Grumpy Cat, telif davasından 710 bin Dolar kazandı

Kötü kötü bakmasıyla meşhur olan kedi, Kaliforniya Federal Mahkemesi'nde açılan bir telif hakkı davasıyla 710 bin Dolar kazandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Grumpy Cat Limited, ABD’li kahve zinciri Grenade’i kedinin resmini kullanmakla ilgili anlaşmayı çiğnemekten dolayı dava etti. Zira sadece ‘Grumppuccino’ buzlu kahvesini satma hakkı olan Grenade, diğer Grumpy ürünlerini de sattı. Gerçek adı Tardar Sauce olan kedi, memnuniyetsiz ifadeli fotoğraflarının internette yayılmasıyla 2012’de viral olmuştu. İlk başta kedinin sahibi Tabatha Bundesen‘in erkek kardeşi tarafından Reddit’te paylaşılan fotoğraflar, kısa zamanda eğlenceli açıklamalar yazılarak paylaşılan internet ‘mim’lerine dönüştü.

Baba Nick Sandford ile oğlu Paul Sandford’a ait Grenade Beverage, 2013 yılında kedinin fotoğrafını buzlu kahvelerinin üzerinde kullanmak için 150 bin Dolar’lık bir anlaşma imzaladı. Fakat Grumpy Cat Limited, anlaşmayı ihlal etmek suçundan Grenade’i 2015’te dava etti.

Dava dosyasında, şirketin kedinin fotoğrafını öğütülmüş kahve paketlerinin üzerinde ve Grumppucino tişörtlerinde kullandığı bu yüzden de telif hakkını ve ticari markayı göz göre göre çiğnediği belirtildi. Kahve zincirinin sahipleriyse kedi ve sahiplerinin anlaşmanın kendilerini ilgilendiren tarafına uymadığı konusunda karşı dava açtı. Grenade avukatlarından biri, Grumpy Cat’in kendi markasını sosyal medya ve televizyonda yeterince tanıtmadığını öne sürdü. Avukat, kedinin sahiplerinin Tardar Sauce’un Will Ferrel ve Jack Black gibi Hollywood yıldızlarıyla birlikte bir filmde yer alacağını ama böyle bir şeyin gerçekleşmediğini söyledi.

Doğal hali böyle

Fakat Kaliforniya Federal Jürisi kedi ve sahiplerinin tarafında yer alarak telif hakları ve marka hakkına tecavüz suçundan 710 bin Dolar ödenmesini talep etti.

Kedinin sürekli olarak memnuniyetsiz gibi görünmesinin sebebinin cüce kedi olmasıyla ve alt dişlerinin üst dişlerine göre daha önde olmasıyla ilgili olduğu söyleniyor. 6 yaşındaki kedinin aralarında kıyafet, takvim ve yumuşak oyuncaklar da bulunan çeşitli ürünlerin satıldığı bir şirketi var. Dünyanın çeşitli yerlerini gezip televizyon programlarına çıkan Tardar Sauce, 2014’te Grumpy Cat’s Worst Christmas Ever adlı Noel filminde oynamıştı.

Kaynak: BBC

Fotoğrafları ilk kez 2012'de Reddit'te paylaşılan Tardar Sauce adlı kedi, kısa zamanda internet 'mim'i haline gelmişti. Kedinin meşhur olmasının sebebiyse sürekli olarak memnuniyetsiz gibi görünen bir yüz ifadesi olması. Grenade Beverage adlı kahve zinciri, 2013 yılında kedinin fotoğrafını buzlu kahvelerinin üzerinde kullanmak için 150 bin Dolar'lık bir anlaşma imzaladı. Fakat Grumpy Cat Limited, anlaşmayı ihlal etmek suçundan Grenade'i 2015'te dava etti zira Grenade kedinin fotoğrafını başka ürünlerinde de kullanmıştı. Kaliforniya Federal Jürisi kedi ve sahiplerinin tarafında yer alarak telif hakları ve marka hakkına tecavüz suçundan Grenade'in 710 bin Dolar ödemesini talep etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği