Haftanın Özeti: 242

10 - 16 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Hong Kong hükumetinin Çin tarafından cezaya çarptırılmış vatandaşlarını Çin’e iade etmeyi yasalaştırma hamlesi sonrası Hong Konglu vatandaşlar protestolarını sürdürüyor. Reuters’ın haberine göre geçtiğimiz Pazar polisle göstericilerin çatışması üzerine Pazartesi günü meclis binası çevik kuvvet tarafından ablukaya alındı. Gösteriler sırasında dağılmayı reddeden ve barikatlarla caddeleri trafiğe kapatan protestoculara plastik mermi, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. Polisin bazı göstericileri duvar önüne dizip fotoğraflarını çektiği bildiriliyor. Hong Kong meclisi, bir süredir beklettiği ‘iade’ tasarısını Çarşamba günü onaylayarak yasalaştırmayı planlıyordu ancak bu karar şimdilik 20 Haziran’a ertelendi. Şu ana kadar Çin’in insan hakları konusunda parlak olmayan sicili yüzünden iade meselesine mesafeli olan Hong Kong’da vatandaşlar, yasanın Çin hükumetine muhalif olan aktivistleri tutuklamak için bir bahane olarak kullanılmasından korkuyor.

Bulgaristan’da 16 yaşındaki bir genç IŞİD üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehri Filibe’de saldırı planladığı belirtilen gencin, patlayıcı madde üretmek için malzeme topladığı zulası, yakınlarının ihbarı üzerine tespit edildi. Zuladan bir IŞİD bayrağı, çeşitli kitaplar ve patlayıcı malzemeler ele geçirildi. Sofya’nın prestijli bir ailesinden olduğu ve iyi bir lisede okuduğu belirtilen gencin ailesinin kimya ile ilgilendiği belirtildi. Adı açıklanmayan genç terörle suçlanmasına rağmen psikolojik destek alması koşuluyla ailesine teslim edildi.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi ve Stanford Üniversitesinden araştırmacıların Nature Climate Change’e yazdıkları bir makale, binlerce şehir ve ülkeden gelen onlarca yıllık veriyi analiz ederek, ayda 1 derece ısı yükselişinin intihar oranlarını ABD’de 0,7, Meksika’da da 2,1 oranında artırdığını iddia ediyor. Yüksek ısının akıl sağlığı üzerindeki etkisini ölçmek adına araştırmacılar ayrıca 600 milyon Twitter gönderisini inceledi ve aylık ortalama 1 derece sıcaklık artışının Tweet’lerdeki depresif tonun yüzde 1,35 artmasına sebep olabileceğini gördü.

İllüstrasyon: Amelia Bates

Kanada tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklama kararı aldı. Başbakan Justin Trudeau, Avrupa Birliğinden ilhamla bu kararı aldıkları belirtirken, kararın en geç 2021’de yasalaşacağını duyurdu. Yasağın tam olarak neleri kapsayacağı henüz belli değil çünkü Trudeau’ya göre “hükumet, hangi zararlı plastiklerin yasaklanacağı meselesine bilim temelli yaklaşacak”. Hükumete yakın bir kaynağın söylediğine göre pamuklu plastik kulak çubukları, pipetler, tabak çatallar ve fast-food restoranlarının kullandığı kap ve bardaklar yasaklılar listesine girecek. Trudeau şirketlerin kendi ürettikleri plastikleri geri dönüştürmesini gerektirecek bir plan dahilinde, “İster plastik şişe ister cep telefonu üretiyor olsunlar, şirketler üretip dünyaya saldıkları plastikten kendileri sorumlu olacak” diye konuştu.

Halihazırda elektrik enerjisinin yüzde 70’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eden Kenya, 2020’ye kadar bu oranı yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyor. Böylece hem ülkede daha fazla eve elektrik bağlanabileceği hem de enerji üretim maliyetinin düşürülebileceği belirtiliyor. Kenya enerji ihtiyacının çoğunu jeotermal enerjiden karşılıyor. Afrika’nın en yüksek kapasiteli rüzgar türbini de şu anda Kenya’daki Turkana gölünde inşa ediliyor. Kenya Başkanı Uhuru Kenyatta, Paris Barış Forumu’nda yaptığı konuşmada sanayileşmiş ülkelerin Kenya’nın temiz enerji çabasına yardımcı olmasını talep etmişti.

Ruanda’daki Karisoke Araştırma Merkezi’nin goril programı koordinatörü Veronica Vecellio, bölgedeki genç gorillerin, kaçak avcıların tuzaklarını bulup, tuzakları kullanılmaz hale getirdiğini söyledi. Antilopları ya da diğer hayvanları yakalamak için hazırlanan tuzaklara bazen goriller de takılabiliyor. Hayvanların bu sebeple tuzakların olumsuz bir etkisi olduğunu fark edip böyle bir eylemde bulundukları sanılıyor. Bazı kaçak avcıların kendi tuzaklarına takılıp yaralandığı hatta hayatını kaybettiği biliniyor. Hal böyle olunca insanın aklına acaba kim daha akıllı sorusu geliyor.

Cuma günü verilen karnelerle birlikte, ilk ve orta dereceli okullarda 2018-2019 eğitim öğretim yılı sona erdi. Lise son sınıf öğrencileri ve üniversiteye girmek isteyen diğer lise mezunları bu hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giriyor. Dün gerçekleştirilen Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) ardından bugün de 10:15’te Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve 15:45’te Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak. Sınavların sonuçları, 18 Temmuz Perşembe günü https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden açıklanacak. Sınavlara giren tüm okuyucularımıza başarılar diliyoruz.

Türkiye’de en önemli gündem maddelerinden biri de İstanbul seçimleri. Önümüzdeki hafta sonu yapılacak seçimler için adaylar seçim çalışmalarını sürdürüyor. Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım için hazırlanan animasyon videosu da bu çalışmalardan biri. Super Mario oyununun grafiklerinin kullanıldığı videoda Binali Yıldırım’ın siyasi kariyeri bilgisayar oyunu halinde anlatılıyor.

Seçim öncesi belki de en önemli viraj, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın karşı karşıya geleceği televizyon yayını olacak. Bu akşam saat 21:00’de gerçekleşecek tartışma programının moderatörü Fox TV’nin sunucularından İsmail Küçükkaya olacak. Daha önce tartışmanın TRT’de yayımlanacağı belirtilmişti. Ancak yeni alınan kararla, tartışma programı tüm kanallar tarafından yayımlanabilecek.

Cuma sabahı gerçekleşen NBA final serisi 6. karşılaşmasını kazanan Toronto Raptors seride durumu 4-2’ye getirdi ve şampiyonluğunu ilan etti. Finalde Golden State Warriors’ı yenen Raptors böylece Warriors’ın iki yıllık şampiyonluk serisini de sonlandırmış oldu. Şu anda NBA’de mücadele eden tek Kanada takımı olan Toronto Raptors, bu başarısıyla birlikte şampiyonluk kupasını ilk kez Kanada’ya getirmiş oldu. Finallerin en değerli oyuncusu seçilen Kawhi Leonard aynı başarıyı önceki takımı San Antonio Spurs’le de göstermişti. İki farklı takımla finallerin en değerli oyuncusu ödülü kazanan Leonard; Kareem Abdul-Jabbar ve Lebron James’in ardından bu başarıya erişen üçüncü oyuncu oldu. Sezon başında şampiyonluğun favorisi olarak gösterilen Golden State Warriors, play-off serileri boyunca sakatlıklarla boğuştu. Finallerin 5. maçında aşil tendonunu yırtan Kevin Durant’in geçirdiği ameliyatın ardından önümüzdeki sezonun tamamını kaçıracağı belirtildi. Son maçta da Warriors’ın bir diğer yıldızı Klay Thompson sakatlanarak maçı yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: