Dünya emoji haritasına göre en negatif ülkeler

6 milyar tweet inceleyen Brand Watch, emoji kullanımlarına göre dünyanın en negatif şehirlerini, eyaletlerini ve ülkelerini sıraladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son iki yılda atılan 6 milyar tweet’i inceleyen Brand Watch, emoji kullanımına göre en negatif ülkeleri, en mutsuz toplulukları, en karamsar eyaletleri sıraladı. İncelediği tweet’lerin her birinde en az bir emoji bulunan Brand Watch, Unicode’un resmi sınıflandırmasını kullanarak bu tweet’leri iki bölüme ayırdı:

  • Pozitif (😀 😁 😂 😆 (listenin devamı için tıklayın))
  • Negatif (🙁 😖 😞 😡 (listenin devamı için tıklayın))

Elde edilen veriler konum bilgisine dayanarak ayrıldı. Daha sonra bölgelerin negatif ve pozitif emoji kullanma yüzdeleri incelendi.

ABD 🇺🇸

Araştırma sonucunda ABD’deki en negatif eyaletlerin Delaware, Illinois ve Mississippi olduğu görüldü.

 

Güney Amerika  🌎

En negatif ülkeler Ekvador, Bolivya ve Venezuela olarak belirlendi. Emoji içeren tweet’lerin yüzde 34’ünde olumsuz emojilerin kullanıldığı Ekvador en negatif ülke olarak kaydedildi.

Avrupa 🇪🇺

Avrupa’nın en negatif ülkeleri Hollanda, Birleşik Krallık ve Yunanistan oldu.

Araştırma kapsamında dünyanın en kalabalık ülkelerindeki bazı şehirler de incelendi. İşte dünyanın en negatif şehirleri:

🇮🇳  Hindistan’ın Malwa Bölgesi’ndeki Indore kenti – yüzde 16,88 negatif

🇮🇩 Endonezya’nın Batı Cava Bölgesi’ndeki Bandung kenti – yüzde 16,2 negatif

🇧🇷 Brezilya’nın Ceará Eyaleti’nin başkenti Fortalezayüzde 22,33 negatif

🇩🇪 Almanya’nın başkenti Berlinyüzde 17,91 negatif

🇫🇷 Fransa’daki Metz kenti – yüzde 20,70 negatif

🇪🇸 İspanya’nın Alicante kenti – yüzde 19,72 negatif

🇮🇹 İtalya’nın Floransa kenti – yüzde 19,19 negatif

🇹🇷 Türkiye’nin İstanbul kenti – yüzde 16,48 negatif

🇷🇺 Rusya’nın St. Petersburg kenti – yüzde 16,74 negatif

Araştırma sonucunda ABD’nin epeyce negatif olduğu anlaşıldı. En negatif 20 şehir ABD’de yer alıyor. En pozitif 15 şehir ise Hindistan‘da.

Twitter’da en sık kullanılan negatif emojiler

 

Kaynak: Brand Watch

Son iki yılda atılan 6 milyar tweet'i inceleyen Brand Watch, dünya emoji haritasına göre en negatif ülkeleri, en mutsuz toplulukları, en karamsar eyaletleri sıraladı. Araştırmaya göre en negatif 20 şehir ABD'de yer alıyor. En pozitif 15 şehir ise Hindistan'da. Emoji içeren tweet'lerin yüzde 34'ünde olumsuz emojilerin kullanıldığı Ekvador en negatif ülke olarak kaydedildi. Avrupa'nın en negatif ülkelerinin ise Hollanda, Birleşik Krallık ve Yunanistan olduğu görüldü. Araştırmaya sadece ülkeler ve eyaletler değil bazı kalabalık şehirler de dahil edildi. Türkiye'den İstanbul'un incelendiği araştırmada şehrin negatiflik oranının yüzde 16,48 olduğu görüldü.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği