Will Smith’in yüzünü Cardi B’nin vücuduna yerleştiren ‘deepfake’ videosu

Kısa sürede viral olan videoyu hem Smith hem de Cardi B kendi sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Cuma günü deepfake yaratıcısı Myster Giraffe tarafından YouTube’a yüklenen videoda, oyuncu Will Smith’in yüzünü, rapçi Cardi B’nin yüzüne monte edilmiş şekilde izliyoruz. Cardi B’nin 2017’de konuk olduğu Jimmy Fallon’un TV şovundan bir bölüme yapılan müdahalede Cardi B, Cardi B sesiyle ama Will Smith yüzüyle ismini nasıl aldığını anlatıyor. 24 saniyelik video Cardi B ve Will Smith’in radarına girmeden önce çok sayıda deepfake forumunda paylaşılmış.

Smith videoyu  Cumartesi günü 33 milyon Instagram takipçisiyle paylaştı. Gönderi metninde Smith ‘’Bu ÇOK İYİ. Kimin yaptığını bilen var mı?’’ diye sordu. 

Cardi B de videoyu Twitter hesabından Cumartesi günü ‘’Biyotin içtiğim gün’’ notuyla paylaştı ve videonun milyonlarca kere görüntülenmesine sebep oldu.

Deepfake videolar, bir kişinin yüzünü diğerine monte etmek için yapay zeka teknolojisini kullanan herkese açık dijital platformlarda yapılabiliyor. 2017’nin sonlarına doğru ortaya çıkan bu akım önceleri ünlü kadınları porno videolara yerleştirmek için kullanılıyordu. Deepfake videolar artık daha kolay yollarla yapılabiliyor ve daha gerçekçi görünüyorlar.

Deepfake teknolojisi giderek daha çok kullanılıyor

Bu arada deepfake teknolojisi hali hazırda bir eğitim aracı olarak kullanılıyor. Geçtiğimiz günlerde sıtma hastalığına dikkat çekmek için hazırlanan bir dijital kampanyada, bu teknoloji kullanılarak futbolcu David Beckham’ı dokuz farklı dilde konuşurken gösteren videolar paylaşılmıştı.

Kaynak: The Daily Dot

Geçtiğimiz Cuma günü deepfake yaratıcısı Myster Giraffe tarafından YouTube’a yüklenen videoda, oyuncu Will Smith’in yüzünü, rapçi Cardi B’nin yüzüne monte edilmiş şekilde izliyoruz. Cardi B’nin 2017’de konuk olduğu Jimmy Fallon’un TV şovundan bir bölüme yapılan müdahalede Cardi B, Cardi B sesiyle ama Will Smith yüzüyle ismini nasıl aldığını anlatıyor. 24 saniyelik video Cardi B ve Will Smith’e düşmeden önce çok sayıda deepfake forumunda paylaşılmış.

ABD hükümeti demokratik seçimleri etkileme potansiyeli olduğunu düşündüğü bu tip videoları tespit etmeye yarayacak bir takım teknikler geliştirmeye yatırım yapmıştı. Deepfake’lerin kötüye kullanımını cezaya tabi tutmak adına birkaç eyalette yasa çıkarmaya yönelik teşebbüsler de olmuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği