Dünya emoji atlası

Araştırmacılar 212 ülkeden 4 milyon akıllı telefon kullanıcısının gönderdiği 427 milyon mesajda hangi emojinin ne kadar kullanıldığını inceledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Küresel emoji kullanımı üzerine yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında herkes 😂 emojisini çok seviyor. Fransızlar ise ❤️ emojisini biraz daha fazla seviyor.

Araştırmacılar 212 ülkeden 4 milyon akıllı telefon kullanıcısının gönderdiği 427 milyon mesajı inceledi. Emojilerin evrensel mi yoksa konuma ve kültüre göre değişen bir dil mi olduğu araştırıldı. 60 farklı dilde kullanılabilen Kika Emoji Klavyesi adlı popüler bir girdi yöntemi uygulamasını inceleyen araştırmacılar bu alanda gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırmayı yapmış oldu.

Michigan Üniversitesi Veri Bölümü Doktora Öğrencisi Wei Ai “Emojiler her yerde. Artık farklı kültürler arasında köprü görevi gören, herkesin anladığı bir dil haline geliyorlar.” diyor. Ai ve arkadaşları 😂 emojisinin kullanılan tüm sembollerin yüzde 15,4’ünü oluşturduğunu ve en popüler emoji olduğunu kaydetti. Araştırmaya göre ikinci sırada ❤️ üçüncü sırada ise 😍 bulunuyor.

Fransızlar emoji kullanmayı en çok seven millet konumunda. Fransızların gönderdiği mesajların neredeyse yüzde 20’sinde en az bir emoji bulunuyor. Ruslar ve Amerikalılar da Fransızları takip ediyor. Fransa genellikle içinde kalp bulunan emojileri seviyor. Diğer ülkelerde ise daha çok içinde yüz bulunan emojilerin tercih edildiği görülüyor.

Kültürel farklılıklar

Araştırmacılar ayrıca emoji kullanımında kültürel farklılıkları da inceledi. Bireyselliğin ön plana çıktığı Avustralya, Fransa ve Çek cumhuriyeti gibi ülkelerde mutlu emojilerin kullanım oranı çok fazlaydı. Kişiler arası bağların daha sıkı ve iç içe olduğu Meksika, Peru ve Kolombiya gibi ülkelerde ise üzüntü, öfke ve diğer olumsuz duyguları ifade eden emojilerin daha fazla kullanıldığı görüldü.

Gelecek üzerine odaklanan değerleri bulunan (sabır, tutumluluk vb.) uzun dönemli yönelimlere sahip toplumlarda (Fransa, Macaristan, Ukrayna) negatif emoji kullanım oranının daha düşük olduğu; uzun dönemli yönelimlerin daha az görüldüğü Meksika, Kolombiya, Peru ve İsrail gibi toplumlarda ise negatif emoji kullanımının arttığı görüldü.

Araştırmacılardan Qiaozhu Mei “Raporumuz farklı kültürlerin farklı emoji tercihleri olabileceğini gösteriyor. Girdi yöntemlerinde emojilerin gösterim sırası kullanıcıların ülkesine göre sıralanabilir.” diyor. Araştırma, kullanıcılara bir sonraki emoji için öneride bulunulabileceğini gösteriyor.

iOS 12’ye nazar boncuğu geliyor

Farklı kültürlerde yer alan semboller emoji dünyasında da kendine yer buluyor. Hangi kültürel sembolün emojilere eklendiği hangilerinin eklenmediği ise tartışma konusu olabiliyor. Apple’dan yapılan açıklamaya göre ise iOS 12 ile birlikte ülkemizde ve diğer bir çok kültürde görülen nazar boncuğu sembolü emoji olarak karşımıza çıkacak.

Kaynak: Futurity

Araştırmacılar 212 ülkeden 4 milyon akıllı telefon kullanıcısının gönderdiği 427 milyon mesajı inceledi. Emojilerin evrensel mi yoksa konuma ve kültüre göre değişen bir dil mi olduğu araştırıldı. Araştırmacılar, 😂 emojisinin kullanılan tüm sembollerin yüzde 15,4'ünü oluşturduğunu ve en popüler emoji olduğunu kaydetti. Araştırmaya göre ikinci sırada ❤️ üçüncü sırada ise 😍 bulunuyor. Fransızlar emoji kullanmayı en çok seven millet konumunda. Fransızların gönderdiği mesajların neredeyse yüzde 20'sinde en az bir emoji bulunuyor. Ruslar ve Amerikalılar da Fransızları takip ediyor. Emoji kullanımı toplumsal değerlere göre de farklılık gösteriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği