Haftanın Özeti: 73

14 - 20 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin telaşında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

https://youtu.be/dJTFhi4yzxM

 • Türkiye henüz Ankara saldırısının yaralarını sararken 19 Mart Cumartesi günü öğlene doğru İstanbul’un kalbi sayılan Taksim / Beyoğlu / İstiklal Caddesi’nde bir canlı bomba eylemi daha gerçekleştirildi. 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda bir kısmı ağır -ve 12’si yabancı uyruklu- 36 kişi de yaralandı. Olayın ardından yürütülen soruşturmada canlı bomba olabileceğinden şüphelenilen bir kişiye yönelik araştırma devam ediyor (Saldırının ardından ‘güvenlik ve istihbarat zafiyeti’ bir kere daha tartışmaya açılırken olaydan birkaç gün önce istihbarata dayanarak İstanbul’daki okul ve temsilciliklerini tatil ederek kayıplara karşı önlem alan -ve bir kısım Türk medyası tarafından acımasızca eleştirilen– Almanya, Twitter’da ilginç bir teşekkür kampanyasıyla anıldı. Olayın hemen ardından yayın yasağı getirilirken sosyal medyaya erişim de mahkeme kararıyla engellendi).

http://youtu.be/d1O7o-9XY_Q

 • Diğer yandan geçtiğimiz yıl 13 Kasım’da IŞİD tarafından Paris’te gerçekleştirilen ve 132 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör eylemiyle bağlantılı baş şüpheli olarak aranan Salah Abdülselam Belçika’da gerçekleştirilen bir eylemle canlı ele geçirildi.

 • 470 bin ölü. Hayatta kalanların ortalama yaşam beklentisi 55 yıl. 1 milyon 900 bin yaralı… Bunlar beşinci yılını geride bırakan Suriye iç savaşının rakamsal boyutları. Kalanı konuyla ilgili makalede.

img_0275

 • Mazi Mas, Britanya’nın Başkenti Londra’nın en yeni ve iyi restoranlarından biri. Onu biraz daha popülerleştiren ayrıntıysa mutafağını ülkeye göç etmek zorunda kalan şeflere emanet etmesi.

img_0276

 • Liberstad, Nordik Avrupa’nın en güzel ülkesi Norveç’in kuzey ormanları içinde bir köy. Onu dünyanın diğer köylerinden ayıran tarafı -isminden de anlaşılacağı gibi- tamamen özel arazi üstüne kurulu ve özerk statü kazanmış bir yerleşim birimi olması. Kendisini ‘Bir parça özgürlük’ sloganıyla tanıtan köy John Holmesland ve Sondre Bjellas adlı iki Norveçli tarafından tamamen sıfırdan kurularak hayata geçirilmiş. Köy herhangi bir yerel yönetime bağlı değil. Kararlar yerleşen kişiler tarafından ortak alınacak. İsteyen herkes istediği her işi yapabilecek. Eğer yapılan iş için Norveç’in para birimi Kron kullanılmazsa hükümete vergi de ödenmeyecek. Kanun ve düzenlemeler bireyin haklarını koruyacak şekilde düzenlenecek. Şiddet kullanımı tek temel yasak. Meraklısı için: 1 dönüm araziyi 17 bin 200 dolar. Üstelik ön satışta herkese arsa garantisi de var! BONUS BİLGİ: Liberstad, yine Norveç’te başlayan ve açık kaynaklı, kendi kendine yeten şehir konseptine dayanan Libertania Projesi‘nin ilk meyvesi.

img_0277

 • Reklam dünyasının duayeni David Ogilvy kendi ana sektörüne kattıkları kadar şirket yönetimi ve iş ilişkilerine yönelik ekolüyle de efsaneleşmiştir. MüŞteri kazanmaya yönelik tecrübelerini sıraladığı 20 tavsiye içeren bir derlemeye denk gelince paylaşmadan edemedim. En hoşuma gidenlerden biri: kaybetmeyi kaldıramayacağın kadar büyük bir müşteriyle asla çalışma!

img_0278

 • Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmasına rağmen ABD’de işsizlik oranı yüzde 10. Çoğu gerçek mesleklerde ücretler 40 yıldır reelde hiç artmamış. Dahası mevcut işlerin çoğu ya kadrosuz / yarı-zamanlı ya da gerçek iş kapsamında olmayan gelir-geçer şeylerden ibaret. Böyle bir tabloda otomasyon, bilgisayarlar ve yapay zeka kıskacıyla çalışan ‘insanlar’ adına iyice zorlaşan iş dünyasının geleceğini Postcapitalism adlı kitabında Paul Mason eni-konu ele almış. Fast Company de gayet güzel bir özet ve linklerle konuyu taçlandırmış. Meraklısı kaçırmasın.

img_0279

 • Erken kalkmak, yapılacaklar listesi tutmak, alışkanlıklar oluşturmak, çalışırken mola verip küçük egzersizler yapmak, okumak, yazmak, görselleştirmek… Başarılı insanların ortak sırlarından birkaçı.
 • MediaCat’in kardeş dergisi Advertising Age, 2015 yılında Türkiye’de yaratıcılıklarıyla fark yaratan 50 kişi ve ekibi belirlemiş. Türkiye’nin umut saçan yüzü adına kesinlikle güzel bir çalışma olmuş.
 • 25 milyon obezin yaşadığı Brezilya’da bir grup eylemci Sua Vida Adverte adlı kampanya kapsamında raflarda yer alan ve obeziteyle özdeşleştirilen ürünlere ‘gerçekçi’ etiketler yapıştırmaya başladı (‘Tercüme etmek isteyen’ meraklılar için etiketlerin İngilizce versiyonunu da paylaşmışlar).

 • Farklılaşmanın giderek zorlaştığı havayolu taşımacılığında halkla ilişkiler adına her dönem yaratıcı fikirlerle gündeme gelen Katar Havayolları (Qatar Airways) yeni hedef olarak dünyanın en uzun uçuşunu gerçekleştirmeyi belirledi. Şirkete ait bir Boeing 777 uçağıyla Auckland (Yeni Zelanda) – Doha (Katar) arasında gerçekleştirilecek uçuş 14 bin 539km menzile sahip olacak. BONUS BİLGİ: Bu konudaki önceki rekor 322km daha kısa bir menzille Emirates Havayolları’na aitti. Ancak Singapur Havayolları’nın bir dönem düzenli seferleri arasında yer alan Singapur – Newark (ABD) arası uçuş 15 bin 343km menzille -devam etmese dahi- hala en uzun rota olma özelliğini koruyor.
 • Quora’da (e-ticaret sitesi) ‘Amazon’da satılan her şeyden bir tane alsak kaç para tutardı?‘ sorusunu üstüne vazife edinen Kynan Eng oturmuş bunu kendine yönelik bir teknikle hesaplamış. Sonuç: Amazon’da satılan her şeyden bir tane alabilmek için 12 milyar 800 milyon dolara ihtiyacınız var! BONUS BİLGİ: Amazon sitesinde 2015 itibarıyla 488 milyon ürün satılıyordu.

Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

23 Yorum

 • Pazar günlerinin vazgeçilmezi oldun abi. Guzel bilgiler veriyorsun. Allah parmaklarına güç versin ??

 • Merhaba,

  Yazıda gözüme çarpan bir kaç küçük yazım hatası gözüme çarptı:

  5.sayfada Batman’ın aracı Batmobile yerine Superman’ın -aslında var olmayan- aracı Supermobile yazılmış.
  6.sayfanın ilk haberinde ise pencereler ile kapılar karıştırılmış sanırım.

  Yine keyifle okuduğum, günümün muhtemelen en verimli 45 dakikasına tekabül eden paylaşımınız için teşekkür ediyorum. 6 yıldır her Apple sunumunu canlı takip eden biri olarak 21 Mart etkinliğinden haberdar değildim; ta ki burada okuyana kadar…

   • Evet haklısınız. Haberin kaynağı cümlenin sonundaymış, ben altındaki video olarak algılayıp atladım hemen. Haberi bile adam akıllı okumamışım.

    Bu arada, sayfalar dolusu içerikteki bir iki yazım hatasını haber vermek amacıyla yazılan bir kaç cümlelik yorumu bile doğru düzgün yazamamış olmama ne demeli bilmiyorum:) Çok utandım. Gözlerim hala “düzenle” butonunu arıyor, WhatsApp’da bile göndermeden önce 3 kere kontrol eder oldum.

 • “Şirkete ait bir Boeing 777 uçağıyla Auckland (Yeni Zelanda) – Doha (Dubai) arasında gerçekleştirilecek uçuş 14 bin 539km menzile sahip olacak” cumlesinde yazan Doha (Dubai) ifadesinin dogrusu Doha (Katar) olacak sanirim.

 • küçük bir düzeltme önerisi yapabilirim; ‘Welcome To The Post-Work Economy’ makalesinde bahsedilen ‘real wages’ reel ücretler anlamında kullanılmış, nominal olarak bir ücret artışı olsa da reel olarak ücretlerin artmadığı anlatılmak istenilmiş. Yani artışlar enflasyondan fazla gerçeklememiş. Makalede geçen %10 dan fazla olan işsizlik rakamı ise resmi rakam değil, resmi rakamlara eklenmeyen eksik istihdam (underemployment) eklenince oluşan rakam.

  • Çok teşekkür ediyorum değerli katkılarınız için. Haklısınız; benim kurduğum cümle yanıltıcı olabilir. Söylediğiniz şekilde güncelledim. Selamlar, sevgiler.

 • Bu sefer yazılarınız da çok harf hataları görmeye başladım. Bunları edit eden sanırım sizden başkası.

  • Bu hafta çok zor şartlarda ve sağlık sebeplerinden dolayı tek gözümle yapmak zorunda kaldım. Ondan olmalı. Sabah tekrar üstünden geçerek düzelttim. Uyarı için teşekkürler (fakat bu tip uyarılarda gözünüze çarpan hataları da yoruma eklerseniz daha yardımcı ve faydalı olur).

   Selamlar.

 • Hemen hemen her sağlık haberinizde aklıma, “Eğer laboratuvarda bir fareysen her hastalığının çözümü vardır” sözü geliyor.

 • Bu hafta da süper :)
  Tesekkürler!
  5. Safyada düzeltme: Lautlence >> Hautlence olacak

 • Emeğinizin karşılığını bol bol almanız ümidiyle. Ellerine sağlık sayın abim

 • Her pazartesi sabahının ilk işi olarak haftanın özetlerini okuyorum.Emeklerinize ve Ellerinize sağlık

 • Arşivlerde aradığını bulmak çok zor. Örneğin; Mr Robot Dizisi ile ilgili bir başlık hatırlıyorum. Arama yaptım ancak bulmak nasip olmadı.

 • Abi Seni takip edemediğim bir hafta kendimi cahil kalmış hissediyorum :)
  küçük bir sitemim var; bu kadar bilgi olan bir blogta ihtiyacım olan bir bilgiye tekrar ulaşmak istediğimde,aradığımı bulmak için çok uğraş vermem gerekiyor.
  arşiv için biraz geliştirime gerekiyor sanki :)

  Her bilgi için çok teşekkür ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği