Botokslu develer güzellik yarışmasından diskalifiye edildi

Suudi Arabistan'daki Deve Festivali kapsamında gerçekleşen Deve Güzellik Yarışması'na katılan 12 deve kendilerine botoks yapıldığı gerekçesiyle diskalifiye edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bugünlerde Suudi Arabistan’da birçok değişim yaşanıyor. Ülkede 35 yıldır süren sinema yasağı bu yıl kalkacak. Yakın zamanda kadınların araba kullanmasına izin verilecek. Yetkililer, onlarca yıldır ülke ekonomisine can veren petrolden biraz da olsun uzaklaşarak ekonomiyi canlandırmayı umuyor.

Muhafazakar krallığını değiştirmeyi amaçlayan Suudi Arabistan, devrimi yumuşatmak adına kültürünün geleneksel yönlerini ön plana çıkarmaya çalışıyor. Bedeviler için en önemli şey yüzlerce yıldır yiyecek, ulaşım, savaş makinesi ve birer yoldaş olarak kullandıkları deve olduğundan, yetkililer ülkede her yıl düzenlenen ve bir ay süren Deve Festivali‘ni daha da ön plana çıkarmaya karar verdi. Eskiden çölde gerçekleşen festival geçtiğimiz yıl başkent civarına alındı. Hükümet, yarışmalar ve müsabakalar için kalıcı bir yer belirledi.

Deve Festivali’nde yiyecek büfeleri, hediyelik eşya dükkanları, dünyanın en kısa ve en uzun develerinin bulunduğu bir evcil hayvan çiftliği, gerçek boyutlarda kumdan develerin gösterildiği bir müze, deve sütü tatmak veya deve tüyü kumaşlara bakmak isteyen ziyaretçiler için çadırlar ve kendilerine yıldızları rehber alan Arapların develeri çölde nasıl yönlendirdiğini gösteren bir gezegen evi mevcut. Hatta en iyi develerin milyonlarca Riyal’e satıldığı bir bölüm bile var.

Festivale ilgi büyük

Festivaldeki ‘Deve Güzellik Yarışması’ kapsamında tek hörgüçlü develer art arda dizilip parkurdan geçerken bir jüri develerin dudak, yanak, boyun, baş ve diz boylarına bakarak puan veriyor. Tribünleri dolduran erkek kalabalığı kendi kabilelerini temsil eden develeri görünce tezahürata başlıyor. Bu yılki festivalde ilginç bir olay yaşandı. Bir düzine deve, kendilerini daha ‘güzel’ göstermek için botoks yapan eğiticileri yüzünden Deve Güzellik Yarışması’ndan diskalifiye edildi.

Festivali düzenleyenler, geçtiğimiz yıl kraliyet kararnamesiyle resmi olarak kurulduğu açıklanan Deve Kulübü sayesinde bu ‘kültür mirası’ köyün önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğini söylüyor. Deve Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Fahd al-Semmari’nin açıklamasına göre, yaklaşık 300 bin ziyaretçiyi ağırlayan festivalin ilk yarısında katılım geçtiğimiz yıla oranla üçte bir oranında arttı. Al-Semmari “Festivalin hedefi, her sınıftan insanın eğlence, ilim ve rekabet için bir araya geldiği küresel ve öncü bir buluşma noktası oluşturmak” diyor.

Kaynak: Arabian Business

Suudi Arabistan'daki her yıl düzenlenen ve bir ay süren Deve Festivali'nde bu yıl ilginç bir olay yaşandı. Festival kapsamındaki 'Deve Güzellik Yarışması'na katılan 12 deve, daha güzel görünmeleri için yapılan botoks yüzünden yarışmadan diskalifiye edildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği