Twitch ile ‘borsada oynamak’

Twitch üzerindeki Stock Stream adlı kanalda, bir Amazon mühendisi, 50 bin Dolar'lık birikimini, binlerce anonim kullanıcının kararlarına emanet etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

‘Borsa oynamak’ artık yepyeni bir anlam kazandı. Oyun yayını sitesi Twitch üzerindeki Stock Stream adlı kanalda, Amazon mühendisi Mike Roberts, 50 bin Dolar’lık birikimini, binlerce anonim kullanıcının kararlarına emanet etti.

Dünyanın gerçek para kullanan ilk iş birlikli, çok oyunculu borsa oyununu hayata geçirdiğini söyleyen Roberts, parasını, yorumlarda yazılan ‘!buy’ (satın al) ya da ‘!sell’ (sat) komutlarına göre borsaya yatırıyor. Her beş dakikada bir sıfırlanan oylamada, beş dakikanın sonunda en çok oy alan eylem hayata geçiriliyor. En iyi alış ve satış kararını veren kişiler sıralamada üst sıralara çıkıyor.

Projenin ilham kaynağı, izleyicilerin yorumlarıyla hareket ederek Pokemon GameBoy oyununu oynayan Twitch Plays Pokemon adlı kanal.

Stock Stream aslında bir deney. Roberts, tanımadığı kişilerin kendi parasıyla ne yapacağını görmek istemiş. Troller parayı boşa mı harcayacak? İnsanlar hangi hisseler için oy verecek? “İnsanlar paramı harcayacak diye düşünmüştüm” diyen Roberts, trolleri sabotaj konusunda heveslendirmemek için oyuna (parayı ikiye katlamak gibi) net bir hedef koymamış.

Beklenenden daha iyi gidiyor

Eğer paranın yarısı borsada kaybedilirse oyun bitiyor. Ancak para kaybedilse bile Roberts borsada kaybettiği miktarı vergilerden düşebiliyor.

Roberts’ın korktuğunun aksine, ilk günde toplam para 100 Dolar arttı. Görünüşe göre akıllıca yapılan hamleler, sayfayı ziyaret eden 170 binin üzerinde takipçi arasında daha popüler oldu.

“Gerçek dünyada etkisi olan, sohbet ekranına yazılanların gerçek sonuçları olan bir şey yaratmak istedim.” diyen Roberts. Bu birikimiyle ne yapmayı planladığı sorulduğunda “Hiçbir şey” diye yanıt verdi.

Kaynak: Kotaku

'Borsa oynamak' artık yepyeni bir anlam kazandı. Oyun yayını sitesi Twitch üzerindeki Stock Stream adlı kanalda, Amazon mühendisi Mike Roberts, 50 bin Dolar'lık birikimini, binlerce anonim kullanıcının kararlarına emanet etti. Dünyanın gerçek para kullanan ilk iş birlikli, çok oyunculu borsa oyununu hayata geçirdiğini söyleyen Roberts, parasını, yorumlarda yazılan '!buy' (satın al) ya da '!sell' (sat) komutlarına göre borsaya yatırıyor. Her beş dakikada bir sıfırlanan oylamada, beş dakikanın sonunda en çok oy alan eylem hayata geçiriliyor. En iyi alış ve satış kararını veren kişiler sıralamada üst sıralara çıkıyor.

3 Yorum

  • Uzun süre para bitmez ve devam ederse parasını ikiye katlar . 150 bin izleyici müthiş bir rakam iyi reklam ve bağış geliri anlamına geliyor …

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği