“Emoji çevirmeni aranıyor”

Londra'da bir çeviri ajansı, emoji çevirisi yapabilecek bir çalışan için iş ilanı verdi. Emoji çevirmeninin ayrıca aylık emoji raporu hazırlaması gerekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Emojiler günümüzde yazılı iletişimde önemli bir yer tutuyor. Sözlerle ifade edemediğimiz duyguları belirtmek için ya da yazılı iletişimde eksikliğini hissettiğimiz tonlama farklılıklarını yansıtmak için küçük renkli görsellerden yararlanıyoruz. Peki bu görsellerin kullanıldığı her anlamı biliyor musunuz?

Eğer cevabınız ‘evet’ olduysa yeni bir işiniz olabilir. Londra’da bir çeviri ofisi, dünyanın ilk ’emoji çevirmeni’ için iş ilanı verdi. Today Translation adlı şirkete gelen bir müşterinin, günlüğünü emojiye çevirmek istemesiyle ortaya çıkan emoji çevirmeni ihtiyacı için verilen ilanda, aranan elemanın özellikleri sıralandı. Kadroya dahil olmadan, serbest (free lance) çalışacak olan çevirmenin işe alındıktan sonra çeviri ofisinin tüm emoji çevirileri ile ilgilenmesi gerekiyor.

Çevirinin yanında araştırma da isteniyor

Emojiye çevirdiği metin başına ücret alacak olan çevirmenin ayrıca her ay mevcut emoji trendleri, kültürel farklılıklar gibi konularda rapor hazırlaması bekleniyor. Rapor için yapılan araştırma da saat başına ücretlendirilecek.

İlanda ‘dünyanın en hızlı büyüyen dili’ olarak ifade edilen emoji gerçekten bu unvanı hak ediyor. Emogi adlı pazarlama şirketinin yayınladığı rakamlara göre sadece [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]2016 yılında, iki trilyondan fazla emoji içeren mesaj gönderildi[/inlinetweet]. Toplam mesajlaşmaların en az yarısında emoji kullanıldığı belirtiliyor.

Apple’ın yeni emojileri

Bu rakamlar yakın gelecekte daha da artabilir çünkü Apple’ın yeni güncellemesi ile birlikte iOS cihazlara 104 yeni emoji eklendi. (Emoji çevirmenine de yeni iş çıktı). Artık daha fazla duygu, düşünce ve kavram emojiler ile anlatılabilecek. iOS 10.2 güncellemesiyle gelen yeni emojiler arasında erkekler ve kadınlar için yeni meslekleri temsil eden emojilerin yanı sıra, bir sürü yeni yiyecek emojisi de bulunuyor.

Apple’ın yaptığı tek değişiklik yeni emojiler eklemek olmadı. Mevcut emojiler de eskisine göre daha gerçekçi ve üç boyutlu olacak şekilde yeniden tasarlandı. iOS 10.2’nin beta sürümünde geçtiğimiz ay göze çarpan bu emojiler artık tüm iOS kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Yeni emojileri kullanmak için ‘iOS’ kullanıcılarının Ayarlar uygulamasının ‘Genel’ sekmesinden ‘Yazılım Güncelleme’ seçeneğini tıklayarak telefonlarının yazılımını güncellemesi gerekiyor.

Kaynak: Digital Trends, Mashable

Londra'da faaliyet gösteren Today Translation adlı çeviri ajansı, bir müşterisinin günlüğünü emojiye çevirmek istemesi üzerine emoji çevirmeni aramaya başladı. Emojilerin anlamları konusunda derin bir bilgiye sahip olması gereken çevirmenin ayrıca yeni emoji trendleri ve kültürel farklılıklar gibi konularda araştırma yapıp rapor hazırlaması da isteniyor. Öte yandan Apple, yeni yayınladığı iOS güncellemesi ile mevcut emojilere 104 adet yeni emoji ekledi. Eski emojileri de daha gerçekçi hale getiren Apple, emoji çevirmeninin işini daha da karmaşık hale getirmiş oldu.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği