Japonya sevişmemekten kuruyacak

Japonya’daki doğurganlık geçen yıl yeni bir düşüş yaşadı: Geçtiğimiz yıl, 1899 yılından beri ülkede bir milyondan az bebeğin doğduğu ilk yıl oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya’daki doğurganlık geçen yıl yeni bir düşüş yaşadı: Geçtiğimiz yıl, 1899 yılından beri ülkede bir milyondan az bebeğin doğduğu ilk yıl oldu. Yeni veriler de bu ‘trend’in yakında bırakılmaya hazır olmadığına işaret ediyor. Japonya Ulusal Nüfus ve Sosyal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü, şu anda 127 milyon olan nüfusun 2065 yılına kadar 40 milyon azabileceğini tahmin ediyor. Demografi uzmanları ise genç nüfusun bu oranlara sahip olmasının başlıca sebebinin, düşük göç oranlarının tetiklediği azalan aile kurma isteği olarak görüyor.

Aile kavramı ‘ölüyor’

Harvard Üniversitesinden Sosyolog Mary Brinton, Japonya’nın uzun saatlere yayılan çalışma kültürünün aktif bir sosyal hayata engel olduğunu belirtti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki birkaç yıl boyunca erkekler çalışırken kadınlar çocuk yetiştirdi. Şimdi iş gücüne daha fazla kadın girdikçe, her iki cinsiyet de ailelerini kurmakta zorlanıyor. Brinton, konuyla ilgili olarak Business Insider’a “Bu, aile kavramının ölümü” dedi. Japonya’daki durum çok şiddetli olsa da sırasıyla 1,87, 1,73, 1,6 ve 0,81 doğurganlık oranlarına sahip olan ABD, Danimarka, Çin ve Singapur da benzer sorunlarla karşılaşıyor. 2016 yılı için araştırma yürüten Japon bir firmanın sonuçlarına göre bekar erkeklerin yüzde 70’i, bekar kadınların da yüzde 60’ının -sonunda evlenmek istediklerini belirtmelerine rağmen- bir ilişkisi bulunmuyor.

Sonuçlar korkutuyor

Yeni veriler Japonya’nın nüfusunun 2053 yılına kadar 100 milyonun altına düşebileceğini gösteriyor. Ayrıca bu hükümetin 2060’lı yıllarda en az 100 milyon nüfusu koruma hedefini de ortadan kaldırıyor. Yaşlılığın buradaki payı büyük. Örneğin, ölümler son birkaç yıldır doğum sayısını geçti. Tahminlere göre 2060 yılına kadar ülke nüfusu 88 milyon olacak. Bu insanların yüzde 40’ının 65 yaşından büyük olması bekleniyor. Şimdiki oran ise  yüzde 27.

Başbakan Shinzo Abe, şirketlerin daha az çalışma saatleri sunması için gerekli politikaları yürürlüğe koydu. Yale Üniversitesinden Siyaset Bilimci Frances Rosenbluth, Şubat ayında Business Insider’a yaptığı açıklamada “Hükumetin yapması gereken, kadınları işe alan firmalara mali destek sağlamaktır.” dedi.

Kaynak: Business Insider

Japonya’daki doğurganlık geçen yıl yeni bir düşüş yaşadı: geçtiğimiz yıl, 1899 yılından beri ülkede bir milyondan az bebeğin doğduğu ilk yıl oldu. Yeni veriler de bu ‘trend’in yakında bırakılmaya hazır olmadığına işaret ediyor. Japonya Ulusal Nüfus ve Sosyal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü, şu anda 127 milyon olan nüfusun 2065 yılına kadar 40 milyon azabileceğini tahmin ediyor. Sebebi de kişilerin gönülsüzlüğü: bekar erkeklerin yüzde 70’i, bekar kadınların da yüzde 60’ının -sonunda evlenmek istediklerini belirtmelerine rağmen- bir ilişkisi bulunmuyor. Yeni veriler Japonya’nın nüfusunun 2053 yılına kadar 100 milyonun altına düşebileceğini gösteriyor.5 yanıt

Yorumunuz: