ABD, fenomenlerin gelirlerini araştırıyor

ABD Federal Ticaret Komisyonu bazı ünlü Instagram kullanıcılarının, fotoğraflarını paylaştıkları ürünlerden para alıp almadıklarını açıklamaları istedi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD reklamlarda dürüstlük yetkilileri, süpermodel Naomi Campbell, aktrisler Lindsay Lohan ve Venessa Hudgens ve diğer bazı ünlü Instagram kullanıcılarına, fotoğraflarını paylaştıkları ürünlerden para alıp almadıklarını açıklamaları için talepte bulunan mektuplar gönderdi. ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından, çok takipçili 21 Instagam kullanıcısına gönderildiği belirtilen mektuplar, yetkililerin ‘fenomenlerin’ gelirleriyle daha fazla ilgilenmeye başladığını gösteriyor.

30 Eylül’e kadar açıklama bekleniyor

Instagram son yıllarda özellikle ürünlerin ünlü kişiler tarafından tanıtılmasında ciddi bir artışa sahne oldu. Bu tanıtımlarda çoğu zaman ünlüler o markadan para aldıklarına dair herhangi bir açıklamada bulunmuyor. Ünlüler kıyafet şirketlerinden yiyecek firmalarına, alkollü ürünlerden spa merkezlerine kadar pek çok farklı ürün ve markanın tanıtımını yapıyor. Mektuplarda ünlülerin, Instagram fotoğraflarında yer alan markalarla maddi ilişkilerini 30 Eylül’e kadar açıklaması talep ediliyor. Mektuplar 6 Eylül’de gönderildi.

Mektup alan diğer ünlüler arasında Nicole ‘Snooki’ Polizzi, Modern Family dizisindeki rolüyle bilinen Sofia Vergara, model Amber Rose ve Kourtney Kardashian’ın eski sevgilisi Scott Disick bulunuyor. Bu ünlülerden ya da menajerlerinden konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Reuters, bilgi edinme hakkı çerçevesinde yaptığı başvuruyla bu mektupların bir kopyasını edindi. Mayıs ayında da düzinelerce sosyal medya kullanıcısına benzer konularda mektuplar gönderildiği açıklanmıştı. Ancak o mektuplar, kullanıcılara konu hakkında bilgi vermek için gönderilen uyarı mektuplarıydı. Yeni mektuplar ise ünlülerin açıklama yapmasını gerektiriyor. Aksi taktirde ceza kesilmesi mümkün.

Valiz paylaşımları göze battı

Naomi Campbell’a gönderilen mektubun içeriğinde, ünlü mankenin son dönemde paylaştığı üç adet Globe-Trotter marka valizlerin dikkat çektiği belirtildi. Campbell’a eğer bu şirketle bir reklam anlaşması imzaladıysa bunu açıklaması gerektiği söylendi.

Campbell’ın Instagram hesabı 4,3 milyon kişi tarafından takip ediliyor. Mektup alan en popüler hesap ise Venessa Hudgens’ın 26,7 milyon takipçili hesabı.

Instagram geçtiğimiz dönemde, kullanıcıların gönderilerini ‘promosyonlu gönderi’ olarak işaretlemesini sağlayan bir etiket sistemi getireceğini açıklamıştı. Bu şekilde paylaşılan görsellerin altında ‘… ile ücretli ortaklık’ ibaresi yer alacak.

Kaynak: Fortune

ABD reklamlarda dürüstlük yetkilileri, süpermodel Naomi Campbell, aktrisler Lindsay Lohan ve Venessa Hudgens ve diğer bazı ünlü Instagram kullanıcılarına, fotoğraflarını paylaştıkları ürünlerden para alıp almadıklarını açıklamaları için talepte bulunan mektuplar gönderdi. ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından, çok takipçili 21 Instagam kullanıcısına gönderildiği belirtilen mektuplar, yetkililerin 'fenomenlerin' gelirleriyle daha fazla ilgilenmeye başladığını gösteriyor. Kullanıcıların yetkililere 30 Eylül'e kadar açıklama yapması gerekiyor. Aksi taktirde para cezasıyla karşılaşmaları mümkün.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği