Haftanın Özeti: 170

21 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

20 Ocak Cumartesi günü akşam saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin‘e yönelik bir operasyon  başlattı. Zeytin Dalı Harekatı adıyla, Özgür Suriye Ordusu eşliğinde düzenlenen operasyona ilişkin bir haftalık notlar şu şekilde:

 • Cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından 10 Soruda Zeytin Dalı Harekatı adıyla bir dizi bilgilendirme yapıldı.
 • BBC Türkçe, 5 Soruda Zeytin Dalı Harekatı başlığıyla operasyona ışık tuttu.
 • Reyhanlı, Hatay ve Kilis’te farklı noktalara roket isabet etti.
 • Facebook, Twitter ve YouTube, harekata dair manipülatif paylaşımlar konusunda uyarıldı.
 • Operasyona yönelik çeşitli protesto gösterileri sonucu gözaltı ve tutuklanmalar yaşandı.
 • 27 Ocak’ta TSK, 394 teröristin ‘etkisiz’ hale getirildiğini, 340 hedefin imha edildiğini, 3 şehit ve 30 yaralı olduğunu açıkladı.

Gelişmeler Diken sitesinin canlı blogundan takip edilebilir.

“Gelecekte Çin Malı, Amerikan Malı, Peru Malı gibi ibareler olmayacak. Sadece İnternet Malı (Made on Internet) olacak” diyen Alibaba Group Kurucusu Jack Ma, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu‘na tam anlamıyla damgasını vurdu. “Dönemin şanslı şirketlerindeniz, bu nedenle iyi kalpli olmak ve iyi şeyler yapmak gibi sorumluluklarımız var” Ma’nın uzun konuşması aşağıda. Şurada da konuşmadan bölümlerin aktarıldığı Türkçe içerik mevcut. Davos’ta olup biten diğer şeyler için ise Euronews‘in zengin bir derlemesine göz atılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=-nSbkywGf-E

NASA‘ya göre, gezegenimizin uzun vadeli ısınma eğilimi sürüyor. 2017’de küresel olarak ortalama sıcaklık 0,9 santigrat derece artış gösterdi. 1880’den günümüze yaşanan değişim ise şöyle:

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Uluslararası bir araştırma ekibi, İsrail’de Karmel Dağı‘ndaki bir mağarada, günümüze dek Afrika’nın dışında bulunan en eski modern insan fosilini keşfetti.[/inlinetweet] Bu gelişme, insanların Afrika’yı bilinenden en az 50 bin yıl önce terk ettiğini gösteriyor. Bulunan çene kemiğinin 200 bin ile 175 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor.

Yardım kuruluşu [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Oxfam’ın raporuna göre dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesimi toplam servetin yüzde 82’sini elinde bulunduruyor.[/inlinetweet] Dünya nüfusunun yarısının serveti ise en zengin 42 kişininkine denk. Yine Oxfam’a göre Microsoft’un kurucusu Bill Gates -ömrü vefa ederse- 25 yıl içinde ilk dolar trilyoneri olacak.

Kuzey Karolina’daki bir garajda, 30 yıl öncesinden kalma 5 klasik araç bulundu. Toplam değeri 8 milyon Dolar civarında olan otomobillerin arasında Shelby Cobra 407 ve Ferrari 275 GTB gibi nadir parçalar da var.

Küba Devrimi‘nin liderlerinden Che Guevara bu hafta farklı bir nedenle gündemdeydi. Motosikletiyle özdeşleşen efsane devrimcinin oğlu bugünlerde Havana’da turistlere motosiklet turu satmakla meşgul.

Bosna Hersek’ten ithal edilen 20 ton sığır etinde insan sağlığına zararlı bir hastalık olduğu ortaya çıktı. Haberi doğrulayan Et ve Süt Kurumu, söz konusu etlerin piyasaya sürülmediğini bildirdi. Polonya’da ise çiftlikten kaçan bir inek, ormanda yaşayan bizon sürüsüne katıldı. BBC‘nin haberine göre özgür inek kendini sürüye kabul ettirmekte zorlansa da uyum süreci olumlu ilerliyor.

Suudi Arabistan’da bir dizi değişim yaşandığı malum. Ama işin bir anda develerin yüzüne botoks uygulamaya varacağını kimse tahmin edemezdi. Yaklaşık 300 bin kişiyi ağırlayan Deve Festivali kapsamında bir de güzellik yarışması düzenlendi. Yarışmaya botokslu katıldığı belirlenen 12 deve diskalifiye edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl bir önceki yıla nazaran yabancılara konut satışında yüzde 22,2 artış oldu. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]10 yıl öncesine kadar Türkiye’de gayrimenkul alımında Avrupalılar ağırlıktayken ibre artık Araplara döndü.[/inlinetweet] En çok rağbet gören iller sırasıyla İstanbul, Antalya, Bursa ve Yalova olurken en çok rağbet gösteren ülkeler ise Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Afganistan şeklinde sıralandı.

Umut Vakfı tarafından hazırlanan Türkiye Cinayet Haritası toplumdaki şiddet eğilimine ilişkin çarpıcı sonuçlar sunuyor. 2017’de, bir önceki yıla göre yüzde 28 artışla 3 bin 494 bireysel silahlı olayın medyaya yansıdığı görülüyor. Bu olaylarda Marmara Bölgesi ve İstanbul başı çekiyor.

Edelman tarafından yapılan güven araştırması, halkı tarafından en çok güven duyulan ülkeleri ortaya koydu. Türkiye, yüzde 51 ile Çin ve Hindistan’ın ardından üçüncü sırada. Diğer yandan Brandwatch’un emoji haritasında İstanbul yüzde 16,48 oranla en negatif şehirler arasında.

Pazartesi günü son yılların en yoğun kar yağışına maruz kalan Tokyo‘da uçak seferleri iptal edildi, ulaşımda aksaklıklar yaşandı. Ama konumuz onlar değil, Tokyolu çocukların kardan adamları (‘adam’ lafı, lafın gelişi elbet).

Türkiye’deyse kar yağışı istenilen seviyede değil. Öte yandan Instagram kış fotoğrafı ister, karda debelenme enstantanesi ister, trenden sarkarak çekilmiş selfie ister. Bunların işaret ettiği yer, Kars. 140journos bu kez Doğu Ekspresi ile Kars gezisi meselesine eğilmiş ve yine hakkını vermiş.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


2 yanıt

 1. serdar yasin avatarı
  serdar yasin

  Teşekkürler Serdar bey, her hafta keyifle takip ediyorum

 2. keqir avatarı
  keqir

  keyifle okuduk, bilgilendik, aydınlandık. Ellerine sağlık amirim.

Yorumunuz: