Kim Kardashian izni olmadan benzerliğini reklamlarında kullananları dava ediyor

Kim Kardashian, adını, fotoğraflarını ve ürünlerini kullanarak reklam yapan Missguided şirketine dava açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kim Kardashian, kendi kurduğu KKW Beauty şirketinin dışında diğer şirketlerin de kendisinin tanınırlığını kullanmasından memnun değil. Kardashian, çevrimiçi satış yapan moda markası Missguided’ı, benzerliğini kullanarak kopya ürünlerini ürettiği için mahkemeye verdi. Kaliforniya’da federal mahkemeye yapılan başvuruda Kardashian’ın temsilcileri, Missguided’ın marka haklarını ihlal ettiğini ve adaletsiz rekabet stratejileri yürüttüğünü belirtti. Ayrıca Kardashian’ın adının ve görüntülerinin izin alınmadan kullanıldığı da belirtildi.

“En azından giymemi bekleyin”

Kardashian, ününün başkaları tarafından kullanılmasından bir süredir şikayetçi. Missguided gibi markaları daha önce de “En azından kıyafetlerimi taklit etmeden önce benim giymemi bekleyin” demiş ama yine bir sonuç elde edememişti. Açıklamasından saatler sonra Missguided (ironik bir şekilde şirketin adı ‘misguided’ yani yanlış yönlendirilmiş kelimesi üzerinde bir kelime oyunu içeriyor) Kardashian’ın açıklama sırasında giydiği kıyafetin bir taklidini, kendisine benzeyen bir modelin üzerinde gösterdiği bir gönderi paylaştı. Gönderinin altına da “Şeytan çok çalışıyor ama Missguided daha çok çalışıyor” yazıldı. Gönderi daha sonra şirketin sayfasından silindi.

Kardashian’ın görünümünden çokça ‘ilham alan’ bir diğer moda şirketi de Fashion Nova. Bu şirket de sanki Kardashian-Jenner ailesi ile iş birliği içinde çalışıyormuş gibi görünmesini sağlayacak pazarlama kampanyaları yürüttü. Hatta Kardashian’ın bu şirketle gizliden gizliye ortaklık yaptığına dair teoriler de üretildi. Mahkeme belgelerinde ise bazı şirketlerin Kardashian’ın ününü ve sosyal medyadaki takipçi sayısını kullanarak kendilerine çıkar sağlamaya çalıştığı ifade edildi.

Fashion Nova ve diğer benzer markalar Kardashian ve Jenner’ların isimlerini kullanmamaya özen gösterirken Missguided Kardashian’ın adını ve fotoğraflarını kendi sitesine ilgi çekmek ve reklam yapmak için sistematik olarak kullandı. Missguided’ın web sitesinde Shop Kim K adında bir bölüm bulunuyordu ve burada Kardashian’ın fotoğrafları yer alıyordu. Bu bölüm daha sonra kaldırıldı.

“Kardashian iş ortaklarını özenle seçiyor”

Dava dosyasında, Missguided’ın Kardashian’ın ve diğer birçok ünlünün kişiliğini kendi pazarlama stratejilerinde önemli bir yapı taşı olarak kullandıkları ifade edildi. Kardashian’ın hesabından atılacak tek bir gönderinin yüz binlerce Dolar maliyeti olduğunu belirten avukatlar, uzun süreli iş anlaşmalarında ise Kardashian’ın milyonlarca Dolar kazandığının altını çizdi.

Kardashian Missguided’ın reklamları sebebiyle maddi zarara uğradığını ve tüketicilerin bu şirketin kendisiyle ilişkisi olduğunu düşünebileceğini söyledi. Davada, Kardashian’ın adını, beğenilirliğini ve marka değerini korumak için birçok reklam teklifini reddettiği ve iş birliği yapacağı şirketleri özenle seçtiği ifade edildi.

Kardashian, açtığı zararlardan ötürü Missguided’dan en az 10 milyon Dolar tazminat talep ediyor. Ayrıca şirketin, adını ve tanınırlığını kullanmayı da anında ve sonsuza kadar kesmesini istiyor. Missguided’ın ödeyeceği tazminat mahkemece belirlenecek.

Kaynak: Design Taxi

Kim Kardashian, kendi kurduğu KKW Beauty şirketinin dışında diğer şirketlerin de kendisinin tanınırlığını kullanmasından memnun değil. Kardashian, çevrimiçi satış yapan moda markası Missguided'ı, benzerliğini kullanarak kopya ürünlerini ürettiği için mahkemeye verdi. Kaliforniya'da federal mahkemeye yapılan başvuruda Kardashian'ın temsilcileri, Missguided'ın marka haklarını ihlal ettiğini ve adaletsiz rekabet stratejileri yürüttüğünü belirtti. Ayrıca Kardashian'ın adının ve görüntülerinin izin alınmadan kullanıldığı da belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği