Google Huawei’nin Android güncellemelerine erişimini durdurdu

ABD’nin Huawei’yi kara listeye almasından sonra Google ile Çinli teknoloji devi arasında önemli gelişme.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Trump hükümeti, geçtiğimiz Perşembe günü imzaladığı bir kararname ile ulusal güvenlik riski taşıdıkları sebebiyle bazı şirketlere ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmayı yasaklamıştı. Ticari kara listede yer alan şirketler arasında Çinli teknoloji devi Huawei de yer alıyordu. Reuters’ın bugün yaptığı habere göre bu gelişmelere bağlı olarak Google da Huawei’nin yeni Android güncellemelerine erişimini durdurmuş durumda. Google şirketinin sözcüsü “Şirketin talimata uyduğunu ve kararın etkilerini gözden geçirdiklerini” bildirdi. Buna göre Huawei cep telefonları sadece genel Android sürümünü kullanabilecek ancak yeni Android güncellemelerini yükleyemeyecek, ayrıca Play Store, Youtube, Gmail gibi tescilli Google uygulamalarına erişim de sağlayamayacak.

Android Open Source Project (AOSP) olarak bilinen Android versiyonu gibi açık kaynak lisansına sahip servisler bu sınırlandırmanın dışında kalıyor. Akıllı telefonlarına Google uygulamaları hali hazırda yüklü Huawei kullanıcıları ise Google güncellemelerini kullanmaya devam edebilecek; karar yeni indirilecek Android uygulama ve güncellemelerini kapsıyor.

Satışları olumsuz etkileyebilir

Bu gelişmeyle birlikte Huawei’nin akıllı telefon satışlarının kötü yönde etkileneceği tahmin ediliyor zira telefonun yeni modelleri Google Play Store, Gmail ve Youtube gibi popüler servislere erişimi kaybetmiş oluyor. Ancak bu kararın etkisinin, çoğu Google uygulamasının zaten yasak olduğu Çin sınırları dahilinde pek hissedilmeyeceği tahmin ediliyor.

Reuters’ın konuştuğu bir kaynağa göre Google’ın hangi servislerini erişime kısıtlayacağı üzerine tartışmalar devam ediyor.

Kaynak: Reuters

Trump hükümetinin geçtiğimiz Perşembe günü imzaladığı bir kararname ile ulusal güvenlik riski taşıdıkları sebebiyle bazı şirketlere ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmayı yasaklamıştı. Ticari kara listede yer alan şirketler arasında Çinli teknoloji devi Huawei de yer alıyordu. Reuters’ın bugün yaptığı habere göre bu gelişmelere bağlı olarak Google da Huawei’nin yeni Android güncellemelerine erişimini durdurmuş durumda. Buna göre Huawei cep telefonları sadece genel Android sürümünü kullanabilecek ancak yeni Android güncellemelerini yükleyemeyecek, ayrıca Play Store, Youtube, Gmail gibi tescilli Google uygulamalarına erişim de sağlayamayacak. Android Open Source Project (AOSP), olarak bilinen Android versiyonu gibi açık kaynak lisansına sahip servisler bu sınırlandırmanın dışında kalıyor. 

1 Yorum

  • Google Play ve Play Protect’e erişime devam edileceğini Android twitter hesabından duyurdular. Nasıl bir habercilik anlayışınız var anlamıyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği