Apple, Shazam’ı satın aldı

Apple'ın Shazam'ı satın almada son aşamaya geldiğine dair haberler var. Eğer sonuç olumlu olursa satış 400 milyon Dolar civarında gerçekleşmiş olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, müzik tanıma ve keşfetme uygulaması Shazam’ı satın alıyor. Tech Crunch’ın haberine göre görüşmelerin en kısa sürede sona erdirilmesi bekleniyor. Eğer sonuç olumlu olursa satış 400 milyon Dolar civarında gerçekleşmiş olacak. Şirkete biçilen değerin 1 milyar Dolar olduğu düşünülürse fiyat konusunda ciddi bir indirim söz konusu olduğu gayet açık.

Daha önceki haberlere göre Shazam’ın eski talibi Snapchat’ti. Hatta Snapchat geçen sene Shazam ile yaptığı anlaşma ile uygulama içinde ‘Shazamlamaya’ izin vermişti. Ancak görünen o ki yarışı kazanan Apple oluyor. Apple’ın Shazam’ı satın almasının Snapchat ve Shazam arasındaki anlaşmayı nasıl etkileyeceği hakkında kesin bir bilgi yok.

Shazam’ın satın alınması Apple’a birçok fayda sağlayacak. Bunlardan en önemlisi de kullanıcıları iTunes’a yönlendirirken komisyon ödemeyecek olması. Apple’ın Shazam hamlesi, Spotify ve Google Play Music gibi rakipleri zora sokabilir zira Wall Street Journal’ın haberine göre Shazam, Spotify ve Play Music’e günde yaklaşık bir milyondan fazla kullanıcı gönderiyor.

Güncelleme: Apple Shazam’ı satın aldığını doğruladı. Şirket, “Shazam ve yetenekli ekibinin Apple’a katıldığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Shazam başından beri iOS’un en popüler uygulamalarından biriydi. Günümüzde yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Müzik keşfetme tutkusu konusunda ortak bir paydada buluşan Apple Music ve Shazam güzel bir ikili oluşturuyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.
Kaynak: The Next Web, TechCrunch.

Gelen yeni haberlere göre Apple Shazam'ı satın almada son aşamaya geldi. Eğer sonuç olumlu olursa satış 400 milyon Dolar civarında gerçekleşmiş olacak. Şirkete biçilen değerin 1 milyar Dolar olduğu düşünülürse fiyat konusunda ciddi bir indirim söz konusu olduğu gayet açık. Shazam'ın satın alınması Apple'a birçok fayda sağlayacak. Bunlardan en önemlisi de kullanıcıları iTunes'a yönlendirirken komisyon ödemeyecek olması. Apple'ın Shazam hamlesi, Spotify ve Google Play Music gibi rakipleri zora sokabilir zira Wall Street Journal'ın haberine göre Shazam, Spotify ve Play Music'e günde yaklaşık bir milyondan fazla kullanıcı gönderiyor.

Not: Apple Shazam'ı satın aldığını doğruladı. Şirket, "Shazam ve yetenekli ekibinin Apple'a katıldığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Shazam başından beri iOS'un en popüler uygulamalarından biriydi. Günümüzde yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Müzik keşfetme tutkusu konusunda ortak bir paydada buluşan Apple Music ve Shazam güzel bir ikili oluşturuyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği