Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 33

1 - 8 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Yılların “Türkiye’de on yüz bin Starbucks var ama Avrupa’nın göbeğindeki İtalya’da hiç yok” geyiği, tarihin ‘pek de gereği olmayan muhabbetler’ rafındaki yerini aldı. İlhamını bu ülkedeki espresso kültüründen alan kahve zinciri Starbucks, Milano‘da açtığı görkemli şubesiyle İtalya pazarına girmiş oldu. Açılışla ilgili konuşan Starbucks Onursal Başkanı Howard Schultz, 2 bin 300 metrekarelik Reserve Roastery ile marka hikayesinin bir döngüyü tamamladığını belirterek 35 yıl önce geldiği Milano’daki espresso barlarında gördüğü topluluk hissinden ve baristalarla müşteriler arasındaki ilişkiden nasıl etkilendiğini anlattı. Bu arada ilk cümledeki on yüz binin aslı -şimdilik- 423.

ABD Ulusal Futbol Ligi (NFL) oyuncularından Colin Kaepernick 2016 yılında, zencilere yönelik ırkçı tavırları ve polis şiddetine dikkat çekmek amacıyla, maç öncesindeki milli marş seremonisinde diz çökmüş ve etkili bir protesto sürecinin fitilini ateşlemişti. Daha sonra ‘belli bir kesim tarafından’ istenmeyen adam ilan edilen Kaepernick, ABD Başkanı Donald Trump‘ın da hedefi olmuştu. Hal böyleyken, geçtiğimiz hafta Nike kendisini reklam yüzü olarak kullandığı yeni kampanyasını yayına aldı.

Bu ‘cesur’ karara olumsuz tepkiler geleceği de düşünülmüştür elbette. Twitter’da Nike markalı ürünlerin ateşe verildiği videolar paylaşıldı, boykot çağrıları yapıldı. Marka buna karşılık “Ürünlerimizi güvenli şekilde nasıl yakarsınız?” başlıklı bir rehber paylaştı. Yahut o paylaşmadı da birileri onun yerine yaptı. Bu arada kampanyanın Wieden + Kennedy imzası taşığını hatırlatalım.

Her dönemin ‘cool’ giyim markalarından biri olan Diesel yeni projesiyle yine gündem olmayı başardı. Almanya’daki Mustafa’s Gemüse Kebap adlı seyyar dönerciyle iş birliği yapan marka 7 parçalık bir koleksiyon üretti ve bunu da şöyle fotoğraflarla duyurdu.

Piyasa denetimleri ve gözetimleri sonucunda tüketicilerin sağlık ve güvenliğini tehdit ettiği belirlenen ürünler Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden ifşa edilmeye başlandı. Güvensiz olarak bildirim yapan kurum, üretici veya ithalatçı firma, marka ve model, güvensizlik nedeni gibi bilgilerin paylaşıldığı platform Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda oluşturuldu.

Kurumsal şirketlerin girişimci kurumlara dönüşümünün desteklenmesi, kurumlar arası öğrenmenin geliştirilmesi, başarılı kurumlar hakkında farkındalığın artırılması ve kurumsal girişimciliğin sistematik uygulamalarının yaygınlaşması amacıyla Türkiye Girişimci Kurumlar Platformu kuruldu. Platformun, kurumların üst düzey yöneticilerini bir araya getirerek girişimcilik becerilerini geliştirmesi bekleniyor.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı iş dünyasında etkisini hissettirmeye başladı. Türkiye genelinde 150 satış noktası bulunan 80 yıllık ayakkabı markası Hotiç konkordato ilan ettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada şirketin son dönemde ‘piyasadaki hareketler’ sebebiyle nakit sıkışıklığı yaşadığı belirtildi. Mücevher sektörünün büyük firmalarından Gilan da 5 Eylül itibarıyla konkordato ilan etti. Firmanın üst düzey yöneticilerinden Osman Geylan “İşimize odaklanabilmek için bunu yaptık. Amacımız mevcut vadeleri uzatmak” diye konuştu. Yakın dönemde bu yola başvuran firmaları merak eden olursa şurada listesi var. “Hiç sesimi çıkarmadan okudum ama ben bu konkordatonun ne olduğunu bilmiyorum” diyen olursa da:

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) eski başkanlarından, Excel İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Figen İsbir bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü. İletişim dünyasına 1983’te reklam yazarı olarak adım atan İsbir, Reklam Yaratıcıları Derneği’nin (RYD) kuruluşuna da öncülük etmişti.

Bir acı haber de medya dünyasından geldi. Türkiye’de basketbolun sevilmesinde önemli katkıları olan eski basketbolcu, TV yorumcusu ve spor yazarı İsmet Badem Çanakkale’nin Çan ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. 13 sene boyunca Fanatik Basket adlı gazeteyi ayakta tutma başarısı gösteren Badem’in motosikletiyle seyir halindeyken fenalaşarak yere düştüğü açıklandı.

2014 yılındaki yönetim kurulu seçiminin usulsüz yapıldığı iddiasıyla açılan davanın ‘seçimin iptali’ yönünde sonuçlanmasının ardından Cumhuriyet Vakfı‘nın yönetimi değişti. Eski yönetici Alev Coşkun genel başkanlığa seçilirdi. Cumhuriyet gazetesinin yayın yönetmenliğini yürüten Murat Sabuncu görevden alınarak yerine Aykut Küçükkaya getirildi.

Yaklaşık 2 yıl önce, sabah haberlerini sunduğu dönemde Kanal D‘den kovulan İrfan Değirmenci de ‘internete geçiş yapmak zorunda kalan gazeteciler’ kervanına katıldı. Değirmenci, YouTube’da İrfanı Hür adlı bir programa başladı.

YouTube demişken, “Türkiye’nin ilk e-spor dizisi” mottosuyla Tam Kafadan adlı bir dizi yayına başladı. İlk iki bölümü paylaşılan dizinin ‘bipsiz’ ilk bölümü üç günde 800 bin izlenme sayısına ulaştı. Bir türlü beklenen patlamayı yapamayan ‘YouTube diziciliği’ için yeni bir sınav daha.

Yine YouTube’dan devam edelim. Radyo programlarıyla tanıdığımız Mesut Süre bir süredir İlişki Testi adında bir program yapıyor. Tahsildaroğlu sponsorluğunda, Santral Kumpanya yapımcılığında ekranlara gelen program internetin güzellikleri arasına girmeyi başardı.

Instagram‘ın alışveriş odaklı yeni bir uygulama hazırladığı iddia edildi. IG Shopping olarak adlandırılması beklenen uygulama, kullanıcıların takip ettikleri marka hesaplarının koleksiyonlarına göz atma ve uygulama içinden bu ürünleri satın alma imkanı sunacak. The Verge haberin kaynağı olarak adı açıklanmayan iki kişiyi gösteriyor. Instagram ise konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Özellikle medya ve reklam sektörü çalışanlarının vazgeçilmezlerinden olan stok görsel deposu Getty Images yeni dönemin görsel trendlerine değinen küçük bir rapor paylaştı. “Küçük bir bölüm mesela: “Bir şeylerin bitmişini görmektense tüketici artık üretimin bir parçası olmak istiyor.” Detaylar Bigumigu’da.

Vimeo, markaların ve içerik üreticilerinin yararlanabileceği stok video servisi Vimeo Stock‘u duyurdu. Fiyatlar nispeten uygun, videolar ekstra havalı.

Müzik festivallerinde müziğin pek konuşulmaması dikkatleri çekmiştir. 18 – 23 Eylül tarihleri arasında Zorlu PSM’de düzenlenecek olan Fizy Müzik Haftası‘nda bu alışkanlık biraz kırılacak gibi görünüyor. İçerik sponsorluğunu MediaCat‘in üstleneceği “Popüler Kültür ve Müzik” başlıklı panel serisi, akademisyenleri, müzik yazarlarını ve müziği destekleyen markaları bir araya getirecek. Dört gün boyunca 14.00 – 19.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan paneller ücretsiz izlenebilecek.

Reklamcılık Vakfı tarafından, üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında okuyan öğrencilere yönelik olarak hazırlanan Çaylak Kampı‘nın yeni dönem kayıtları devam ediyor. Tadelle‘nin desteğiyle yürütülecek etkinliğe dair detaylar ve kayıt koşulları şurada.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği