Davalar için kitle fonlama

CrowdJustice adlı kitle fonlama girişimi, vatandaşların rahatsızlık duyduğu belirli bir konuda dava açmak için maddi güçlerini birleştirmesini sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toplumda önemli bir kesimi rahatsız eden ancak kimsenin yeterli maddi kaynağı olmadığı için aleyhine dava açmaya cesaret edemediği konular olabiliyor. Özellikle, büyük şirketlere karşı dava açmak masraflı olabilecek bir işlem ve sizin avukatınızın o şirketlerin avukatlarıyla mücadele edebilme ihtimali daha düşük. Bu gibi durumlara çözüm oluşturmak için ortaya çıkan CrowdJustice (kitle adaleti) adlı kitle fonlama girişimi, vatandaşların belirli bir konuda dava açmak için maddi güçlerini birleştirmesini sağlıyor.

Daha önce Birleşik Krallık’ta Brexit’e karşı mücadele eden kişilere yardımcı olan şirket şimdi de ABD’de hizmet vermeye başladı. İnternetten bağışlarla, kamuoyunu ilgilendiren davaları finanse eden girişim, Brexit’e karşı açılan dava için 200 bin Dolar toplamıştı.

2 milyon Dolar yatırım aldı

Salı günü, şirketin CEO’su ve kurucusu Julia Salasky, farklı yatırım şirketlerinden toplam 2 milyon Dolar yeni yatırım aldıklarını ve bu parayı ABD’de yeni davalar açılmasına yardımcı olmak için kullanacaklarını belirtti.

Şubat ayında Salasky Quartz’a yaptığı açıklamada, insanların maddi gelir elde etmek için açtıkları şaibeli davaların desteklenmesi konusunda etik endişelerin oldukça düşük olduğunu çünkü davayı destekleyen kişilerin herhangi bir ödül almadığını söylemişti. Platform, davaları kabul etmeden önce hem davayı hem de avukatları inceliyor.

CrowdJustice, dava için toplanan paradan yüzde 5 pay alıyor. Platform, Donald Trump yönetiminin getirdiği göçmen yasağının ardından, ABD’de havalimanından geri dönmek zorunda kalan iki Yemenli göçmenin davası için 36 bin 600 Dolar para topladı. CrowdJustice bu tarz başarı hikayelerinin artmasını istiyor.

Sitede, 2015’ten bu yana, adaletsizliklerle savaşmak için toplam 3 milyon Dolar’ın üzerinde bağış toplandığı belirtiliyor.

Kaynak: Mashable

CrowdJustice adlı kitle fonlama girişimi, vatandaşların rahatsızlık duyduğu belirli bir konuda dava açmak için maddi güçlerini birleştirmesini sağlıyor. Daha önce Birleşik Krallık’ta Brexit’e karşı mücadele eden kişilere yardımcı olan şirket şimdi de ABD’de hizmet vermeye başladı. Girişim, Brexit’e karşı açılan dava için 200 bin Dolar toplamıştı. Şirketin ABD’de hizmete girmesine, alınan 2 milyon Dolar’lık yatırım yardımcı oldu.Bir yanıt

Yorumunuz: