Haftanın Özeti: 242

10 – 16 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Klasiklere olduğu kadar yeni orjinal içeriğe de ağırlık verecek Disney Plus dijital servisi, 12 Kasım’da yayına başlıyor. Merakla beklenen servise, ABD’de ayda 7 Dolar’a üye olmak mümkün olacak. Yıllık üyeliğin indirimli fiyatı ise 70 Dolar. Disney Plus, yeni ve eski film/dizi ve belgesellerden oluşan çok geniş bir içeriğe sahip olacağa benziyor. Servisin ilk senesinde 25 orijinal dizi ve 10 yeni filmin yer alacağı belirtildi. Buna şirketin arşivindeki diğer yapımlar eklenince rakam 7 bin 500 TV şovu ve 500 filme çıkıyor. Star Wars’un yeni filmi “The Manalorian”, Avengers: Endgame gibi yeni filmlerin yanında, kült TV dizisi The Simpsons da bütün bölümleriyle (toplam 30 sezon) Disney Plus’ta yer alacak. Ayrıca Star Wars serisinin tamamıyla Pixar stüdyolarının imzasını taşıyan bütün animasyon filmler burada izlenebilecek.

Steven Spielberg, sadece cep telefonu ve tabletten dizi izleyenler için özel bir platform olan Quibi’de yayınlanacak bir dizi üzerinde çalışıyor. After Dark (Karanlık Çökünce) ismini taşıyan dizi 10 ila 12 bölüm arasında olacak ve yönetmenin kendi isteği üzerine sadece karanlık çöktükten sonra izlenebilecek. GPS sistemi üzerinden kullanıcının konum ve saat bilgisi kullanılarak programlanan uygulama sayesinde, diziyi güneş batmadan izlemek mümkün olmayacak. Diziyi izlemek istediğinizde ekranda çıkan saat, güneş batana kadar geri sayım yapacak ve tamamen battıktan sonra dizi izlenebilir şekilde ekranda belirecek.

Netflix’in bu yıl yayımlanan ve çok sevilen kısa animasyon serisi Love, Death + Robots’un ikinci sezonu için onay geldi. Netflix yeni sezonda kaç bölüm olacağını ya da sezonun ne zaman yayımlanacağını açıklamadı. Kung Fu Panda ve Spawn gibi projelerde görev alan Jennifer Yuh Nelson, dizinin ikinci sezonunda yer alacak animasyonlar için denetleyici yönetmen rolü üstlenecek.

Will Smith’in yüzünü Cardi B’nin vücuduna yerleştiren ‘deepfake’ videosu hem Will Smith hem de Cardi B’nin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Geçtiğimiz Cuma günü deepfake yaratıcısı Myster Giraffe tarafından YouTube’a yüklenen videoda, oyuncu Will Smith’in yüzünü, rapçi Cardi B’nin yüzüne monte edilmiş şekilde izliyoruz. Cardi B’nin 2017’de konuk olduğu Jimmy Fallon’ın TV şovundan bir bölüme yapılan müdahalede Cardi B, kendi sesiyle ama Will Smith yüzüyle, sahne ismini nasıl aldığını anlatıyor. 24 saniyelik video Cardi B ve Will Smith’ten önce çok sayıda deepfake forumunda paylaşılmış.

İngiltere’de kendi sanat galerisini işleten Aidan Meller’in Oxford ve Leeds Üniversiteleri ve robotik şirketi Engineered Arts ile iş birliği yaparak geliştirdiği robot ressam Ai-Da ilk sergisini açıyor. İnsan şeklindeki robotun başında uzun saçlar bulunuyor. Ai-Da’nın vücudu ve uzuvlarının işleyişi ise dışarıdan görülebiliyor. Kendine özgü empresyonist tarzda resimler yapan robotun kendisi de aslında bir performans sanatı ürünü. Yani bir sanat eseri, kendi sanat eserlerini üretiyor. Bu durum da “Sanat nedir?” sorusunu gündeme taşıyor.

Sismolog Lucy Jones, iklim değişikliği ile ilgili yazıları okuyarak bir yere varamayacağımızı anlamış olacak ki konuyu müziğe dökmek istemiş. Bir melodiyi, yıllar içinde dünyanın ortalama sıcaklığındaki artışa göre düzenleyen Jones her 0,03 derecelik sıcaklık artışı için melodiyi yarım nota tize doğru taşımış. Bu şekilde başlangıçta hafif bir keman dinletisi gibi başlayan müzik sonlara doğru hızla yükseliyor ve şarkının sonuna gelindiğinde melodi yüksek bir notada kalıyor. Bu durum, gezegenimizin gitgide ısındığını ve müdahale etmezsek ısınmaya devam edeceğini anlatıyor. Müziğin görsellerle desteklenmiş halini aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Radiohead, geçtiğimiz hafta Facebook ve Twitter’dan yaptığı bir duyuruda, Thom Yorke’un mini disk arşivlerinin çalındığını ve hacker’ın 150 bin Dolar ödeme yapılmazsa diskte yer alan kayıtları internete sızdırma tehdidinde bulunduğunu yazmıştı. Grup, bu parayı ödemek yerine, bu kayıtları hayırlı bir iş için kullanmaya karar verdiğini açıkladı: 18 saatlik demo kayıtlarına 18 gün boyunca Radiohead’in bandcamp hesabından ulaşılabilecek. 1,8 gb büyüklüğündeki kayıtları isteyen ücretsiz olarak dinleyebilecek, isteyen kullanıcılar ise 18 Sterlin karşılığında şarkıları bilgisayarına indirebilecek. Elde edilen gelirin tamamı iklim değişikliğiyle mücadele eden aktivist grup Extinction Rebellion’a (Yokoluş İsyanı) bağışlanacak.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


Yorumunuz: