“Telefon bağımlıları günümüzün sarhoş sürücüleri oldu”

Yeni bir araştırmaya göre trafikteki her 12 sürücüden biri telefon bağımlısı ve bu sürücüler yolculuğun yüzde 28'inde yol yerine telefona bakıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni yapılan bir çalışma, araç kullanırken telefona bakmanın ne kadar büyük bir sorun haline geldiğini gösteriyor. Zendrive, yaptığı araştırmada “Telefon bağımlıları günümüzün sarhoş sürücüleri oldu.” diyor.

Birçok ülkede yeni ve daha sıkı yasalara ve araç kullanırken telefona bakmanın tehlikelerine dair reklam kampanyalarına karşın, emniyetsiz sürüşteki artış devam ediyor. Zendrive çalışmasında “Bu insanlar aslında gözümüzün önünde saklanıyorlar, direksiyon başında hiçbir şey yokmuş gibi telefonlarına bakıyorlar.” diyor.

Gitgide yaygınlaşıyor

Üstelik bu büyümeye devam eden bir problem. Geçtiğimiz bir yıl içinde Zendrive en sıkı telefon bağımlılarının oranının ikiye katlandığını ve bugün her 12 sürücüden birinin telefon bağımlısı olduğunu söylüyor. Eğer mevcut trend devam ederse 2022’de bu oran her beş sürücüden biri şeklinde olacak.

Araç filoları ve sigorta şirketleri için risk raporları hazırlayan Zendrive’ın CEO’su Jonathan Matus “Üzgün ve endişeliyim. Dikkati dağınık şekilde araba kullanmanın ne kadar yaygınlaştığını; toplumsal ve bireysel olarak bu durumu ne kadar kanıksadığımızı görmek korkutucu.” diyor.

Direksiyon başındaki telefon bağımlıları hakkında bazı bilgiler:

  • Herhangi bir yolculuk esnasında telefonlarına ortalama bir sürücüden dört kat daha fazla dokunuyorlar.
  • Bunun sonucunda ekranlarına bakarak altı kat daha fazla vakit geçiriyorlar.
  • Gözleri yolculuğun yüzde 28’i sırasında yola bakmıyor.

Ankete katılan kişilerin bazılarının kendi davranışları ile ilgili ifadeleri şu şekilde:

“Keşke sürekli şarkı değiştirmek istediğim için dikkatim bu kadar dağınık olmasaydı… Aslında ben araç kullanırken mesajlaşmıyorum ama araç kullanırken arkadaşlarımla görüntülü konuşmayı seviyorum. Öyle vakit daha çabuk geçiyor.”

Kimse suçu kendinde aramıyor

Diğer tehlikeli sürücü grupları gibi birçok telefon bağımlısı da problemin kendilerinde olduğunu düşünmüyor. Telefon bağımlılarının yüzde 93’ü kendisini güvenli ya da aşırı güvenli sürücü olarak tanımlıyor. Ama telefonunuza bakmak için gözünüzü yoldan ayırdığınız birkaç saniye içinde aracınız yüzlerce metre hareket etmiş oluyor.

Matus “İnsanların neredeyse tamamının araç kullanırken dikkatin dağılmasının çok tehlikeli olduğunu kabul ettiğini ama aynı insanların genellikle sorunun kendilerinden kaynaklandığını kabul etmediğini gördük. Neredeyse tüm katılımcılarımız emniyetli sürücüler olduklarını düşünüyor ama arabada telefonlarını sürekli kullandıklarını da açıkça ifade ediyorlar. Bu da riski bilmek ve eyleme geçmek arasında bilişsel bir bağlantı sorunu olduğu anlamına geliyor.

Araştırmadaki veriler, Zendrive kullanan 1,8 milyon kullanıcının 2018 Kasım ile 2019 Ocak arasındaki 7,25 milyar kilometrelik araç sürüşünden elde edildi. Araç kullanırken telefona bakma konusundaki tavırlar ise Zendrive müşterisi olmayan 500 kişinin görüşüydü.

Bu veriler -her ne kadar çok fazla sevgi görmese de- otonom sürüşün trafik güvenliğini ne kadar artırabileceğini ve gitgide daha fazla dikkati dağılan insan sürücülerin geliştirilmeye ne kadar açık olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Axios

Yeni yapılan bir çalışma, araç kullanırken telefona bakmanın ne kadar büyük bir sorun haline geldiğini gösteriyor. Zendrive, yaptığı araştırmada "Telefon bağımlıları günümüzün sarhoş sürücüleri oldu." diyor.Birçok ülkede yeni ve daha sıkı yasalara ve araç kullanırken telefona bakmanın tehlikelerine dair reklam kampanyalarına karşın, emniyetsiz sürüşteki artış devam ediyor. Zendrive çalışmasında "Bu insanlar aslında gözümüzün önünde saklanıyorlar, direksiyon başında hiçbir şey yokmuş gibi telefonlarına bakıyorlar." diyor. Üstelik bu büyümeye devam eden bir problem. Geçtiğimiz bir yıl içinde Zendrive en sıkı telefon bağımlılarının oranının ikiye katlandığını ve bugün her 12 sürücüden birinin telefon bağımlısı olduğunu söylüyor. Eğer mevcut trend devam ederse 2022'de bu oran her beş sürücüden biri şeklinde olacak.

1 Yorum

  • […] Whatsapp grubunuzdan gelen bir bildirimin ne kadar iştah açıcı, tahrik edici, heyecan uyandırıcı olduğunu biliyoruz. Fakat direksiyon başında bu zaafı yenmek şart. Zira telefonunuzda yeni bir Yılmaz Özdil yazısı okuma ya da şirin kedi videosu izleme sevdası alkollü sürücülerden daha fazla cana mal oluyor. Zendrive tarafından gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçlarına göre araç kullanırken telefonla meşgul olmaktan kaynaklı ölümler alkol etkisi altındaki sürücülerinkinden fazla hale gelmiş durumda. Zendrive raporunda “Bu insanlar aslında gözümüzün önünde saklanıyorlar, direksiyon başında hiçbir şey yokmuş gibi telefonlarına bakıyorlar.” şeklinde konuyu özetliyor. Rapora göre sadece geçtiğimiz yıl dahi telefon bağımlılarının oranı ikiye katlanmış durumda ve bugün her 12 sürücüden biri bu kategoriye giriyor. Eğer mevcut trend devam ederse 2022’de bu oran her beş sürücüden biri şeklinde olacak. […]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...