Animasyon sanatçıları Walt Disney’i dize getirdi

Kuzey Kaliforniya Federe Mahkemesi, aynı çatı altında faaliyet gösteren Walt Disney Animation, Pixar ve Lucasfilm'i 140 milyon dolarlık tazminata mahkum etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Walt Disney Animation Studios, Pixar, ve Lucasfilm bünyesinde çalışmış veyahut çalışmakta olan yüzlerce animasyon sanatçısı, geçtiğimiz yıl açtıkları davada işverenlerini hukuksuz pazar manipülasyonları yürütmekle suçlamıştı. Walt Disney Şirketler Grubunun himayesi altındaki üç stüdyonun, serbest piyasanın evrensel ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle Kuzey Kaliforniya Eyalet Mahkemesinde açılan soruşturma sona erdi. Animasyon sanatçıları, mücadelelerinden zaferle döndü.

Disney’in -gizli bir protokolle- maaşlarda üst limit belirmek ve çalışanlarının diğer şirketlere geçişini engellemekle suçlandığı davada Yargıç Lucy Koh şirketi 140 milyon Dolar cezaya çarptırdı. Eğer üst mahkeme, 9 Martta aynı yönde karar verirse Walt Disney yalnızca maddi değil, prestij namına da büyük bir yara alacak.

Walt Disney, yalnızca bu suçlamadan da cezaya mahkum edilmedi. Eğlence sektörünün dev şirketi, geçmişinde söz konusu üç şirket dışında çalışmış olan animasyon sanatçılarının yoluna taş koymaktan da çekinmiyor. Animasyon dünyasında iş bulmak isteyenler için, gelebilecekleri ekonomik olarak en yüksek nokta Walt Disney bünyesindeki şirketler. Eğer kariyerlerinde, bu üç marka dışında bir adım atmak isterlerse, Mickey Mouse imparatorluğunun kapısından içeri girmelerine izin verilmiyor. Bu, Walt Disney tarafından, yetenekli isimlerin rakip şirketlerin bünyesinde çalışmasını engellemek için uygulanan yasadışı bir yol.

Sektörün ünlü simaları da yargılanıyor

Söz konusu suçlamaların yer aldığı dosyada birçok ünlü ismin de adı geçiyor. DreamWorks’ün Kurucusu Jeffrey Katzenberg, Disney ve Pixar’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ed Catmull, Apple’ın 2011 yılında vefat eden CEO’su Steve Jobs ve Star Wars’un yaratıcsı George Lucas uzayıp giden davalılar listesinde ilk göze çarpanlar.

Davacıların lehine açıklamalarda bulunan ve Walt Disney Şirketler Grubunun piyasada yasa dışı manipülasyona başvurduğu iddiasını onaylayan stüdyolar da mevcut. Aynı iddialarla yargılanıp, suçlamaları kabul eden Sony Pictures, Blue Sky ve DreamWorks gibi, animasyon pastasının küçük dilimleriyle yetinen firmalar toplamda 300 bin sayfalık doküman sundular. Bütün iddiaların gerçeği yansıttığını, lakin adaletsiz rekabet ortamı yaratan tarafın Walt Disney olduğunu savunan şirketler davanın seyrine ciddi bir etkide bulundu.

[alert type=white]Bu yazı Dünya Halleri içerik ortağı TINQ’in editörleri tarafından yazılmıştır.[/alert]

Animasyon sanatçıları, Walt Disney Şirketler Grubuna karşı açtıkları davada haklı bulundular. Söz konusu iddialar arasında, çalışanlarının olası iş imkanlarını engellemek ve maaşlara illegal kotalar belirlemek gibi federal suçlar mevcuttu. Kuzey Kaliforniya Federe Mahkemesi, aynı çatı altında faaliyet gösteren Walt Disney Animation, Pixar ve Lucasfilm'i 140 milyon dolarlık tazminata mahkum etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği