Dünya Emoji Günü’nde Apple’a yeni emojiler geldi

Apple, Dünya Emoji Günü şerefine, sistemine eklemeyi planladığı yeni emojileri tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hala her ruh hali, aktivite, iş ve giyim tarzı için yeteri kadar emojimiz olmadığını fark ettiğimiz Dünya Emoji Gününü bu hafta kutladık. Neyse ki emoji üretim endüstrisi, günlük hayata ayak uydurmak için var gücüyle çalışıyor ve yeni emojiler geliştiriyor. Apple, Dünya Emoji Günü şerefine, sistemine eklemeyi planladığı yeni emojileri tanıttı.

Yeni emojiler arasında başörtülü bir kadın ve bebek emziren bir kadın bulunuyor. Başörtülü kadın gözlerini size dikmiş, ruhunuzun derinliklerini inceliyor gibi duruyor. Çocuğunu emziren kadın ise kendi halinde, sadece çocuğuyla ilgileniyor gibi görünüyor. Çocuk neden bere takıyor onu bilmiyoruz.

Apple ayrıca yeni bir yiyecek emojisi sunuyor: sandviç. Gördüğüzde “Bu emoji bugüne kadar neden yokmuş ki?” diyeceğiniz kadar tanıdık bir görselle sunulan sandviç, beyaz tost ekmeği, marul, domates, çedar peyniri ve salamdan oluşuyor gibi duruyor.

Zebra ve T-Rex, yeni eklenen iki hayvan emojisi. Kısa kolları ve koca kafasıyla, filmlerde gösterildiğinin aksine gayet sevimli duran T-Rex emojisi, Oyuncak Hikayesi filmindeki oyuncak dinozor Rex‘e benzerliğiyle dikkat çekiyor. Zebranın günlük hayattaki sohbetlerimize ne kadar dahil olacağı ise soru işareti.

Nesli tükenmiş hayvanların yanı sıra fantezi dünyasına da el atan Apple Zombi ve Elf emojileri ekleme kararı almış. Zombi emojisi Taht Oyunları hayranları tarafından ‘ak gezen‘ olarak da kullanılabilir gibi duruyor (malesef gözleri yeterince mavi değil). Elf emojisi ise Legend of Zelda oyunundaki Prenses Zelda’nın kuzeni olabilir.

Geleneksel sarı surat emojisinin iki yeni versiyonu da kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Bunlardan birisi ‘aklı başından uçan’ ya da ‘beyni patlayan’ (mind blown) ilginç bir emoji. Popüler olmaya aday duruyor. Bir diğeri ise bugüne kadarki en iğrenç emojilerden birisi: kusan surat. (Daha önce kusmamak için kendini zor tutan emojinin bir saniye sonraki hali olabilir.)

 

Bir de son olarak artık sakallı adam emojisi de var. Daha önce tıraşlı ve bıyıklı adam emojileri bulunuyordu. Son birkaç yılda yaşanan sakal modası göz önünde bulundurulduğunda bu emojinin bu kadar gecikmesi de ilginç.

Apple bunların yanı sıra ilk kez, iOS üzerinde en çok kullanılan emojileri de açıkladı. Sıralama pek de şaşırtıcı değil:

  1. (Beğendim anlamına gelen) baş parmak
  2. Gülümseyen surat
  3. Kahkaha
  4. LOL
  5. Göz kırpma ve öpücük
  6. Kalp

Apple yeni emojilerin bu yıl içinde geleceğini söylüyor. Sonbaharda yeni iPhone ile birlikte sunulması beklenen iOS 11 işletim sistemi ile birlikte yeni emojilerin de kullanıma sunulması muhtemel görünüyor. Tüm emojiler Unicode Konsorsiyumu tarafından onaylanmış durumda. Yani Apple dilediği zaman bu emojileri kullanıma sunabilir.

Kaynak: Mashable

Emoji üretim endüstrisi, günlük hayata ayak uydurmak için var gücüyle çalışıyor ve yeni emojiler geliştiriyor. Apple, Dünya Emoji Günü şerefine, sistemine eklemeyi planladığı yeni emojileri tanıttı. Yeni emojiler şu şekilde: başörtülü kadın, çocuk emziren kadın, sandviç, zebra, t-rex, zombi, elf, beyni patlamış surat, kusan surat ve sakallı adam.Yorumunuz: