Facebook çalışanı, yetkilerini ‘stalk’ için kullandı iddiası

Facebook, bir çalışanının şirketten aldığı yetkileri internet üzerinden bazı kadınları takip etmek için kötüye kullandığı iddiasını inceliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, bir çalışanının şirketten aldığı yetkileri internet üzerinden bazı kadınları takip etmek için kötüye kullandığı iddiasını inceliyor. Pazartesi günü Motherboard’a konuşan bir Facebook yetkilisi “Çalışanlarımızla ilgili konular hakkında bilgi paylaşmıyoruz ancak böyle bir şikayet olduğunun farkındayız ve konuyu inceliyoruz.” dedi.

Bir Facebook çalışanının yetkilerini kötüye kullandığı iddiası, Spyglass Security kurucusu Jackie Stokes’tan geldi. Stokes Twitter üzerinden “Facebook’ta güvenlik alanında çalışan bir mühendisin sahip olduğu yetkileri internet üzerinde kadınları takip etmek için kullandığına dair bilgiler tarafıma ulaştırıldı. Tinder kayıtları elimde. Bu bilgiyle ne yapmalıyım?” şeklinde bir soru yöneltti. Daha sonra kendisine birden fazla Facebook yetkilisinin ulaştığını belirten Stokes, elindeki bilgileri Facebook Güvenlik Genel Müdürü Alex Stamos’a gönderdiğini söyledi.

“Kullanıcı verilerine gerekmedikçe erişim sağlanmıyor”

Yetkilerini kötüye kullanan çalışanın kim olduğu ve bu olaydan kimlerin ne kadar etkilendiği henüz bilinmiyor. İddianın doğrulanması ihtimaline karşın Facebook sözcüsü şu ifadeleri kullandı: “Çalışanlarımızın kullanıcı verisine erişimini mümkün olduğunca kısıtlı tutuyoruz. Erişim, iş fonksiyonu ile sınırlı ve belirli çalışanlar sadece işlerini gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duydukları verilere erişebiliyor. Bu çalışanların genellikle hata raporları, hesap desteği talebi ya da geçerli yasal taleplerin ardından belirli hesaplara erişimi sağlanıyor”.

Sözcü ayrıca şirkette bu tarz durumlara karşı sıfır tolerans politikası izlendiğini belirterek “Görevin verdiği yetkilerin kötüye kullanımı işten kovulmayla sonuçlanır.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Motherboard

Facebook, bir çalışanının şirketten aldığı yetkileri internet üzerinden bazı kadınları takip etmek için kötüye kullandığı iddiasını inceliyor. Spyglass Security kurucusu Jackie Stokes Twitter üzerinden "Facebook'ta güvenlik alanında çalışan bir mühendisin sahip olduğu yetkileri internet üzerinde kadınları takip etmek için kullandığına dair bilgiler tarafıma ulaştırıldı. Tinder kayıtları elimde. Bu bilgiyle ne yapmalıyım?" şeklinde bir soru yöneltti. Daha sonra kendisine birden fazla Facebook yetkilisinin ulaştığını belirten Stokes, elindeki bilgileri Facebook Güvenlik Genel Müdürü Alex Stamos'a gönderdiğini söyledi. Facebook iddianın kanıtlanması durumunda çalışanın işten kovulacağını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği