Instagram sponsorlu paylaşımları ayıracak

Instagram, fotoğraf paylaştığı için bir markadan para alan kullanıcıların, bu durumu açıkça ifade etmesini sağlayacak bir araç geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tüm sosyal ağlar arasında Instagram, idealize edilmiş yaşamları havalı bir şekilde sunma konusunda bir adım öne çıkıyor. Ancak bu fotoğraflara yakından baktığınızda bir şeylerin çok da doğal durmadığını fark edebilirsiniz. Mesela o havalı şekilde takılarak ‘gözümüze sokulan’ pahalı güneş gözlükleri neden o fotoğrafın odak noktası gibi duruyor? Bu görsel gerçek hayatın bir parçası mı yoksa şu anda bir reklama mı bakıyoruz?

Instagram artık bu konuya bir açıklık getirmenin vaktinin geldiğini düşünüyor. Bu sebeple fotoğraf paylaştığı için bir markadan para alan kullanıcıların, bu durumu açıkça ifade etmesini sağlayacak bir araç geliştirdi. Yayınlanan bir blog yazısında “Sağlıklı bir topluluk, paralı ortaklıklar konusunda açık ve tutarlı olmalıdır.” dendi.

Fiyaskoların sebebi bilinecek

Şeffaflık gerçekten de gerekli. Zira, Fyre Festival örneğinde olduğu gibi 400 Instagram ünlüsü tarafından reklamı yapılan lüks müzik ve plaj festivalinin, gerçekte toprak zeminde, ıslak çadırlar ve katlanır sandalyelerle hazırlanmış sıradan bir organizasyon olduğu ortaya çıktığında; tüm bunlardan kimin sorumlu olduğunu bilmek çok daha kolay olurdu. Böylece Instagram ünlüleri de adlarının böyle bir fiyaskoyla anılmasından bir nebze olsun kurtulabilirdi.

Pratikte bu yeni özellik, sizin sıradan bir kullanıcı olarak karşınıza çıkan içeriklerin sponsorlu olup olmadığını, eğer öyleyse hangi firmayla ortaklık yapıldığını görmenizi sağlayacak. Görsellerin üzerine eklenecek ‘… ile ücretli ortaklık’ ibaresi, kullanıcılara o görselin ardında kimin olduğunu açık bir şekilde gösterecek.

Hem kullanıcıya hem reklamcıya kolaylık

Kullanıcılara bilgi vermenin dışında, sponsorlu gönderiler için ayrı bir araç olması artık gönderiyi paylaşan kişinin de #sponsorlu ya da #reklam gibi etiketler kullanmasının da önüne geçecek. Böylece hem sponsorlar hem de içeriği paylaşan kullanıcı, takipçilerine daha fazla bilgi sunabilecek. Bu araç şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıya sunuldu ve kullanabilmek için Instagram üzerinde bir işletme hesabınız olması gerekiyor.

Instagram’ın şimdilik sponsorlu içerikleri, bu aracı kullanmadan, sıradan gönderi gibi paylaşan kişilere bir yaptırımı bulunmuyor. Şimdilik sadece aracı deneyip geri bildirim almaya odaklanan şirket, gelecekte bu konuyu ürün politikasına ekleyecek ve sponsorlu gönderileri bu şekilde paylaşmak zorunlu olacak.

Yine de kimin gönderisinin sponsorlu olduğunu, kimin kendi hayatından bir kesit paylaştığını bilmek zor. Ancak Instagram böyle bir araç sunarak hem kullanıcıların reklam gördüklerinde bu durumdan haberdar olmasını sağlıyor hem de sorumluluğu gönderiyi paylaşan kişilere yükleyerek kullanıcılarının tarafında yer alıyor.

Kaynak: Wired

Instagram, fotoğraf paylaştığı için bir markadan para alan kullanıcıların, bu durumu açıkça ifade etmesini sağlayacak bir araç geliştirdi. Pratikte bu yeni özellik, sizin sıradan bir kullanıcı olarak karşınıza çıkan içeriklerin sponsorlu olup olmadığını, eğer öyleyse hangi firmayla ortaklık yapıldığını görmenizi sağlayacak. Görsellerin üzerine eklenecek '... ile ücretli ortaklık' ibaresi, kullanıcılara o görselin ardında kimin olduğunu açık bir şekilde gösterecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği