Yapay zeka temelli kameralar trafik sorunlarına çare olabilir mi?

Şehirdeki güvenlik kameralarının yapay zeka teknolojisi ile donatılmasıyla, trafikte güvenliği tehdit eden sürücüler uyarılabilir ve cezalandırılabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bugün bir şehir merkezinde, trafik ışıklarında duran arabaları görebileceğiniz bir noktaya oturup baktığınızda neredeyse her sürücünün ışıkta durduğu anda elini telefona attığını görebilirsiniz. Bu sürücülerden bazıları telefona o kadar dalıyor ki yeşil ışığın yandığının farkına varmıyor ve arkadaki sürücülerin kornasıyla kendine geliyor.

Birçok kullanıcı, her gün takip ettiği bir yolda gitmiyorsa telefonun GPS sisteminden faydalanıyor. Bu sistem de sürücünün dikkatini yoldan ayırmasına sebep olabiliyor. Hele ki bulunduğunuz şehir büyük bir şehirse ya da dışarıdan çok ziyaretçi alıyorsa, yolları bilmeyen sürücülerin GPS ile mücadelesi trafiğin daha da tıkanmasına sebep oluyor. Sadece tecrübesiz sürücüler değil, araç paylaşım hizmetleri ya da taksi şoförleri de müşterilerin istedikleri noktaya gidebilmek için GPS’ten faydalanıyor. Eğer bir araç paylaşım servisinden faydalanıyorsanız arada sırada telefonun yeni müşteri bildirimiyle şoförün dikkatini dağıtmasına da şahit olabilirsiniz. Ayrıca şoförle iletişim kurmaya çalışan tanıdıkları da telefona sık sık bildirim gelmesine sebep oluyor.

Yani akıllı telefonlar, sürücülerin dikkatini dağıtarak trafiğin yavaşlamasında ve bazı noktalarda tıkanmasında önemli bir rol oynuyor. Yakında hayatımıza girmesi planlanan otonom araçlar bu sorunu ortadan kaldırabilir. O zaman dilediğimiz kadar telefonumuzla oynayabiliriz. Ama yapay zeka otomobillerimizi sürmeye başlayana kadar, bu teknolojiden başka şekilde de faydalanmamız mümkün.

Yapay zekalı güvenlik kameraları

Şehir merkezindeki yollar güvenlik kameraları ile sürekli takip ediliyor. Bu kameralar araçların içini de az ya da çok görebiliyor. Göremeyenler de kızılötesi sistemlerle desteklenerek sürücü aktivitesini tespit edebilecek yeterliliğe kavuşabilir. Yapay zeka sistemi burada devreye girerek, yola bakmayan, trafiğin tıkanmasına sebep olan ve trafikteki diğer sürücüleri de kaza riski altında bırakan sürücüleri belirleyebilir.

Evet halkı arabalarının içinde kamerayla gözetlemek belki mahremiyet konusunda bazı sorunlar yaratacaktır. Ancak yapay zeka, sıradan davranışları değil, trafik güvenliğini tehlikeye atan davranışları tespit etmek için programlanabilir. İlk ihlallerde yapay zeka sistemi aracın sürücüsünün yola değil başka bir yere (büyük ihtimalle telefonuna) baktığı konusunda bir uyarı gönderebilir. Bu uyarı da aracın plakasının okunması ile aracın ruhsatına sahip olan kişiye gönderilebilir.

Belirli bir sayıda uyarı alan sürücünün görüntüleri polise gönderilebilir. Polis bu görüntüleri inceledikten sonra sürücünün suç işleyip işlemediğine karar verebilir. Trafiği tehlikeye attığı belirlenen sürücülere ceza kesilebilir. Bu tarz uygulamaların bazı pilot çalışmaları da yapıldı.

Uyarılar ya da ceza yeme endişesi sürücülerin daha dikkatli olmasını sağlar mı bilinmez. Ama yapay zeka teknolojisine arabalarımızı emanet etmeden önce trafik güvenliğimizi emanet etmemiz söz konusu olabilir. Böylece güvenlik kameraları da sadece kaza olduktan sonra değil, güvenlik ihlali yapıldığı anda devreye girebilir.

Kaynak: Forbes

Şehir merkezinde trafik sıkışıklığı yaşanmasının en büyük sebeplerinden birisi telefonuyla ilgilenen sürücülerin yola çok bakmaması. Bu durum ayrıca sık sık kazalara da sebep oluyor. Şehirdeki güvenlik kameralarının yapay zeka teknolojisi ile donatılmasıyla, trafikte güvenliği tehdit eden sürücüler uyarılabilir ve cezalandırılabilir. Yola dikkat etmeyen sürücüler yapay zekalı kameralarla tespit edilebilir. Bu sürücülere önce uyarı mesajları gönderilebilir. Eğer sürücü belirli sayıda uyarı alırsa polisler sürücünün görüntülerini inceleyip kendisine trafik cezası kesebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği