Vimeo, canlı yayın dahil bir dizi yeni özellik duyurdu

Vimeo, içerik üreticilerinin işlerini kolaylaştırmayı hedefleyen yeni özellikler getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Video platformu Vimeo, sosyal ağlarda video paylaşımını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış bir dizi yeni özellik getiriyor. Bu özelliklerden biri Facebook, YouTube, Twitch ve Periscope üzerinden aynı anda canlı yayın yapılmasını sağlayacak. Başka bir özellik de tek bir tıkla hem Facebook hem YouTube’a içerik yüklenmesine izin veriyor.

Platforma yapılan bu eklemeler, Vimeo’nun YouTube gibi bir video içerik platformundan ziyade video üreticileri için bir araç haline gelme çabasının bir parçası. Şirket geçtiğimiz yıl abonelik temelli modelini bir kenara bırakmaya karar vermişti ve canlı video yayınlama platformu Livestream’i satın almıştı.

Şirket şimdi de video üreticilerinin işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları her şeyi (videolarını paylaşıp satmalarından tutun da kendi abonelik sistemlerini kurmaya kadar) bir arada sağlayan bir platform olmaya çalışıyor.

Tech Crunch’a röportaj veren Vimeo CEO’su Anjali Sud “Bu yıl itibariyle ‘önce üretici’ misyonunu benimsiyoruz. İlk olarak yapacağımız şey üreticilerin her yere ulaşmasına yardımcı olmaya çalışmak. Bu bizim için yeni bir strateji ve diğer platformların piyasada benimsediği modelden daha farklı. İster Snapchat gibi medya platformları olsun ister Facebook/YouTube gibi sosyal platformlar, birçok uygulama kullanıcıların tıklamalarına muhtaç olduğu için içerikleri kendi platformlarında tutmaya odaklanıyorlar. Dolayısıyla giderek daha kapalı platformlar haline geliyorlar. İçerik üreticisi açısından baktığımızda, içeriğin nereye gideceği ya da hedeflenen kitleye nasıl ulaşılacağı konuları karmaşık hale geliyor.” dedi.

Vimeo’nun ‘Sosyal platformlarda yayınla’ aracı sayesinde üreticiler içeriklerini çeşitli sitelerde yayınlamak için hepsiyle tek tek uğraşmak zorunda kalmayacak. Aynı anda hem YouTube hem Facebook’a yükleme yapılabilecek. Vimeo zaman içinde diğer ağlara da girmeyi planlıyor.

Yayınlama işleminin ardından üreticiler Vimeo istatistik ve performans panelini kullanarak oynatma, beğeni ve yorumlar gibi etkileşimleri takip edebilecek. Böylece videolarının Facebook ve YouTube’daki performansını da görebilecekler. Bu özellikler halihazırda Vimeo’nun sunduğu Vimeo Plus, Vimeo PRO ve Vimeo Business paketlerinde mevcut.

Vimeo’ya eklenen yeni özelliklerden biri de Simulcast. Bu özellik sayesinde, video üreticileri Vimeo’da canlı yayınladıkları içerikleri, Facebook, YouTube, Periscope, Twitch gibi RTMP (Gerçek Zamanlı Mesajlaşma Protokolü) destekli sitelerde de canlı olarak yayınlayabilecek. Özellik, üreticilerin bant genişliği masraflarından tasarruf etmesini sağlayacak.

Canlı yayın sona erdiğinde video Vimeo’dan kaybolmayacak. Üreticiler videoyu düzenleyebilecek, yeniden paylaşabilecek hatta satabilecek.

Sud kendisiyle yapılan röportajda “Stratejimiz uçtan uca bir platform haline gelmek yönünde. Tabii ki birtakım araçlar üretmek istiyoruz ancak sadece araç üretmek değil partnerlerimiz için de bir şeyler ifade eden araçlar üretmek istiyoruz.” ifadelerine yer verdi. Şirketin şu anda Adobe (Premiere Pro), Dropbox, Google (Google Drive, Google Analytics), MailChimp ve LinkedIn gibi büyük şirketlerle birtakım ortaklıkları var. Sud, güçlü bir uygulama arayüzüne sahip olmanın geliştiriciler ile diğer partnerlerin birleşme sağlayabilmesi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Sud’un en çok heyecan duyduğu muhtemel birleşmeler arasında yapay zeka temelli düzenleme ya da artırılmış gerçeklikle canlı yayın yapılmasını sağlayacak son teknoloji araçlar yer alıyor. Sud, şirket önceliğini “Piyasa üzerinden para kazanmak değil, daha fazla araç sağlamak ve uçtan uca iş akışını üreticilere vermek.” şeklinde tanımlıyor.

Kaynak: Tech Crunch

YouTube gibi bir video içerik platformu olmaktan ziyade video üreticileri için bir araç haline gelmeyi hedefleyen Vimeo, içerik üreticilerinin işlerini kolaylaştırmak için tasarlanan yeni özellikler tanıttı. 'Sosyal platformlarda yayınla' aracı sayesinde Vimeo kullanıcıları içeriklerini tek bir tıkla YouTube ve Facebook'a yükleyebilecek. Vimeo zaman içinde diğer platformlara da yayılmayı hedefliyor. Simulcast adlı diğer özellik ise Vimeo üzerinden canlı yayınlanan içeriklerin Facebook, YouTube, Periscope, Twitch gibi RTMP (Gerçek Zamanlı Mesajlaşma Protokolü) destekli sitelerde de canlı yayınlanmasını sağlıyor. Özellik, üreticilerin bant genişliği masraflarından tasarruf etmesini sağlayacak. Ayrıca canlı yayın sona erdiğinde video Vimeo'dan kaybolmayacak. Üreticiler videoyu düzenleyebilecek, yeniden paylaşabilecek hatta satabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği