Dünyanın en büyük uçağı hangardan çıktı

Microsoft kurucularından Paul Allen'ın Stratolaunch Systems adlı şirketi, 2015'in Ağustos ayında açıklanan dünyanın en büyük uçağını sonunda tamamladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft kurucularından Paul Allen’ın Stratolaunch Systems adlı şirketi, 2015’in Ağustos ayında açıklanan dünyanın en büyük uçağını sonunda tamamladı. Bu dev uçağın, uydu taşıyan roketleri alçak yörüngeye kadara çıkararak fırlatmaya yardımcı olması amaçlanıyor.

Futbol sahasına sığmıyor

Geçtiğimiz günlerde ilk kez tekerlekleri üzerine yerleştirilen uçağın boyutları en basit tabirle devasa. Kanat aralığı 117 metre olan Stratolaunch bir futbol sahasından daha geniş. Uzunluğu 72 metre olan uçağın yüksekliği de 15 metrenin üzerinde. 225 ton ağırlığındaki uçak yaklaşık 600 ton ağırlığında uçabilecek şekilde tasarlandı. Yani 375 ton ağırlığındaki yük bu uçakla gökyüzüne çıkarılabilecek.

İlk kez hangarından çıkan uçak öncelikle yakıt testine tabi tutulacak. Uçağın 2 bin deniz mili (3700 km) menzile sahip olması hedefleniyor. Uçağın hazır olduğunu Twitter’dan duyuran Paul Allen ilginç tepkilerle karşılaştı. İki ayrı uçağın birleşiminden oluşmuş gibi duran Stratolaunch’ın güvenliğinden endişe edenlerin yanı sıra, uçağı 5 pervaneli Heinkel He 111 modeline benzetenler de oldu.

Altı adet Boeing 747 mühendisi tarafından geliştirilen Stratolaunch, roketleri gökyüzüne çıkararak daha az yakıtla hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak. Ayrıca kötü hava koşullarında da roketlerin bulutların ötesine taşınması, fırlatma için daha stabil bir ortamın yakalanmasını sağlayacak.

Uçak, ünlü havacılık mühendisi Burt Rutan’ın şirketi Scaled Composites tarafından Kaliforniya çölündeki Mojave Havacılık ve Uzay Limanında yapılıyor. Stratolaunch’ın 2020’ye kadar uçuşa hazır olması bekleniyor.

Kaynak: Engadget

Microsoft kurucularından Paul Allen'ın Stratolaunch Systems adlı şirketi, 2015'in Ağustos ayında açıklanan dünyanın en büyük uçağını sonunda tamamladı. Bu dev uçağın, uydu taşıyan roketleri alçak yörüngeye kadara çıkararak fırlatmaya yardımcı olması amaçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde ilk kez tekerlekleri üzerine yerleştirilen uçağın boyutları en basit tabirle devasa. Kanat aralığı 117 metre olan Stratolaunch bir futbol sahasından daha geniş. Uzunluğu 72 metre olan uçağın yüksekliği de 15 metrenin üzerinde. 225 ton ağırlığındaki uçak yaklaşık 600 ton ağırlığında uçabilecek şekilde tasarlandı. Yani 375 ton ağırlığındaki yük bu uçakla gökyüzüne çıkarılabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği