Haftanın Özeti: 170

21 - 28 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Herhangi bir özete sığdırılması imkansız yazar Ursula K. Le Guin hayatını kaybetti.

Bu şahane çizimin sahibi Zeynep Özatalay.

Varlık dergisinin Yayın Yönetmeni ve Komşu Yayınevi İmtiyaz Sahibi Şair Enver Ercan 60 yaşında hayatını kaybetti. Fabrika işçiliğinden yazı işçiliğine geçen Ercan, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Enver Ercan.

Dünyanın en prestijli fotoğraf ödülleri arasında gösterilen Hasselblad Masters Awards sahiplerini buldu. İki yılda bir düzenlenen yarışmaya dünyanın dört bir yanından 31 bin 500 başvuru yapıldı. Ödüle layık görülen 11 fotoğrafçıdan etkileyici kareler hemen şimdi fotoğrafa başlama isteği uyandırabilir.

Güzellik & moda kategorisi kazananı, Michal Baran.

Microsoft Paint’i terk etmeyip sabırla kendini geliştiren ve zirveye ulaşan Pat Hines bu hobiyi masa başı işten doğan can sıkıntısı sayesinde edinmiş. 2002’de gece vardiyasında çalışırken vakit geçirmek için başladığını söyleyen Hines, Paint’e hak ettiği değerin verilmediği görüşünde. Kendisini yeterince ilginç bulmadıysanız Microsoft Excel’de tablo yapma olayına bambaşka bir boyut kazandıran Tatsuo Haruichi’nin hikayesine göz atabilirsiniz.

Johannes Lampert sabır konusunda yukarıdakileri zorlayabilir. Avustralyalı grafik tasarımcı, Anatomy of Track adını verdiği YouTube kanalında tasarımlarıyla müziği birleştiriyor. Böyle yazınca basit oldu sanki ama değil:

2014’te piyasaya sürdüğü albümün ödeme seçenekleri arasına Bitcoin‘i de ekleyen ve bu detayı unutan Rapçi 50 Cent‘in hesabında yaklaşık 8 milyon Dolar değerinde Bitcoin biriktiği ortaya çıktı. Zamanında Şişli’nin göbeğinde arsa alıp da unutan uzak akraba efsanesinin yanında yerini alıp uzun uzun anlatılacak bir haber.

“Get rich or die tryin!”

2017 konserler adına sönük geçti diyebiliriz. İstanbul Caz Festivali‘nden gelen haber, önümüzdeki yazın biraz daha renkli olacağının işareti gibi. Nick Cave‘in 14 yıl aradan sonra Türkiye’ye geleceğini ve 10 Temmuz’da Küçükçiftlik Park’ta olacağı müjdelendi. Bereketiyle gelsin, bu yıl en az 2010 kadar güzel olsun.

2009’da Highway to Hell, Heartbreak Hotel gibi şarkı adlarından ilham alarak tasarlanan Song Map güncellendi. 150 yeni şarkıyla daha da büyüyen haritayı veya film, kitap isimlerinden türetilen diğer haritaları sipariş etmek mümkün.

Pınar Akkurt, gündelik nesneleri dönüştürerek onları yeni biçimler yaratmakta kullanan bir tasarımcı. Manifold‘u biliyorsunuz; girince çıkılmayan, özgün içeriğin kalelerinden biri. Bu da ikisinin bir araya gelmesinden ortaya çıkan zihin açıcı röportaj:

İnanması güç olsa da Breaking Bad hayatımıza ilk girdiğinden bu yana 10 yıl geçmiş. Jesse Pinkman ve Walter White‘ın zaman zaman geren, zaman zaman yürek burkan hikayesi, dizinin de yapımcısı olan AMC tarafından 60 saniyeye sığdırılmış. Adeta bir film şeridi gibi. Darısı Better Call Saul‘un başına.

Eski Filmlerde İstanbul derlemesiyle tanıdığımız Caner Cangül, daha zor bir işe kalkışarak 100 Yeşilçam Filminden 100 Dakika İstanbul adını verdiği videoyu hazırlamış. Yapım sürecini anlattığı yazısı ise projenin zorluklarını gözler önüne seriyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: