2018’de 9 milyar saatten fazla Twitch yayını seyredildi

StreamElements tarafından yayımlanan rapora göre geçtiğimiz yıl boyunca Twitch üzerinden toplamda 9,36 milyar saat oyun yayını izlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet yayıncıları için teknoloji ürünleri geliştiren StreamElements adlı şirket ‘Yayıncılığın Durumu’ (State of the Stream) adlı bir rapor yayımladı. Raporda Twitch ve YouTube Gaming’in 2018 performansları incelendi. Rapora göre Twitch’te geçtiğimiz yıl toplamda 9,36 milyar saatlik içerik izlendi. 2017 ile karşılaştırıldığında bu yüzde 25 oranında bir artış demek.

YouTube Gaming’in canlı yayınları ise 2,3 milyar saat boyunca izlendi. YouTube’un izlenme süresi Twitch’in dörtte biri kadar ama 2017’yle karşılaştırıldığında YouTube’un daha hızlı büyüdüğü görülüyor. YouTube Gaming’in izlenme süresi geçtiğimiz yıl yüzde 104 artış gösterdi. Microsoft’un canlı yayın platformu Mixer’da ise sadece 168 milyon saat yayın izlendi. Rakiplerine göre oldukça düşük olsa da Mixer’ın izlenme süreleri de bir önceki yıla göre yüzde 179 arttı. Mixer 2016’nın Ocak ayında faaliyete geçmişti.

Raporda ayrıca 2018’in en çok izlenen 10 oyunu da yer alıyor. Tahmin edeceğiniz gibi Fortnite bu listede ilk sırada yer aldı. Ancak Fortnite’ın izleyici rakamları düşüşte. 2018’in ikinci çeyreğinde zirve yapan ve yaklaşık 400 milyon saat izlenen Fortnite yayınları, son çeyrekte yüzde 15 düşüşle 340 milyon kişi tarafından izlendi. Yine de Fortnite bu rakamlarla da liderliğini koruyor.

Fortnite’ın ‘battle royale’ türündeki en büyük rakibi PUBG de izlenme süresinde bir düşüş kaydetti. Son dönemde gittikçe yayılan battle royale çılgınlığının ilk popüler oyunu olan PUBG 2017’de yükselişteydi. Fortnite 2017’de battle royale oyun modunu kullanıma sunduktan sonra hem PUBG’nin oyuncularını hem de yarattığı ilgiyi çalmış oldu.

2017’de 7. sırada yer alan IRL (Gerçek Hayat) ise yayıncıların bir oyun oynamadıkları görüntülerini yayınlamasını içeriyor. Bu kategori 2018’de ‘sohbet’, ‘yiyecek ve içecek’, ‘seyahat ve dış mekan’ gibi farklı kategorilere bölündü. Buna rağmen ‘IRL – sohbet’ kategorisinin 2018’de 3. sıraya kadar tırmandığı görülüyor. Buradan Twitch’in televizyon ve radyo programlarına rakip olduğu sonucunu da çıkarmak mümkün.

Kaynak: VentureBeat

İnternet yayıncıları için teknoloji ürünleri geliştiren StreamElements adlı şirket 'Yayıncılığın Durumu' (State of the Stream) adlı bir rapor yayımladı. Raporda Twitch ve YouTube Gaming'in 2018 performansları incelendi. Rapora göre Twitch'te geçtiğimiz yıl toplamda 9,36 milyar saatlik içerik izlendi. 2017 ile karşılaştırıldığında bu yüzde 25 oranında bir artış demek. YouTube Gaming'in canlı yayınları ise 2,3 milyar saat boyunca izlendi. YouTube'un izlenme süresi Twitch'in dörtte biri kadar ama 2017'yle karşılaştırıldığında YouTube'un daha hızlı büyüdüğü görülüyor. YouTube Gaming'in izlenme süresi geçtiğimiz yıl yüzde 104 artış gösterdi. Rapora göre en çok izlenen oyun Fortnite. Oyuncuların gerçek hayattan yayın yaptıkları IRL kategorisi de büyük ilgi görüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği