Avrupa Komisyonu Netflix’e de el attı

Avrupa Komisyonu yeni sunulan yasa tasarısıyla internette çocukların korunmasından e-ticaret kurallarına kadar pek çok alanda değişikliğe hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Komisyonu, internet üzerinde çocukların korunması, nefret söylemiyle mücadele, arama motorlarının reklamlar hakkında bilgi vermesi ve Netflix gibi online video servislerinin içeriğinin en az yüzde 20’sinin Avrupa’dan olması gibi konular üzerine yeni bir yasa tasarısının üzerinde duruyor.

Çarşamba günü sunulan yasa tasarısı telekomünikasyon düzenlemelerinde, Skype ve Facebook gibi internet tabanlı servislerin de geleneksel şirketlerle eşit şartlarda çalışmasını sağlayacak. Eğer Avrupa Parlamentosu tasarıyı onaylarsa video paylaşım siteleri de çocukları zararlı içeriklerden koruma konusunda ciddi adımlar atmak zorunda kalacak. Bu alanda bir endüstri standardı belirlenmesi de söz konusu.

Yetişkinlerin kendi isteğiyle şiddet ve pornogafi içeren siteleri ziyaret etmesi için de yaş doğrulama ya da pin kodu gibi yöntemler uygulanabilir. Avrupa’da yayın yapan televizyonlara getirilen en az yüzde 50 Avrupa içeriği bulundurma kuralı internet servisleri için yüzde 20 olarak belirlendi. Netflix ve iTunes halihazırda bu kotayı aşmış durumda.

“Yasaların amacı sınırlamak değil”

AB Dijital Politikalar Yöneticisi Andrus Ansip “Online platformların ve yaratıcı sektörlerin gereksiz kurallarla sınırlanmasını değil birer güç merkezi olmasını istiyorum” diyerek kuralların sınırlama amacıyla değil, adil bir ortam yaratmak amacıyla getirildiğini ifade etti.

Yeni yasalar kabul edilirse internet siteleri, üzerinden yayın yapan kişilerin ihlalleri sebebiyle cezalandırılamayacak. Ancak komisyon yasa dışı içerik için bir gönüllü mücadele yönteminden söz ediyor. Belki de içerik sitelerinin içerik kaldırma politikalarını netleştirmesi gerekebilir.

E-ticaret de düzenlenecek

Tüketici hakları da yeni yasada kendine önemli yer buluyor. Arama sonuçlarında pazar dışı reklam gösterilmesi ve sahte ya da yanlış yönlendirici yorumlar hedef alınacak. Ulusal düzenleme kurumları, dolandırıcılık amacıyla kurulmuş siteleri kapatma konusunda daha fazla yetkiye sahip olacak ve yetkililer internet sitesini yönetenlerin bilgilerini alan adı sağlayıcılarından talep edebilecek.

Son olarak komisyon e-ticaret şirketlerinin AB vatandaşlarına, sadece bulundukları ülkeden dolayı daha yüksek ücret göstermesine izin vermeyeceğini açıkladı. Ayrıca internet siteleri AB ülkelerini coğrafi konumuna göre engelleyemeyecek ya da istekleri dışında başka bir siteye yönlendiremeyecek. Yine de e-ticaret siteleri bazı ülkelere gönderim yapmama hakkına sahip olmaya devam edecek.

eu-flag1

Çarşamba günü Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan yeni internet yasa tasarısı kabul edilirse, internet siteleri çocukları zararlı içerikten koruma, nefret söylemiyle mücadele, adil reklam gösterimi ve içerik yönetimi gibi bir dizi konuda düzenleme yapmak zorunda kalacak. Komisyon yasaların amacının internet sitelerini sınırlamak değil, herkes için adil bir ortam oluşturmak olduğunu özellikle belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği