Haftanın Özeti: 170

21 - 28 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

2017 yılında yapılan Demographia International Housing Affordability Survey‘e göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Hong Kong son 7 yıldır dünyanın en pahalı konutlarına ev sahipliği yapan şehir olma özelliğini taşıyor.[/inlinetweet] Hong Kong’da yaşayan Mimar James Law, ‘mikro ev’ fikrinin şehirde yaşanan konut krizini rahatlatmaya yardımcı olacağına inanıyor. Law’un küçük ev tasarımları alışık olduğumuzdan çok daha farklı zira modern bir evden beklenebilecek bütün özelliklerle donatılmış, betondan yapılan su borularından bahsediyoruz.

Çin/Yilong’da kurulmak üzere Envelope Architects tarafından tasarlanan Tiered Eco City, kendi kendini finanse eden, sürdürülebilir altyapıya sahip bir fütüristik şehir konsepti. Proje, günümüzdeki planlama politikalarını yönlendiren kurallara meydan okumayı hedefliyor.

Strong Towns Yazarı Rachel Quednau, yürümenin güvenli ve keyifli olduğu insan odaklı sokakların ekonomik gelişim açısından çok daha verimli olduğunu düşünüyor. İnsan odaklı sokakların ortak noktaları iyi bir işaret olabilir:

  • Araçların yavaş gideceği anlamına gelen dar sokaklar.
  • İnsanların karşıdan karşıya geçmesini kolaylaştıran yaya geçitleri ve işaretler.
  • Yürüyenlere gölge oluşturan ağaçlar (özellikle de sıcak iklimlerde).
  • Hemen kaldırımın yanından başlayan mağazalar.

Doktorların hastanın içini görebildiğini düşünün. Hatta hasta hareket ettikçe vücudundaki organların ve kemiklerin ne şekilde değiştiğini görebildiklerini. İşte Alberta Üniversitesi‘ndeki bilimciler tam olarak olmasa da böyle bir sistem geliştirdi. Halen test aşamasında olan teknoloji ProjectDR olarak adlandırılıyor.

Şekil hafızalı alaşım olarak adlandırılan materyal sayesinde, ağır geleneksel motor veya hidrolik sistem ihtiyacı ortadan kaldırılarak uçuş esnasında uçağın kanatlarının farklı şekillerde katlanması sağlanıyor. NASA tarafından geliştirilen teknoloji, Spanwise Adaptive Wing Project‘in (SAW) parçası olarak yakın zamanda gerçekleştirilen uçuşlarda başarılı bir şekilde test edildi.

Hayallerinizdeki otomobili bir video oyunu oynuyormuş gibi kolayca tasarlayabildiğinizi düşünün. Hackrod, üretken tasarım, sanal gerçeklik, üç boyutlu yazıcı teknolojisi ve bulut temelli tedarik zincirinden faydalanarak geleneksel otomobil üretimine meydan okumayı amaçlıyor. Bu amacını da kitle fonlamasıyla gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Motor1’ın haberine göre Ford, sürücüsüz polis aracı fikri için patent başvurusunda bulundu. Patentin açıklamasına göre, kural ihlallerini tespit eden yapay zeka temelli polis aracı çağrı yapabilecek, diğer taşıtların peşine düşecek veya (işler burada iyice korkunç bir hal alıyor) merkezi işlemcisi kural ihlali yapanlara uzaktan müdahale edebilecek.

Yılın henüz başında olsak da otomobillerin geleceği hakkında yeterince fikir sahibi olduk. Bunun nedeni, Ocak ayında düzenlenen iki büyük etkinlik. Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı ve Detroit’teki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı, markaların yatırım yapacağı yönü göstermesi açısından gayet belirleyici.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: