Google’dan oyun endüstrisinde çığır açacak yeni oyun servisi: Stadia

Google'ın tanıttığı canlı yayın oyun servisi Stadia, kullanıcıların cihazlarındaki donanıma bakmaksızın bütün oyunları oynamalarına imkan verecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknoloji devi Google, oyun endüstrisinin en büyük etkinliği Oyun Geliştiricileri Konferansı‘na damgasını vuran isim oldu. 18 Mart’ta San Francisco’da başlayan etkinlikte şirketin yeni canlı yayın oyun servisi Stadia duyuruldu.

Teknoloji devinin bir süredir çevrimiçi oyun servisleri üzerine çalıştığını biliyorduk. Google, konferansta Stadia adı ile ilk kez karşımıza çıktı. Büyük bir heyecan yaratan Stadia ile oyun dünyasında yeni bir çağ başlayabilir.

Oyun için herhangi bir bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli

Google CEO’su Sundar Pichai’nin tanıttığı Stadia, kullanıcıların cihazlarındaki donanıma bakmaksızın bütün oyunları oynamalarına imkan verecek. Kullanıcılar bilgisayarlarının yanı sıra, cep telefonu ve tabletlerinden de bu canlı akış oyunlarını rahatlıkla oynayabilecekler. Bu sistemi kullanmak için hızlı ve kesintisiz bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Oyun aslında Stadia’nın bilgisayarlarında çalışacak. Oyunculara oyunun görüntüsü aktarılacak. Oyuncunun kendi bilgisayarından bastığı tuşlarla gönderdiği komutlar, Stadia’nın bilgisayarındaki oyuna eş zamanlı olarak etki edecek. Böylece oyuncuların güçlü ekran kartlarına ya da diğer oyun donanımlarına ihtiyacı olmayacak.

Stadia sayesinde daha hızlı, daha güçlü yanıt veren ve pahalı oyun bilgisayarları ya da konsollara gerek kalmayacak. Pichai “Google’ın amacı herkes için bir oyun platformu yaratmak” diyor. Öte yandan kullanıcıların zamanını alan oyun indirme sürelerinin de tarihe karışacağını belirtelim.

Özellikle sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik oyunları ile birlikte artan oyun boyutları ve sistem gereksinimleri için Stadia gibi bir platform iyi bir çözüm olacaktır. Bu tarz platfromların yaygınlaşması oyun oynama deneyimini kökten değiştirebilir.

Sadece konsollara değil, Twitch’e de rakip

Serviste bazı oyunlar 4K çözünürlükte sunulacak. Stadia’nın kullanıcılara oyunlarını kaydedebilme ve YouTube üzerinden canlı olarak yayınlayabilme imkanı sağlaması bekleniyor. Stadia, Google’ın Chromecast cihazı ile Google servislerine erişebilen tüm elektronik cihazlar üzerinden kullanılabilecek. Yani internet erişimi olan televizyonunuza Chromecast ve bir oyun kontrol kolu bağlayarak oyun oynamaya başlayabilirsiniz.

Stadia bu özelliği ile konsol ötesi bir oyun sektörü resmi çiziyor. Yeni ve yüksek performanslı oyun konsolları ve pahalı oyun bilgisayarları bir süre sonra tarihe karışabilir. Statista, günümüzde oyun geliştiricilerinin en çok ilgilendikleri ve yeni oyunlar geliştirdikleri platformları gösteren bir grafik yayımladı. Bu grafikte henüz Stadia’ya yer yok. Ancak birkaç yıl içinde bu grafikte ciddi değişiklikler görmemiz mümkün olabilir.

Stadia ile Google yalnızca oyun konsolu ve oyun bilgisayarı sağlayıcılarıyla değil, Twitch gibi özel video hizmetleriyle de rekabet edecek. Oyuncu da kendi oynadığı oyunu, Twitch üzerinden oyun yayı izler gibi görüntülediği için, bu görüntüye başkalarının ulaşması da çok kolay olacak. 

Stadia’yı kullanmak için oyuncular aylık abonelik ücreti ödeyecek. 100’den fazla oyun şirketinin ürün geliştirdiği servis, bu yılın ortalarında ilk olarak Kuzey Amerika ve  Avrupa’da meraklısı ile buluşacak.

Kaynak: Webrazzi, Wired, Statista

Google'ın San Francisco Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda tanıttığı Stadia adlı canlı yayın oyun platformu, kullanıcıların cihazlarındaki donanıma bakmaksızın bütün oyunları oynamalarına imkan verecek. Kullanıcılar bilgisayarlarının yanı sıra, cep telefonu ve tabletlerinden de bu canlı akış oyunlarını rahatlıkla oynayabilecekler. Bu sistemi kullanmak için hızlı ve kesintisiz bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Oyun aslında Stadia'nın bilgisayarlarında çalışacak. Oyunculara oyunun görüntüsü aktarılacak. Oyuncunun kendi bilgisayarından bastığı tuşlarla gönderdiği komutlar, Stadia'nın bilgisayarındaki oyuna eş zamanlı olarak etki edecek. Böylece oyuncuların güçlü ekran kartlarına ya da diğer oyun donanımlarına ihtiyacı olmayacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği