Modüler kedi mahallesi

Tayvan merkezli A Cat Thing adlı girişim, kedilerin gönüllerince hareket edebileceği 'kedi mahalleleri' üretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

A Cat Thing, kedileri için özel bir ortam oluşturma isteğiyle yola çıkan genç bir mimar çift tarafından kurulan, kediler ve sahipleri için eşyalar üretmeyi amaçlayan bir girişim. Çift, Chacha ve Lily adlı kedilerini göz önünde bulundurarak kedilerle ilgili ürün tasarımları üzerine birçok araştırma yaptı. Nihai amaçları yaratıcı, şık ve modern yaşam alanlarına uyum sağlayabilecek tasarımlar yapmaktı.

Tayvan merkezli girişim A Cat Thing’in ilk tasarım serisi ‘oda koleksiyonu’ fikrinin hayata geçirilmesiydi. Tasarımcılar, küçük boyutlu evlerden oluşan bir alanda kedilerin gönüllerince oynayabilmesi sağlamak istiyordu. Prefabrik binalar ve LEGO’dan ilham alan tasarımcılar oda, oturma odası, balkon/rampa inşa etti. Bu yapılar bir araya getirilebiliyor, döndürülebiliyor ya da genişletilebiliyor.

Çevre dostu bir yaklaşım

Tasarımcılar, herhangi bir araç kullanmaya gerek kalmadan farklı modülleri sağlam ve güvenli şekilde bir arada tutabilecek bağlantı noktaları oluşturmak için origami mantığından yararlanarak kartonlar kullandı. Bu modüllerin taşıma kapasitesi yüksek olduğu için büyük kedileri de taşıyabiliyor. Sürdürülebilirlik konusu da göz ardı edilmedi. Kullanılan bütün ürün ve kutuların geri dönüştürülebilir ve toksik olmayan materyallerden oluşmasına dikkat edildi. Gezegenimiz için dost bir yaklaşım benimsemek isteyen A Cat Thing, ürünlerindeki materyal kullanımını da kısmaya çalışıyor. Mesela modülleri bir arada tutmak için ekstra parçalar kullanmak yerine kartonun üzerindeki parçaları kullanıyorlar.

A Cat Thing, gelecekte evcil hayvanlarımızla kullandığımız eşyaları daha sürdürülebilir, kaliteli ve özel hale getirerek kullandığımız ürünleri yeniden tanımlamayı amaçlıyor.

Kaynak: Design Boom

Tayvan merkezli A Cat Thing, kediler ve sahipleri için sürdürülebilir ve özel ürünler tasarlama hedefiyle yola çıkmış bir girişim. Girişimin ilk ürünü, küçük boyutlu evlerden oluşan bir alanda kedilerin gönüllerince oynayabilmesini sağlayan kedi mahallesi oldu. Prefabrik binalar ve LEGO'dan ilham alan tasarımcılar oda, oturma odası, balkon/rampa inşa etti. Bu yapılar bir araya getirilebiliyor, döndürülebiliyor ya da genişletilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği