Hulk Hogan Gawker’ı batırdı

Hulk Hogan'a ait bir seks kasetini yayınlamasının ardından ünlü Amerikan güreşçisi tarafından dava edilen Gawker iflas dilekçesini verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sarı Dev olarak bilinen eski Amerikan güreşi sporcusu Hulk Hogan‘a (gerçek adı Terry Bollea) ait bir seks kasetini yayınlayan ve ayrıntılarıyla inceleyen Gawker adlı websitesi, mahkeme tarafından suçlu bulundu. Hogan’ın mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle 140 milyon dolarlık para cezasına çarptırılan Gawker Media cezayı ödeyemeyeceğini belirterek iflasını açıkladı.

Gawker 140 milyon dolarlık cezaya itiraz etti. İtirazın sonucu henüz açıklanmadı. Gawker mahkemeden itirazın sonucu açıklanana kadar ceza ödemesinin durdurulmasını talep etti ancak mahkeme bu kararı geri çevirdi. Bu kararın iflasa zemin hazırladığı ifade ediliyor.

Gawker Media’nın mahkemeye sunduğu belgelerde şirketin değerinin 50 ila 100 milyon dolar arası olduğu ancak (Hogan’ın ödemesi de dahil) toplam borçların 100 ila 500 milyon dolar arasında olduğu belirtildi.

Gawker Media’nın sahibi olduğu, Gawker, Jezebel, Deadspin ve diğer siteleri yöneten Kinja yayın platformu iflas kararının ardından açık artırmaya çıkarılacak. Gawker Media geçtiğimiz Ocak ayında hukuk savaşını devam ettirebilmek için Columbus Nova Technology Partners’a şirketin bir kısmını satmayı planlıyordu.

Ziff Davis Gawker’a talip

İflas kararının ardından, PC Mag’i de yöneten yayın şirketi Ziff Davis‘in Gawker’a talip olduğu ve şirketlerin anlaşma sağladığı belirtildi. Temmuz ayında diğer taliplerin de katılımıyla bir açık artırmanın yapılması bekleniyor. Açık artırmanın sonucunda Gawker’ı satın alan kuruluş, Gawker’ın diğer sorumluluklarından bağımsız olacak.

Gawker kurucusu Nick Denton anlaşmayla ilgili yaptığı bir basın açıklamasında “Bu dava sonucuyla birlikte uzun zamandır devam eden bağımsızlığımızdan vazgeçmek zorunda kaldık ancak yazarlarımız milyonlarca okuyucumuzun gözünde güvenilirliğimizin teminatı olan gerçek haberleri yazmaya devam edecektir. Daha güçlü bir destek ve davanın sonuçlarından kurtulmuş olarak daha fazla platformda ve başka şekillerde hayati görevlerini yerine getirmeye devam edecekler.” şeklinde konuştu.


Gawker ile Hulk Hogan arasındaki davada, Hogan’ın, iş adamı Peter Thiel tarafından maddi olarak desteklendiği ortaya çıkmıştı. Ayrıca Thiel’in Gawker’ı dava eden başka kişi ve kurumları da desteklediği ifade edilmişti. Gawker şimdi bu konuda harekete geçmeye hazırlanıyor. Gawker’ın avukatları, Peter Thiel’in davalara desteğini ‘haksız müdahale‘ olarak göstererek bunun bir suç olduğunu kanıtlamaya çalışacak.

Geçtiğimiz dönemde ünlü Amerikan güreşi sporcusu Hulk Hogan'a ait bir seks kasetini yayınladığı için dava edilen Gawker adlı internet sitesi mahkemenin verdiği 140 milyon dolarlık cezayı ödeyemeyeceğini açıklayarak iflas dilekçesini mahkemeye sundu. Gawker mahkemeye şirketin değerinin 50 ila 100 milyon dolar arasında olduğunu, ödenmesi gereken toplam borcun ise 500 milyon doları bulabileceğini açıkladı. Gawker'ın cezanın ertelenmesi talebi de reddedilmişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği