Japonya’da çocuk kalmadı

Japonya’da 37 yıldır gerileyen çocuk nüfusu bu yıl tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Ülke nüfusunun sadece yüzde 12,3’ü çocuklardan oluşuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya’da 37 yıldır gerileyen çocuk nüfusu bu yıl tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Nisan ayında açıklanan sonuçlara göre ülke nüfusunun sadece yüzde 12,3’ü çocuklardan oluşuyor. 1950’den bu yana ölçülmeye başlanan verilere göre ülkede çocuk nüfusu 1954’te 30 milyon ile zirve yaparken bu rakam bir daha yakalanamadı. 1970’lerde yeniden yükselme belirtisi gösteren çocuk nüfusu, 1982’den bu yana her yıl biraz daha azaldı. Ülkede geçtiğimiz yıl 15,52 milyon olan çocuk nüfusunun bu yıl 170 bin azaldığı belirtildi.

Resmi kayıtlarda 14 yaşının altındaki herkes çocuk olarak tanımlanıyor. Ülkede doğum oranlarının gitgide azalması sebebiyle, çocuk nüfusunda hiçbir artış yaşanmıyor. Japonya nüfus ortalamasının her geçen yıl yaşlanmasına sebep olan bu durum yetkilileri de harekete geçirdi. Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin doğum yapan kadınlara yeni imkanlar sağlayarak doğum oranlarını artırma çalışmaları da henüz meyve vermemiş gibi görünüyor. Ülkede doğum oranlarının 2025 yılına kadar 1,8’e çıkarılması hedefleniyor. Ancak bu oranlar şu anda 1,45 civarında.

Büyük ülkeler arasında son sırada

Nüfusu 40 milyonun üzerinde olan ülkeler göz önüne alındığında Japonya çocuk nüfusu oranı bakımından en alt sırada yer alıyor. Almanya (yüzde 13,2) ve Güney Kore (yüzde 13,1) gibi ülkelerden bile daha düşük bir çocuk nüfusu oranına sahip olan Japonya bu alanda 44 yıldır artış gözlemleyemedi.

Ülkedeki 47 yönetim bölgesi arasında çocuk nüfusunda artış görülen tek bölge Tokyo olurken, çocuk nüfusunun toplam nüfusa oranının en yüksek olduğu kent yüzde 17,1 ile Okinawa oldu. Listenin son sırasında yer alan Akita’da ise çocukların toplam nüfusa oranı sadece yüzde 10.1 olarak ölçüldü.

Çocuk nüfusunun önemli bir kısmının 12-14 yaş aralığında olması da ayrı bir problem. Önümüzdeki iki yıl içinde 3,26 milyon Japon, çocukluktan gençliğe adım atacak. Doğum oranlarında ciddi bir artış yaşanmazsa, çocuk nüfusundaki azalma artarak devam edecek gibi duruyor. 0-2 yaş aralığındaki çocukların 2,93 milyon ile en büyük ikinci çocuk grubu olması ise istatistikler arasındaki en umut verici veri olarak göze çarpıyor.

Kaynak: Japan Times

Japonya’da 37 yıldır gerileyen çocuk nüfusu bu yıl tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Nisan ayında açıklanan sonuçlara göre ülke nüfusunun sadece yüzde 12,3’ü çocuklardan oluşuyor. 1950’den bu yana ölçülmeye başlanan verilere göre ülkede çocuk nüfusu 1954’te 30 milyon ile zirve yaparken bu rakam bir daha yakalanamadı. 1982’den bu yana her yıl azalan çocuk nüfusu bu yıl 15,3 milyona kadar geriledi.Yorumunuz: