Sanatın ve sanatçının dostu Google

Google’ın iyileştirdiği arama özelliği sayesinde artık sanatla ilgili aramalar yaptığınızda daha alakalı ve daha derin bilgilere ulaşabileceksiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kimileri Van Gogh’un Yıldızlı Gece’sindeki güçlü fırça darbelerine ilgi duyar, kimileri ise Klimt’in Öpücük adlı eserinin ihtişamına hayran olur. Kesin olan bir şey varsa bu da herkesin sanatı sevdiğidir.

Google’da her ay 500 milyondan fazla sanatla ilgili aramalar yapılıyor. Sanatla çok yakından ilgilenmeseniz de tam bir sanat aşığı olsanız da, Google’ın size yardımcı olmak için geliştirdiği yeni bir teknoloji var. Google 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla birlikte artık sanatla ilgili bir arama yaptığınızda konuyla daha alakalı ve detaylı sonuçlara ulaşacağınızı belirtti. Ayrıca Street View’a sanal müze ziyaretlerinizde göreceğiniz eserler hakkında size bazı temel fikirler veren yeni bir özellik eklendi. Tıpkı dijital bir müze rehberi gibi.

Kullanıcıların bir sanat eseriyle ilgili araştırmalarına yardımcı olmak için Google Sanat ve Kültür ekibi, Google Arama mühendisleriyle işbirliği yaparak sistemlerinin sanat eserlerini nasıl algıladığı, o eserin kime ait olduğu, kullanılan materyaller, eserin hangi döneme ait olduğu gibi bilgileri geliştirmek için çalıştı.

Oturduğumuz yerden müze gezmek

Artık, örneğin Gustav Klimt gibi bir sanatçıyı araştırdığınızda, karşınıza daha detaylı nasıl araştırma yapabileceğinizi gösteren Bilgi Paneli çıkacak. Bu sayede sanatçının koleksiyonlarına göz atabilir, sanal müze ziyaretleri yaparak eserlerin müze duvarlarındaki halini görebilirsiniz. Google Maps ve Google Arts & Culture’ı kullanarak oturduğunuz yerden yüzlerce müze gezebilirsiniz. Ayrıca masaüstünde ve telefonlarınızdaki Chrome tarayıcısından kullandığınızda Street View artık daha bilgilendirici olacak. Google bu özelliği geliştirmek için görsel tanıma yazılımından faydalandı. Google Photos’ta kullanılan makine öğrenimi teknolojisine benzeyen bu yazılım, dünyadaki müzelerin duvarlarını tarayarak, 15 binden fazla sanat eserini bünyesine kaydetti.

Kaynak: Google Blog

Google 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla, artık sanatla ilgili aramalarda daha detaylı ve daha ilgili sonuçlara ulaşılabileceğini belirtti. Ayrıca Street View’a sanal müze ziyaretlerinizde göreceğiniz eserler hakkında size bazı temel fikirler veren yeni bir özellik eklendi. Tıpkı dijital bir müze rehberi gibi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği