Google nabza göre şerbet verecek

Google’ın bu hafta 62 ülkede hizmete sunduğu Play Music uygulaması kullanıcıların konumuna, yaptığı aktiviteye ve hava durumuna göre müzik önerecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer Google’ın hayatınızdaki her şeyi biliyor olması sizi rahatsız etmeyecekse, verilerinizi Google ile paylaşmanın bazı avantajları var. Google’ın yakında Android, iOS ve web üzerinden hizmete sunduğu Google Play Music servisi konumunuza, yaptığınız aktiviteye ve hava durumuna göre müzik seçerek size listeler sunacak.

Örneğin, spor salonuna gidiyorsanız, Google bunu konumunuzdan algılayarak sizin spor için ayarladığınız müzik listesini çalmaya başlayacak. Eğer işe gidiyorsanız Google Play Music daha sakin müziklerle yolda rahatlamanızı sağlayacak.

Google’ın makine öğrenimi algoritması ayrıca hava durumunu da göz önünde bulunduruyor. Böylece servis, yağmur yağarken farklı, hava güneşliyken farklı müzikler önerecek. Google’ın hayatınızdan bu kadar haberdar olması sizi rahatsız ederse üzülmeyin, bu uygulama sadece katılmak isteyenler için. Dilerseniz Google’ın önerilerini kapatabilirsiniz.

İnsan-makine iş birliği

Yeni Google Play Music uygulamasının ana ekranı da yukarıda belirtilen verilere ve dinlediğiniz diğer müziklere göre size yeni müzikler önerecek şekilde değiştirildi. Bu deneyimi sunmak için Google hem makine öğreniminden hem de insan küratörlerden faydalanıyor. Sistemin siz kullandıkça daha çok şey öğrenerek gelişeceği belirtiliyor.

İnternet bağlantınız olmadığı zamanlarda dinlemeniz için de Google bir çevrimdışı çalma listesi hazırlayacak. Siz telefonunuza herhangi bir müzik indirmiş olmasanız bile bu listeye erişiminiz olacak.

Türkiye’ye henüz gelmiyor

Google’ın bu alandaki rakipleri Spotify ve Apple Music de benzer müzik keşfetme özellikleri barındırıyor ancak Google’ın elindeki veriler ve bu verileri kullanma kapasitesi rakiplerine göre daha üstün. Google Play Music bu hafta 62 ülkede hizmete giriyor. Genellikle Kuzey ve Güney Amerika ve Avrupa’dan ülkelerin yer aldığı listede Türkiye, Çin ve Hindistan gibi ülkeler bulunmuyor. Google’ın bu hizmetini Asya ve Afrika’ya daha sonra sunması bekleniyor.

Kaynak: Mashable

Google uzun zamandır beklenen Play Music uygulamasını bu hafta 62 ülkede kullanıma sundu. Bu ülkeler arasında maalesef Türkiye bulunmuyor. Yeni uygulamanın en önemli özelliği ise pek çok farklı değişkeni göz önünde bulundurarak size en uygun müziği seçebilen algoritması. Google konumunuzu, yaptığınız aktiviteyi ve bulunduğunuz yerdeki hava durumunu göz önünde bulundurarak size uygun listeler sunacak. Uygulama ayrıca her zaman çevrimdışı müzik dinleyebilmeniz için bir çevrimdışı listesini de hazırda bulunduracak.Bir yanıt

  1. Serkan avatarı
    Serkan

    Ilk ay ucretsiz. ayda 10 euro.

    Sirada Netflix e cikaracagi rakip var.

Yorumunuz: