Kızılların boynu bükük kalmayacak

Unicode Komitesi, bu hafta içinde yapacağı toplantıda, mevcut emojilere kızıl saç seçeneğinin de eklenmesi önerisini tartışacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın dört bir yanında yaşayan kızıl saçlı akıllı telefon kullanıcıları artık mesajlaşırken yanlış anlaşılmayacak. Unicode Komitesi, bir sonraki toplantısında kızıl saçlı emojileri de emoji seçenekleri arasına ekleme önerisini tartışacak.

Emojipedia, komitenin bu hafta içinde Apple’ın Cupertino kampüsünde bir araya geleceğini ve Unicode Altkomitesi tarafından sunulan, kızıl saçlı emojilerin oluşturulmasına yönelik yeni önerinin detayları üzerinde konuşacağını belirtti.

Yeterince kızıl saçlı var mı?

Toplantıda komite, şu anda mevcut emojilerden hangilerinin kızıl saçlı versiyonları olacağını ve yeni saç rengi düzenlemesinin ne kadar geniş olacağını tartışacak. Açıklamada ayrıca dünyadaki kızıl oranının, böyle bir değişiklik yapmayı gerektirip gerektirmediği de ele alınacak. Kızıl saç günümüzde dünya nüfusunda yüzde 1 ila 2 oranında görülüyor.

Hatta bazı uzmanlar, kızıl saçlıların neslinin tükenmekte olduğunu belirtiyor. Kızıl saçlılar yeterince güneş görmediği ve D vitamini alamadığı için böyle bir genin baskın olduğunu belirten uzmanlar, küresel ısınmayla birlikte bu genin daha az görüleceğini ve zamanla kızıl saçlıların neslinin tükeneceğini düşünüyor.

Göz önünde bulundurulması gereken bir başka konu da, tüm emojilere kızıl saç eklemek yerine sadece tek bir kızıl saçlı emojinin, talebi karşılamak için yeterli olup olmayacağı. Komite bu seçeneği de göz önünde bulunduracak.

Uzun süredir talep ediliyordu

Unicode Komitesi, kızıl saçlılara yer vermediği için uzun süredir eleştiriliyor ve sosyal medya üzerinde sık sık tepki alıyordu. Geçmişte sadece sarı renkte olan emojiler, farklı ten renklerini ifade edebilmek için 5 farklı ten rengi tonunda ayarlanabilecek şekilde düzenlenmişti. Ayrıca farklı dinleri ifade eden semboller de emoji listesine sonradan alınmıştı.

Henüz konu ile ilgili net bir karar alınmadı. Ancak kızıl saçlı emoji onaylansa bile, Emojipedia’nın ifadesine göre bu uygulama en erken 2018’de hayata geçirilecek.

Kaynak: The NextWeb

Dünyanın dört bir yanında yaşayan kızıl saçlı akıllı telefon kullanıcıları artık mesajlaşırken yanlış anlaşılmayacak. Unicode Komitesi, bir sonraki toplantısında kızıl saçlı emojileri de emoji seçenekleri arasına ekleme önerisini tartışacak. Emojipedia, komitenin bu hafta içinde Apple'ın Cupertino kampüsünde bir araya geleceğini ve Unicode Altkomitesi tarafından sunulan, kızıl saçlı emojilerin oluşturulmasına yönelik yeni önerinin detayları üzerinde konuşacağını belirtti. Kızıl saçlı kullanıcıların oranı göz önünde bulundurulduğunda bu değişikliğin boyutunun düşünülenden daha küçük olabileceği ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği