Emoji asistanı Dango

Dango adlı uygulama, mesajlaşma sırasında yazılanları algılayıp uygun emoji, çıkartma ve GIF önerisinde bulunarak kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlıyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mesajlaşırken sıkça başvurduğumuz emojiler, çıkartmalar ve GIF‘ler kendimizi ifade etmenin alternatif yolları. Bazen yazı ile veremediğimiz duyguları bu görselleri kullanarak aktarabiliyoruz. Ancak her zaman istediğimiz ifadeyi bulmamız çok kolay olmuyor. Emoji ararken muhabbetin gerisinde kalabiliyoruz.

Dango adlı uygulama, mesajlaşma sırasında size emoji, çıkartma ve GIF önermek için makine öğrenimi ve yapay sinir ağı kullanıyor. Hem sizin yazdığınız mesajları hem de size gelen mesajları anlamsal olarak inceleyen Dango, en uygun görsel cevapları seçerek size öneriyor.

Unicode Konsorsiyumu tarafından standartlaştırılmış 1624 adet emoji bulunuyor. Ancak Dango her emoji’yi tek bir anlam çerçevesinde sunmuyor. Emojiler bazen birden fazla anlamda kullanılabiliyor ve Dango bu anlamları kullanıcılarının tercihleri sayesinde öğrenebiliyor.

Hatta bazı emojilerin birleştirilerek orijinalinden farklı anlamlarda kullanılması da mümkün. Örneğin öpücük atar gibi dudaklarını uzatan emoji, yanına müzik notaları konduğunda ıslık çalıyor gibi, yanına duman konduğunda sigara içiyor gibi görünebiliyor. Dango bu farklı kombinasyonları öğrenip size alternatif görseller sunabiliyor.

Uygulamanın en önemli özelliği de tüm uygulamalarla birlikte kullanılabilmesi. Dango tıpkı ekranın üzerindeki pil göstergesi gibi her mesajlaşma uygulamasının yanında görünüyor. Böylece yazı yazdığınız her ortamda size önerileri ile yardımcı olabiliyor. Dango’nun geliştiricileri, uygulamayı ‘kişisel asistan’ olarak tanımlıyor.

Kullanıcıları ile ortak çalışmak ve görsel cevap seçeneklerini artırmak isteyen Dango, çizim yapan kullanıcılarının hazırladığı görselleri de uygulamada kullanmak istiyor. Uygulama bunun için ‘Create for Dango’ (Dango için yarat) adlı bir girişim başlatmış.

9 Haziran’da Google Play Store üzerinden kullanıma sunulan uygulama, Android cihazlarda kullanılabiliyor. Dango’nun yakın zamanda Apple App Store üzerinden de indirilebileceği belirtiliyor.

Uygulamanın ardındaki teknoloji, Dango’nun internet sitesinde detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Dango-for-Android

Kendimizi yazıyla yeterince ifade edemediğimiz zamanlarda kullandığımız emoji, çıkartma ve GIF gibi görsel ifadeler çoğu zaman işimizi kolaylaştırsa da bazen uygun ifadeyi bulmak çok zaman alabiliyor. Bu soruna çözüm olarak üretilen Dango, tüm mesajlaşma uygulamalarında ekranın kenarında durarak yazılanları inceliyor ve uygun görsel ifadeleri öneriyor. Makine öğrenimi yöntemini kullanan uygulama kullanıldıkça tercihlerinizi öğrenerek daha etkili çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği