“Spotify, SoundCloud’u satın alıyor”

Orijinal içerik bulma konusunda sıkıntı yaşayan Spotify'ın, zor günler geçiren SoundCloud'u satın alarak elini güçlendirmek istediği iddia ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Müzik endüstrisi her geçen gün daha rekabetçi bir hale geliyor. Son dönemde pek çok şirket piyasadan çekilmek zorunda kalırken, popüler müzik uygulamaları da para kazanmakta zorlanıyor. Uzun yıllardır yeni müzisyenlerin ortaya çıkmasına öncülük eden ve sesli formatta orijinal içeriklerin adresi olarak bilinen SoundCloud da rekabetçi endüstride ayakta kalmakta güçlük çeken şirketlerden birisi.

Her geçen gün büyüyen ancak hala kar elde etme konusunda ciddi sıkıntıları bulunan Spotify ise içerikleri için ödediği parayı azaltmanın yeni yöntemlerini arıyor. Şirket için kendi içeriğini üreten yeni yeteneklerle anlaşmak, ünlü sanatçıların birlikte çalıştığı kayıt şirketleri ile anlaşmaya göre çok daha masrafsız ve kolay.

Herkes için faydalı bir anlaşma

Bu sebeple Spotify’ın SoundCloud’ı satın alma konusunda görüşmeler yürüttüğü iddia ediliyor. Henüz iki şirket de bu iddiaları doğrulamış değil ancak piyasanın koşullarına bakıldığında böyle bir anlaşma her iki şirket için karlı olacak gibi duruyor.

Spotify’ın önceki yatırım turlarından elde ettiği 1 milyar dolardan fazla parası bulunuyor. SoundCloud’un değerinin ise 700 milyon dolar civarında olduğu düşünülüyor. Spotify, yeni bir yatırım turuna çıkmadan önce elindeki parayı SoundCloud’u satın almak için kullanabilir.

Spotify kayıt şirketi kurar mı?

Bu birleşme ile birlikte SoundCloud’un yıllar içinde oluşturduğu kullanıcı kitlesi de Spotify’ın ücretsiz reklamlı ya da Premium üyelik modellerini kullanmaya başlayabilir. Uzun vadede SoundCloud, Spotify’ın kendi dijital kayıt şirketini kurmasını bile sağlayabilir. Böylece büyük müzik şirketlerine ödeme yapmak zorunda kalmayan Spotify kar oranlarını artırarak Apple gibi güçlü rakipleri ile başa çıkabilir.

Benzer bir taktiğin Netflix tarafından uygulandığını ve şirketin kendi bünyesinde ürettiği orijinal içeriğin oldukça popüler olduğunu biliyoruz. Bu sebeple Spotify’ın yapımcılığa girişmesi beklenmedik bir hamle olmayacaktır.

Kaynak: Fortune

Spotify başarılı bir girişim olarak göze çarpsa da kar etme konusunda oldukça zorlanıyor. Gelirlerinin önemli bir kısmını telif hakkı için müzik şirketlerine veren Spotify, orijinal ve ucuz içerik elde etmek için, genellikle amatör müzisyenlerin içeriklerinin bulunduğu SoundCloud'u satın alabilir. Hatta gelecekte Spotify'ın kendi kayıt şirketini kurarak, yeni müzisyenlerle daha az masraflı anlaşmalar yapabileceği konuşuluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği