Trafikte emoji

Motormood adlı şirketin geliştirdiği CarMoji adlı ürün sayesinde sürücüler trafikte duygularını ifade etmek için 12,7 santimlik emoji'ler kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araçların yükselişine rağmen, Motormood adlı bir şirket, sürüş deneyimini gülen yüz ve parmak işaretleri ile insanlaştırmaya çalışıyor. CarMoji adını verdikleri teknoloji, emoji’ler kullanarak sürücülerin kendilerini tek bir butonla ifade edebilmesini sağlıyor.

Yolları daha ılımlı hale getirmek amacıyla yola çıkan şirketin, sürücülerin diğer sürücülerle iletişim kurması için kullandığı aksesuarlar teknolojik olduğu kadar insani bir yön de barındırıyor. Örneğin şerit değiştirmek istediğinizde elinizi çıkarıp sallamak yerine aracınızın güneşliğine takılan bir butona basıyorsunuz ve altı saniye boyunca parlayan bir emoji, sizin duygu ve düşüncelerinizi yansıtıyor.

Ocak ayında e-ticaret yöntemi ile satışa sunulan 12,7 cm boyunda sarı yüz ve baş parmakla onaylama işareti olumlu geri dönüşler alıyor. Şirketin kurucularından Kina De Santis “Bu ürün insanların sürüş sırasında yaşadıkları hisleri değiştiriyor. İnsanlar yoldayken daha fazla pozitif ve daha az negatif duygular hissediyor.” şeklinde konuştu.

maxresdefaultTrafikte insanların birbiriyle olumlu etkileşimde bulunabilmesi için bir yöntem geliştiren Motormood adlı şirket sürücülerin birbirine emoji'ler ile duygularını ifade etmelerini sağlıyor. Aracın arkasına yerleştirilen 12,7 santimlik emojiler, sürücünün güneşliğine yerleştirilen butonlarla kontrol ediliyor. Gülen yüz ve baş parmakla onay işareti gibi çeşitleri bulunan emojiler trafikte stresin azalmasına yardımcı oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği