Spotify’dan yılın egzersiz müziği trendleri

Spotify egzersiz yaparken dinlenen şarkıları ülkelere, aktivitelere ve müzik türlerine göre sıraladığı listeler yayımladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Spotify egzersiz yaparken dinlenen şarkıları ülkelere, aktivitelere ve müzik türlerine göre sıraladığı listeler yayımladı. 83 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Spotify’da 43,5 milyon adet spor temalı çalma listesi bulunuyor. Herkes yeni yıla girerken kendi kendine “Bu yıl daha fazla spor yapıp şekle gireceğim.” diye sözler verse de Spotify’a göre en çok spor yapılan ay Temmuz, spor listelerinin en az dinlendiği ay ise Kasım.

Cinsiyet

Kadınlar genel olarak erkeklerden çok daha fazla spor listesi dinliyor. Özellikle 35-44 yaş arası kadınlar bu alanda ilk sırada yer alıyor. Onları sırasıyla 45-54 yaş arası kadınlar ver 30-34 yaş arası kadınlar takip ediyor. Bunun ardından, yaşları 30 ila 34 arasında değişen erkekler geliyor.

Sporlar

Bazı yeni egzersiz yöntemleri popülerlik kazanıyor ya da eski yöntemler yeniden ortaya çıkıyor. Bu durum da Spotify kullanımını etkiliyor. Spotify’a göre yoga, aerobik, ip atlama ve interval (aralıklı) koşu gibi yöntemler 2019’da da büyümeye devam edecek. Ancak en hızlı büyüyen spor yöntemi, dokuları dondurucu soğuğa maruz bırakan krioterapi yöntemi olarak belirlendi. Bu yöntemi uygulayanların en çok dinledikleri şarkılar ise şu şekilde:

 1. Vanilla Ice – Ice Ice Baby (buz buz bebeğim)
 2. Foreigner – Cold as Ice (buz gibi soğuk)
 3. Xolo – Ice Bath (buz banyosu)
 4. Major Lazer, Justin Bieber & MØ – Cold Water (soğuk su)
 5. Idina Menzel – Let It Go (Karlar Ülkesi film müziği)

Şarkılar

Belirli yaş ve cinsiyet gruplarının spor yaparken dinledikleri şarkılar ise şu şekilde:

Yaşa göre

 • 13-34: Eminem – Till I Collapse (ben çökene dek)
 • 35-54: Survivor – Eye of the Tiger (Rocky film müziği)
 • 55+: Meghan Trainor – All About That Bass (balık etliliği öven bir şarkı)

Cinsiyete göre

 • Erkekler: Eminem – Till I Collapse
 • Kadınlar: Mark Ronson&Bruno Mars – Uptown Funk

Küresel olarak 2018’de en çok dinlenen spor şarkıları

 1. Drake – God’s Plan
 2. Cardi B – I Like It
 3. Eminem – Till I Collapse
 4. Drake – Nice For What
 5. Dua Lipa – One Kiss

Tüm zamanların en çok dinlenen spor şarkıları

 1. Eminem – Till I Collapse
 2. Eminem – Lose Yourself (kaybet kendini)
 3. Kanye West – Stronger (daha kuvvetli)
 4. Kanye West – Power (güç)
 5. Macklemore & Ryan Lewis – Can’t Hold Us (bizi tutamazlar)

Ülkeler

Spotify’ın ana vatanı İsveç, zen kültürünü en çok benimsemiş ülke olarak karşımıza çıkıyor zira yoga temalı listeler en çok bu ülkede dinleniyor. Onun ardından İsviçre, İzlanda, Çek Cumhuriyeti ve İspanya geliyor.

En aktif ülkelere (spor listelerinin en çok dinlendiği ülkeler) bakıldığında ise Finlandiya’nın ilk sırada yer aldığı görülüyor. Liste, İsveç, İrlanda, Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda şeklinde devam ediyor.

Kaynak: Fortune

Spotify egzersiz yaparken dinlenen şarkıları ülkelere, aktivitelere ve müzik türlerine göre sıraladığı listeler yayımladı. 83 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Spotify'da 43,5 milyon adet spor temalı çalma listesi bulunuyor. Bu listelerin dinlenme sıklığını inceleyen Spotify, tüm zamanların en çok dinlenen spor şarkısının Eminem'in Till I Collapse (ben çökene dek) şarkısı olduğunu belirledi. Bu yılın en popüler şarkısı ise Drake'in God's Plan şarkısı oldu. Spor yapanların, seçtikleri spor türüne göre farklı şarkılar dinledikleri belirlendi. Krioterapi (buz terapisi) uygulayanların seçtiği şarkıların da soğuk ve buz temalı olduğu görüldü.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği