Göklerde bir dev dolaşacak

92 metre uzunluğundaki devasa hava aracı Airlander 10 bu yıl içinde ilk uçuşlarını gerçekleştirecek.

  • ABD Savunma Bakanlığı’nın başladığı dünyanın en büyük hava aracı projesini İngiliz şirket HAV bitiriyor.
  • Her türlü zeminde iniş ve kalkış yapabilen hava aracının turizm ve kargo amaçlı kullanılması planlanıyor.

airlander

Amerikan Savunma Bakanlığı 2012’de dünyanın en büyük hava aracı Airlander 10’u geliştirip uçuşa hazır hale getirmiş ancak kaynak yetersizliği nedeniyle askıya almıştı. İngiliz Hybrid Air Vehicles (HAV) firması, projenin haklarını düşük bir ücretle satın alarak, çalışmalara İngiltere’de devam etti.

Yıllar süren çalışmanın ardından, İngiliz şirketi hava aracını yeniden inşa ederek neredeyse uçmaya hazır hale getirdi. 92 metre boyundaki devasa hava aracı, en uzun yolcu uçaklarına göre 18 metre daha uzun. Airlander 10’un havalanması için 36 milyon metreküp helyum gazı kullanılıyor. Helyum söz konusu olunca geçmişte yaşanan zeplin kazaları akla geliyor. Ancak projenin ana test pilotu David Burns, “Airlander 10’un içinden füze geçse bile uçmaya devam edebilir” diye konuştu.

Bir zeplinin çalışma prensibine ve bir uçağın karakteristik özelliklerine sahip olan hava aracı aslında üreticisinin adından da anlaşılacağı gibi bir hibrit, yani melez. Airlander 10, uçak gibi hızlanarak değil, helyum yardımıyla dikey olarak kalkış yapıyor. Bu özelliği sayesinde deniz, buz, kum gibi bir çok farklı zeminde iniş ve kalkış yapabilen araç uçakların ulaştığı hıza ve yüksekliğe ulaşamıyor. Bu sebeple Airlander 10’un hava taşımacılığı yerine daha farklı alanlarda kullanılması planlanıyor.

“Biz Boeing 747’lerle yarışmayacağız” diyen HAV Başkanı Chris Daniels “Turizm ve eğlence amaçlı olarak en iyi uçuş deneyimini sunabiliriz. Yerden tavana kadar uzanan panellerimiz var ve çok yüksekten uçmadığımız için pencereleri de açabiliriz” şeklinde konuştu. Airlander 10 aynı zamanda gemiden daha hızlı ulaşım imkanı sunduğu için büyük kargoların taşımacılığında kullanılabilir. Büyük ve dayanıklı bir hava araç olarak insani yardım hizmetlerinde de kullanılması planlar arasında.

Airlander 10’un hangardaki testlerin ardından bu yıl içinde ilk uçuşunu yapması planlanıyor.Yorumunuz: