Telefon bağımlılığı beyin kimyasını bozuyor

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği'nin toplantısında sunulan bir araştırma, akıllı telefon bağımlısı gençlerin beyin kimyasında bir bozukluk olduğunu gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin bu yıl düzenlenen toplantısında sunulan bir araştırma, akıllı telefon bağımlısı gençlerin beyin kimyasında bir dengesizlik olduğunu ortaya koydu.

Çalışma, Nöroradyoloji Profesörü Hyung Suk Seo’nun öncülüğündeki bir grup araştırmacı tarafından yapıldı. Akıllı telefon veya internet bağımlılığı teşhisi konmuş gençlerin beyinlerindeki kimyasal bileşimleri araştırmak için manyetik rezonans spektroskopisi (MRS) kullanıldı. 15,5 yaşındaki 9’u erkek 10’u kadın olmak üzere 19 genç, aynı cinsiyetteki sağlıklı bireylerle karşılaştırıldı. Gruptaki 12 kişi, video oyun bağımlılarına uygulananlara benzer bir bilişsel davranışçı tedavi gördü.

Katılımcılara akıllı telefon ya da internet kullanımlarının günlük aktivitelerini nasıl etkilediği soruldu. Standart testler sayesinde her bir bireyin bağımlılık seviyesinin şiddeti anlaşıldı. Akıllı telefon veya internet bağımlısı gençlerin depresyon, anksiyete, insomni ve dürtüselliği ölçen testlerdeki puanının daha yüksek olduğu görüldü. Bu bireylere hem davranışçı tedaviden önce hem de sonra MRS incelemeleri yapıldı. Kontrol grubundaki hastalara ise referans oluşturması açısından bir kez MRS incelemesi uygulandı.

ABD’lilerin yüzde 46’sı “Akıllı telefonsuz yaşayamam.” diyor

MRS yöntemiyle sinir hücrelerinin elektriksel olarak daha hareketli hale gelmesini sağlayan birtakım kimyasalların seviyesi ölçülmek istendi. Bağımlı gençlerin beyinlerindeki beyin sinyallerini yavaşlatan ya da engelleyen sinir taşıyıcısının terapiden sonra bir hayli zayıfladığı fark edildi. Pew Araştırma Merkezi’nin yayımladığı istatistikler, Amerikalıların yüzde 46’sının akıllı telefonları olmadan yaşayamayacaklarını belirttiğini ortaya koydu. Fakat Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nde sunulan araştırma, bağımlılık için tıbbi bir çözüm olabileceğini gösterdi.

Kaynak: Futurism

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği'nin bu yıl düzenlenen toplantısında sunulan bir araştırma, akıllı telefon bağımlısı gençlerin beyin kimyasında bir dengesizlik olduğunu ortaya koydu. 15,5 yaşındaki 9'u erkek 10'u kadın olmak üzere 19 genç, aynı cinsiyetteki sağlıklı bireylerle karşılaştırıldı. Gruptaki 12 kişi, video oyun bağımlılarına uygulananlara benzer bir bilişsel davranışçı tedavi gördü. Katılımcılara akıllı telefon ya da internet kullanımlarının günlük aktivitelerini nasıl etkilediği soruldu. Standart testler sayesinde her bir bireyin bağımlılık seviyesinin şiddeti anlaşıldı. Akıllı telefon veya internet bağımlısı gençlerin depresyon, anksiyete, insomni ve dürtüselliği ölçen testlerdeki puanının daha yüksek olduğu görüldü. Bu bireylere hem davranışçı tedaviden önce hem de sonra MRS incelemeleri yapıldı. MRS yöntemiyle sinir hücrelerinin elektriksel olarak daha hareketli hale gelmesini sağlayan birtakım kimyasalların seviyesi ölçülmek istendi. Bağımlı gençlerin beyinlerindeki beyin sinyallerini yavaşlatan ya da engelleyen sinir taşıyıcısının terapiden sonra bir hayli zayıfladığı fark edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği