmek için beklemekten başka çaremiz yok şuan.

 3. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Haber başlığınız yanlış. Sanki facebook huawei telefonlara hiç yüklenemeyecekmiş gibi bir izlenim var. Sizde mi amerikanın uşağı oldunuz. Sayfanız hızlı erişimde ekliydi. Takibi bırakıyorum sizi yolunuz açık olsun.

Yorumunuz: