Apple yeni bir müzik şirketi satın alıyor

Apple'ın, yeni popüler olmaya başlayan sanatçıların keşfine odaklanan Asaii adlı müzik analiz şirketini satın aldığı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın, yeni popüler olmaya başlayan sanatçıların keşfine odaklanan Asaii adlı müzik analiz şirketini satın aldığı iddia edildi. Bu satın alma, Apple Music’in ana rakibi Spotify’ın, kayıt şirketleriyle anlaşması olmayan sanatçılara desteğini artırdığı dönemde gelmesi dikkat çekti. Asaii geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada 14 Ekim’de kapanacağını açıklamıştı.

Asaii’nin ana ürünü, hem müzik servislerinden hem de sosyal medyadan topladığı verileri bir araya getiren bir gösterge tablosu. Bu tablonun birden fazla kullanımı olduğu ifade ediliyor. Kayıt şirketleri tabloyu, pazarlama kampanyalarını ya da konser turnelerini planlamak için kullanabilir. Ancak tablonun asıl özelliği, şirketlerin sanatçıları henüz parlamadan keşfetmesini sağlamak. Asaii, teknolojisinin yeni sanatçıları, popüler olmadan 10 hafta ila bir yıl öncesinden bulabildiğini iddia ediyor. Yani bir sonraki Justin Bieber’ın bu platformdan keşfedilmesi mümkün olabilir.

Satın alma işlemi, Asaii’ye ilk yatırım yapan girişim fonlama şirketi The House tarafından onaylandı. The House’tan Cameron Baradar “Asaii’nin ilk yatırımcıları olarak, şirketin Apple tarafından satın alması bizi çok heyecanlandırdı. Orada etkilerini ciddi anlamda geliştirme ve müzik endüstrisinin geleceği için vizyonlarını inşa etmeye devam etme şansı bulacaklar.” şeklinde konuştu. Asaii ekibinin ana elemanları da LinkedIn profillerinde mevcut işverenlerinin Apple olduğu şeklinde güncelledi. Apple ise konu ile ilgili bir açıklamaya yapmadı.

Spotify ile rekabette önemli olabilir

Apple’ın Asaii’yi satın alması, Spotify’ın yeni müzisyenlere desteklerini artırdığı bir dönemde gerçekleşti. Geçtiğimiz ay Spotify, kayıt şirketleriyle anlaşması bulunmayan sanatçıların şarkılarını sisteme direkt olarak yüklemesine izin vereceğini açıklamıştı. En popüler sanatçıların tüm platformlarda dinlenebildiği düşünüldüğünde, genç ve bilinmeyen sanatçıları bünyesinde bulundurmak müzik şirketleri için önemli bir hamle olabilir.

Asaii’nin sanatçı tablosunun yanı sıra müzik servislerinin kullanabileceği bir öneri algoritması da bulunuyor. Bu teknolojinin de Apple Music tarafından Spotify’ın Daily Mix ve Haftalık Keşif gibi öneri servisleriyle rekabet etmek için kullanılması bekleniyor.

Apple’ın Asaii’yi 100 milyon Dolar’dan daha düşük bir fiyata satın aldığı iddia ediliyor. Şirket geçtiğimiz ay da popüler müzik tanıma uygulaması Shazam’ı bünyesine katmıştı.

Kaynak: The Verge

Apple'ın, yeni popüler olmaya başlayan sanatçıların keşfine odaklanan Asaii adlı müzik analiz şirketini satın aldığı iddia edildi. Bu satın alma, Apple Music'in ana rakibi Spotify'ın, kayıt şirketleriyle anlaşması olmayan sanatçılara desteğini artırdığı dönemde gelmesi dikkat çekti. Asaii geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada 14 Ekim'de kapanacağını açıklamıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği